Genel Başkanımız Sayın Ali Babacan’ın 1. Olağan Diyarbakır İl Kongresi Konuşması

12-10-2020
Genel Başkanımız Sayın Ali Babacan’ın 1. Olağan Diyarbakır İl Kongresi Konuşması

Genel Başkanımız Ali Babacan, partimizin 1. Olağan Diyarbakır İl Kongresi’nde konuştu. Kürt meselesine geniş yer ayıran Babacan şunları söyledi:

 

“Ülkeyi yönetenlerin son yıllardaki tarzı, üslubu, kendilerine buldukları yeni ortakların saplantıları doğrultusunda atılan adımlar, yeniden Kürt sorununu oluşturdu ve sorun gittikçe büyüyor. Bu sorun, tüm ülkemizi, tüm vatandaşlarımızı ilgilendiren temel sorunların da yansıması. Şu anda toplumumuzun tüm kesimlerini etkileyen ve yeniden hızla büyüyen bir hukuk  ve adalet sorunumuz var. Hızla büyüyen bir eşit vatandaşlık sorunumuz var.”

 

“Diyarbakır, cezaevinde, Türkçe olarak öğrendiği tek cümle ‘Kamber Ateş nasılsın’ diyen annelerin gözyaşlarına tanık oldu. Annelere evladıyla anadilinde konuşmayı yasaklayanları bugün hayırla anan var mı? Böyle giderse, şimdi yeniden Kürt Sorununu dirilten, vatandaşlarımızın demokratik haklarını elinden almaya çalışan hükumeti ve küçük ortaklarını da kimse hayırla anmayacak. Resmi ve ortak dilimiz olan Türkçe’nin iyi öğretilmesinin yanında, anadili hakkı kapsamında bütün vatandaşlarımızın anadillerini kullanmaları ve geliştirmeleri için demokratik bir hukuk devletine yakışan bütün düzenlemeleri yapacağız.”

 

“AK Parti’nin iktidara gelir gelmez gündeme getirdiği konuların başında yerel yönetimlerin güçlendirilmesi geliyordu. Bugün ise seçilmiş belediye başkanlarını makamlarından indirip yerine atanmış kişileri oturtuyorlar. İktidarın kayyum politikası, kazanamadığı seçimlerde halkı cezalandırma yöntemine döndü. Kimse halkının oyunu gasp edemez. Seçimlere ve seçim sonuçlarına saygı gösterilmesi, demokrasinin temelidir.”

SONRAKİ HABER

İNFAZ PAKETİ BİR ÖZEL AF YASASIDIR, ANAYASA MAHKEMESİ KAMU VİCDANINI YARALAMIŞTIR

Sık Sorulan Sorulara Cevaplar


BASIN BÜLTENİNİ
İNDİRİN

Haber ekinde bir basın açıklaması mevcut ise aşağıdaki indirme ikonu ile indirebilirsiniz.

12-10-2020