Akbelen Direnişi 2 Yaşında: “Bir toprakta hak hukuk çiğnenirse orada bereket de olmaz”

14-07-2023
Akbelen Direnişi 2 Yaşında: “Bir toprakta hak hukuk çiğnenirse orada bereket de olmaz”

Muğla’nın Milas ilçesine bağlı İkizköy’deki Akbelen Ormanı’nda maden faaliyetleri gerekçesiyle ağaçların kesilmek istenmesi iki yıl önce bölge halkının tepkisiyle karşılaştı. İkizköylülerin ormanda tuttukları nöbetin ikinci yılında TBMM’de konuşan DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Evrim Rızvanoğlu, “Akbelen’deki yaşam savunucularının haklı mücadelelerinde yanlarındayım” dedi.

 

‘Çevre sürgünü yaşanıyor’

Genel kurulda söz alan Rızvanoğlu, “Muğla Akbelen’de İkizköylü cesur yurttaşlarımızın direnişi tam iki yıldır sürüyor. Bu insanlar zeytinliklerini, ormanlarını, sağlıklarını ve daha önemlisi yaşam alanlarını korumak için direniyorlar. Ülkemizde âdeta bir çevre sürgünü yaşanıyor; maalesef, İkizköy’de olduğu gibi Türkiye’nin pek çok yerinde köylüler baba ocaklarından ayrılmak ve şehirlere göç etmek zorunda kalıyorlar. Nedeni ise iktidarın gücünü arkasına alarak toplumun çıkarlarını hiçe sayan maden şirketleri” diye konuştu.

‘Birkaç şirketin çıkarı için köylülerin hayatının darmadağın edilmesine karşıyız’

Rızvanoğlu sözlerini “Bu ülkenin maden ve enerji konusunda atılım yapmaya ihtiyacı var, bu şüphesiz. Bizim karşı olduğumuzsa yöntem ve dengesizlik. Sadece birkaç şirketin çıkarı için köylülerin hayatlarının darmadağın edilmesi. Artık sürgün sürecinin durdurulması gerekiyor” diye sürdürdü.

Rızvanoğlu, “Bir toprakta hak hukuk çiğnenirse orada bereket de olmaz. Akbelen’deki yaşam savunucularının haklı mücadelelerinde yanlarındayım” dedi.

SONRAKİ HABER

Mehmet Emin Ekmen: “Fiyat dalgalanmalarının hangi aşamada durulacağı öngörülüyor?”

Sık Sorulan Sorulara Cevaplar


                    

BASIN BÜLTENİNİ
İNDİRİN

Haber ekinde bir basın açıklaması mevcut ise aşağıdaki indirme ikonu ile indirebilirsiniz.

14-07-2023