Essum Aslan

Essum Aslan

Şanlıurfa, Eğitimci-İş İnsanı

1983 Şanlıurfa

essum@essumaslan.com.tr

twitter.com/essumaslan

linkedin.com/Essum Aslan

1983 yılında Şanlıurfa’da doğdu. Ev hanımı anne ile esnaf bir babanın üç çocuğundan birincisidir. İlk, orta ve lise eğitimlerini Şanlıurfa’da tamamlamıştır. Yükseköğrenim için önce Hacettepe Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesinde Tarih bölümü, ardından Çukurova Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Edebiyat bölümlerinde eğitim almıştır. Yüksek Lisansını Çukurova Üniversitesi Sosyal Bilimler Fakültesinde Eski Türk Edebiyatı Kürsüsünde tamamladıktan sonra 2009-2010 yıllarında dil eğitimi almak üzere Londra’da bulundu. Bu süreçte Londra’da çeşitli gazetelerde köşe yazarlığı yaptı. Osmanlıca ve İngilizce dillerini bilmektedir. Evli ve iki çocuk annesidir.

İş hayatına Adana’da başlayan Aslan; eğitim alanındaki yetkinliğini pekiştirmek adına Şanlıurfa’da Bahçeşehir Koleji’ni kurmuştur. Bu yatırıma paralel olarak Muğla’nın Fethiye ilçesinde eğitim alanında örnek bir model olan bir dil köyü kurmuş olup bu kurum Mentora Language Schools adıyla aktif olarak dil eğitimi sağlamaktadır.

Turizm alanında yine Şanlıurfa’da 209 odalı 5 yıldızlı bir otelin kuruluş ve yönetim süreçlerinde yer almıştır.

Urfa’lı iki gencin akrep zehrinden panzehir ürettiğini duyduğunda bu gençleri mensubu olduğu melek yatırımcı ağına kazandırarak girişimi yatırıma dönüştürmek adına startup ve yönetim sürecinde görev almıştır. Albila A.Ş. adıyla kurulan bu bu işletmen Eskişehir Osmangazi Üniversitesi ile yapılan Ar-Ge çalışmaları neticesinde uluslararası üniversitelerden akademik destek almayı başarmıştır. Söz konusu yatırım Eskişehir Organize Sanayi Bölgesinde kurulan üretim-immunizasyon ünitelerinde akrep ve yılan zehrinden antivenom üretimi ile faaliyetlerine devam etmektedir.

Siyasete çeşitli teşkilat görevlerinde bulunduktan sonra edindiği tecrübeyi 2019 Mahalli Seçimlerde Saadet Partisi Karaköprü Belediye Başkan Adaylığıyla sürdürmüştür. Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası Kadın Girişimciler Kurulu üyeliği ve Müsiad üyeliği gibi STK yapılanmalarında aktif görevleri devam etmektedir.