Sık Sorulan Sorular

Teşkilatlanma çalışmaları

Bulunduğum ildeki/ilçedeki teşkilatlanma çalışmalarına katkı sağlamak istiyorum. Bunun için ne yapabilirim?

Partimiz yeni kurulduğu için teşkilatlanma çalışmalarına da kısa süre önce başladık. Her il ve ilçede güçlü il ve ilçe başkanlıkları kurmayı planlıyoruz.

Yerel teşkilatlanma çalışmaları sırasında, bize bugüne kadar destek veren, gönüllü olma taleplerini ileten vatandaşlarımızın katkılarına ihtiyaç duyuyoruz.

Teşkilatlanma konusuyla ilgili görevlilerimiz il ve ilçe ziyaretleri öncesinde, bu il ve ilçelerden bize ulaşan paylaşımları da değerlendirip gerektiği takdirde teşkilatlanma konusunda destek vaad eden vatandaşlarımızla iletişime geçecekler.

Bu konudaki görüş ve düşüncelerini bize bundan sonra da Bize Yazın üzerinden iletebilirsiniz.

Üyelik ve Bağışlar

Partiye nasıl üye olabilirim? Online üyelik mümkün mü?

Demokrasi ve Atılım Partisi'ne üyelik başvuruları online olarak yapılmaktadır.

Üyelik başvurusu sırasında izlenecek yöntemle ilgili notlar aşağıda sunulmaktadır:

  1. Öncelikle cep telefonu numaranızı yazarak sistem tarafından size giriş kodu gönderilmesini bekleyin.
  2. Cep telefonunuza gelen kodu yazarak sisteme giriş yapınız.
  3. Ekranda görüntülenen veri giriş alanlarını kimlik belgenizdeki bilgilere göre eksiksiz olarak giriniz.
  4. Sizin için düzenlenecek parti kimlik kartında kullanılmak üzere renkli bir fotoğrafınızı yükleyiniz.
  5. Üyelik başvurusu ilk ödemesi ile üye aidatının ödemesini yapınız. (Parti kurulma aşamasından sonra banka hesaplarının açılmasını takiben online ödeme için gerekli altyapı kurulacaktır. Bu aşama öncesinde yapılan üyelik başvuruları için ödeme ile ilgili yönlendirme yapılacaktır.)

Üyelik başvurusunda bir kereye mahsus olmak üzere en az 20 tl tutarında giriş; en az 120, en fazla 1200 tl tutarında yıllık üyelik aidatı ödenmesi gerekmektedir.

Üyelik başvurusunda eksik veya yanlış bilgi girilmesi veya fotoğraf yüklenmemesi durumunda üyelik onayı değerlendirilecektir.

Üyelik başvurusu eksiksiz bir şekilde tamamlandıktan sonra başvurunuz onaya sunulacak ve onaylanmasını takiben e-Posta ile size bu yönde bilgilendirme yapılacaktır.

Online başvurunuz tamamlanıp onaylanma sürecinden sonra Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığına bildirilecek ve üye kimlik kartınız adresinize gönderilecektir.

Başka bir partide kayıtlı üye olmanız durumunda, Siyasi Partiler Yasası gereği üyeliğinizin gerçekleşmesi mümkün değildir.

Başka bir partide kayıtlı olup olmadığınızı öğrenmek için lütfen aşağıdaki linki tıklayınız.

Partiye Kimler üye olabilir?

Anayasa ve 2820 s. Kanun uyarınca;

On sekiz yaşını dolduran, medeni ve siyasi hakları kullanma ehliyetine sahip bulunan her Türk vatandaşı, bir siyasi partiye üye olabilir.

Başvuruda bulunan kişinin başka bir siyasi partide üyeliğinin bulunmaması, parti tüzük ile programlarını kabul etmesi ve üyelik aidatı ödemeyi taahhüt etmesi gerekir.

Parti Üyeliği Mümkün Olmayan Kişiler Kimlerdir?

