Muhammed İkbal Seyda

Muhammed İkbal Seyda

Şırnak, İş İnsanı

1989 yılı Şırnak/Cizre doğumlu.

Ailevi sebeplerle memleketinden İstanbul'a ve sonrasında Ankara'ya taşındı. İlk öğreniminin bir kısmını İstanbul'da tamamladıktan sonra ilk öğreniminin kalan kısmını, orta öğrenim ve Lise'yi Ankara'da tamamladı. Sonrasında 2007 yılında İstanbul Bilgi Üniversitesi Siyaset Bilimi bölümünde eğitimine başladı. Siyaset ve STK ile aktif ilişkileri de bu yıldan sonra başlamıştır.

Öğrencilik yıllarında üniversitede öğrenci kulüpleri ve öğrenci birliği seçimlerinde aktif görevler aldı. Ayrıca bu süreçte sivil toplum kuruluşlarında da aktif olarak faaliyetler yürüttü.

Darbeye Karşı Yetmiş Milyon Adım aktivistliği yaptı.

Yassıada Demokrasi Adası kampanyasında gönüllü çalışmalarda bulundu.

Ortadoğu ülkelerindeki aktivistleri biraraya getirmek amacıyla oluşturulan Nahda Network toplantılarının koordinasyonunda görev aldı.

Türkiye ve Asya ülkeleri arasındaki sivil toplum ağını güçlendirip, demokratikleşme süreçlerine katkıda bulunmayı amaçlayan Democrasia toplantılarının koordinasyonunda görev aldı.

Aktif Vatandaşlık Projesi katılımcısı oldu.

Sivil Doktara programının katılımcısı oldu.

2007 Yılı Genel seçimlerinde Şırnak'ta SKM çalışmalarında bulundu.

2014 - 2018 yılları arasında 2 Dönem Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Merkez Gençlik Kolları MKYK üyeliği ve Doğu - Güneydoğu Gençlik Kolları teşkilatlanma başkanlığı yaptı.

2015 Yılında Hendek olaylarının başlamasıyla beraberinde olduğu bir raportör heyet ile Doğu-Güneydoğu bölgesindeki illeri ziyaret ederek oradaki vatandaşlar, STK'lar ve kamu görevlileri ile görüştü.

Aile olarak çiftçilikle uğraşmaktadırlar. Ayrıca 2011 yılından beri ortağı olduğu inşaat firmasında yöneticilik yapmaktadır.
2018 yılından beri hizmet sektöründe faaliyet gösteren bir işletmenin ortağıdır.

Kürtçe ve İngilizce bilmektedir.
2017 Yılında Kübra Seyda ile evlendi.
Muhammed Nurullah adında 1 Çocuk Babasıdır.