Genel Başkanımız Ali Babacan'ın 1. Olağan Elazığ İl Kongresi Konuşması

17-11-2020
Genel Başkanımız Ali Babacan'ın 1. Olağan Elazığ İl Kongresi Konuşması

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, partisinin 1. Olağan Elazığ İl Kongresi’nde konuştu. 24 Ocak 2020’de meydana gelen deprem nedeniyle evleri hasar gören vatandaşlar için kurulan konteyner kentleri ziyaret eden Babacan kongrede şu ifadeleri kullandı:

Farklı heyetler, aynı binaya farklı tutanak tutuyor

Kural ve ilke bazlı bir yönetim felsefesi yok. Hukukla, kurallarla kendini bağlamak istemeyen bir yönetim var. Binalarla ilgili tespitler bağımsız teknik kuruluşlar tarafından yapılmalı. İnşaat mühendisleri odalarının ve ilgili STK’ların daha çok faal olması sağlanmalı. 

Elazığ’da yaşadık; aynı binayla ilgili arka arkaya tutulan raporlarda, ağır hasarlı denilen bina sınıf değiştirip orta hasarlı sınıfa düşüyor. Farklı heyetler, aynı binaya farklı tutanaklar tutuyor. Bunu sadece teknik gerekçelerle izah etmek mümkün değil. Hepsinde siyasi müdahale var. 

Afete duyarlı kentleşme modelinden taviz vermeyeceğiz

Afet öncesi riskin en aza indirilmesine yönelik tedbirleri planlayacağız. Bu kapsamda tüm yapıları bağımsız ve tarafsız mekanizmalarla denetleyeceğiz.

Deprem ve sel açısından en riskli bölgelerden başlayarak bir kentsel dönüşüm programını derhal uygulayacağız. Hastane, okullar ve diğer kamu binaları öncelikli olmak üzere tüm yapılarımızı depreme ve diğer afetlere dayanıklı hale getireceğiz.

Afete duyarlı kentleşme ve planlama modelinden taviz vermeyeceğiz.

Afet eğitimlerini tüm okullarda ve medyada yaygın ve sürekli hale getireceğiz.

Üç kuruşluk rant uğruna vatandaşımızın hayatını riske atan zihniyete son vereceğiz. 

 

SONRAKİ HABER

Genel Başkanımız Ali Babacan'ın 1. Olağan Sakarya İl Kongresi Konuşması

Sık Sorulan Sorulara Cevaplar

17-11-2020