2820 sayılı Kanun uyarınca;

1) Başka bir siyasi partide üyeliği olanlar

2) Hakimler ve savcılar, Sayıştay dahil yüksek yargı organları mensupları

3) Devlet memurları (Kamu kurum ve kuruluşlarının işçi statüsünde olmayan görevlileri)

4) Yaptıkları hizmet bakımından işçi niteliği taşımayan diğer kamu görevlileri

5) Silahlı Kuvvetler mensupları

6) Yükseköğretim öncesi kurumlarda öğrenim gören öğrenciler

7) Kamu hizmetlerinden yasaklılar

8) Basit ve nitelikli zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, inancı kötüye kullanma, dolanlı iflas gibi yüz kızartıcı suçlar ile istimal ve istihlak kaçakçılığı dışında kalan kaçakçılık suçları, resmî ihale ve alım satımlara fesat karıştırma veya Devlet sırlarını açığa vurma suçlarından biriyle mahkûm olanlar

9) Taksirli suçlar hariç beş yıl ağır hapis veya beş yıl ve daha fazla hapis cezasına mahkûm olanlar

10) Türk Ceza Kanununun ikinci kitabının birinci babında yazılı suçlardan veya bu suçların işlenmesini aleni olarak tahrik etme suçundan mahkum olanlar

11) Terör eyleminden mahkum olanlar

Siyasi partilere üye olarak kaydedilemezler.

Not: Yükseköğretim elemanlarının ya da öğrencilerinin siyasi partilere üye olmaları mümkündür.

Daha önce başka bir partiye üye olmuştum. Ancak üyeliğimin devam edip etmediğini bilmiyorum. Bunu kontrol etme imkanım var mı?

Eğer daha önce herhangi bir siyasi partiye üye olup olmadığınız konusunda tereddüt ediyorsanız Yargıtay'ın siyasi parti üyeliğiyle ilgili sayfalarına bağlanıp bunu sorgulayabilirsiniz.

https://vatandassipar.yargitaycb.gov.tr/proxyYargitay/portal_baslangic.uyap

Üye aidatları nasıl ödenir?

Üyelik aidat ödemelerinizi, aşağıdaki yollardan birisi ile gerçekleştirebilirsiniz:

Kredi kartı ile online olarak

Banka havalesi ya da EFT yolu ile

Demokrasi ve Atılım Partisi'ne bağış yapmak istiyorum? Bunun kuralları nedir?

Siyasi partilere ancak Türk vatandaşları bağış yapabilirler. Kişilerin bir partiye yıl içerisinde yapacakları bağış miktarı, ilgili kanunlarımıza göre 50.000 Türk Lirasını geçemez.

Partimize bağışı web sitemiz üzerinden online yapabilmeniz mümkündür. 

Bağışlar üç yöntemle yapılabilmektedir. Bunlar kredi kartı ile, banka havalesiyle ve sms gönderilerek telefon hatları üzerinden yapılan bağışlardır.

Bağış Yapın düğmesini tıklayarak bağışlarınızı bize iletebilirsiniz.

Genel konular

Parti çalışmalarıyla ilgili düzenli bilgi almak istiyorum. Ne yapabilirim?

Web sitemizi yakından takip etmenizi öneririz. Ayrıca ana sayfamızın sonunda Gelişmelerden haberdar olmak istiyorum düğmesini tıklayıp ad, soyad ve e-Posta adresinizi girerek bu talebinizi bize iletebilirsiniz.

Çalışmalarımızdan bilgi almak isteyen vatandaşlarımıza düzenli aralıklarla göndereceğimiz bültenlerle bilgilendirme yapacağız.

Demokrasi ve Atılım Partisi'nin önemli konulardaki görüşlerini öğrenmek istiyorum. Bununla ilgili metinlere nasıl ulaşabilirim?

Ana sayfamızda partimizin önemli konulardaki görüşlerine yer veriyoruz. Ayrıca parti programının tümünü topluca bir PDF dosyası olarak indirmeniz de mümkündür.

Parti Web Sitesinde hangi bilgiler var?

Web sitemizi sık aralıklarla güncelliyoruz. Sitede hangi bilgilerin olduğunu ana sayfamızdan ve menü başlıklarından görebilirsiniz.

Ayrıca Sizinle Birlikte Büyüyoruz başlığı altına kaydettiğimiz metinde de web sitemizde neler olduğunu kısa notlar halinde paylaştık. O metni tıklayarak da web sitemizde hangi bilgilerin olduğunu görebilirsiniz.

İletişim

Gönüllü olmak için alibabacan.com.tr sitesi üzerinden başvurdum. Kısa bir cevap gönderdiler. Ama daha sonra bir haber çıkmadı. Ne zaman gönüllü olarak katkı sağlamaya başlayacağım?

alibabacan.com.tr adresini yayına aldığımızda çok sayıda gönüllü başvurusu aldık. Bu başvuruların her birine ayrı ayrı mesajlar göndererek bilgilendirme yaptık. Gönüllü başvurularını özellikle teşkilatlanma aşamasına gelindiğinde yoğun bir şekilde değerlendireceğiz.

Ayrıca farklı ihtiyaçlar ortaya çıktığında da bu paylaşımlara başvurmayı öngörüyoruz.

Bize Yazın veya Gönüllü Olun başlıklarından destek taleplerini ileten tüm vatandaşlarımıza teşekkür ederiz.

Parti kurucusu Ali Babacan ile telefonla veya parti merkezine gelerek bizzat görüşmeyi arzu ediyorum. Nasıl randevu alabilirim?

Bize Yazın başlığı üzerinden bize ulaşan bazı destekçilerimiz Sayın Ali Babacan ile görüşme talebinde bulundular. Ancak partileşme aşamasında yaşanan yoğunluktan dolayı bu talepleri karşılamak maalesef mümkün olamamıştır.

İlerleyen dönemlerde Genel Merkez'de güçlü bir altyapı oluşturulduğunda parti yöneticileriyle görüşme ayarlama imkanı oluşacağını düşünüyoruz.

Bize özel görüşme taleplerini ileten vatandaşlarımızın bu durumu anlayışla karşılayacaklarını ümit ediyoruz.

Telefonla ulaşmaya çalışıyorum. Ama bir yetkiliyle görüşmem mümkün olamadı. Size nasıl ulaşabilirim?

Kayıtlarımızın düzenli tutulması, vatandaşlarımızdan gelebilecek öneriler ve taleplerin zamanlıca değerlendirilebilmesi için tercihimiz bize web sitemiz üzerinden ulaşılmasıdır.

Bununla birlikte yakın bir zamanda telefon numaralarımızı web sitemiz üzerinden duyuracağız.

Demokrasi ve Atılım Partisi'nin bir çağrı merkezi var mı? Yoksa, kurulması planlanıyor mu?

Henüz Çağrı Merkezimizi açmadık. En kısa sürede Çağrı Merkezimizi kullanıma sunacağız.

Teknik konular

Web sitesi ile ilgili görüşlerimi web yöneticilerine iletmek istiyorum. Yazabileceğim bir e-posta adresi veya web’de bir uygulama varsa ve bana iletirseniz memnun olurum.

Bize her türlü dilek, temenni, şikayet ve görüşlerinizi Bize Yazın düğmesini tıklayarak iletebilirsiniz.

Web sitemiz üzerinden alınan bu başvurular ilgili birimlerimiz tarafından değerlendirilmekte ve gerektiğinde paylaşımda bulunan vatandaşlarımıza geridönüş yapılmaktadır.

Kayıtların sağlıklı tutulması ve elektronik ortamda saklanabilmesi için ilke olarak e-Posta ile başvuruda bulunulmasını önermiyoruz. 

Web sitesinin güvenliği nasıl sağlanıyor?

Web sitelerinin güvenliğine, diğer özel ve kamu kurumları gibi biz de azami dikkati gösteriyor, bu konuda gerekli önlemleri titizlikle alıyoruz.

Sitemizdeki verilerin korunması için teknik altyapımızı güçlü kurduk. Bununla birlikte sürekli testler yapıp güvenliğin üst düzeyde sağlanıp sağlanmadığını kontrol ediyoruz.

Ayrıca, ziyaretçilerimizle karşılıklı etkileşim içinde olduğumuz menü başlıklarında, siteye kayıt yapılması öncesinde telefon üzerinden doğrulama kodu gönderiyor, bu şekilde başvuruların kötü amaçlı kişiler tarafından sitemize karşı olumsuz kullanımlarının önüne geçmeyi amaçlıyoruz.

Ziyaretçilerimizden bu konuda uzman olanların önerileri olursa bunları öğrenmekten memnuniyet duyarız. Bu konudaki görüş ve düşüncelerinizi de bize her zaman yazabilirsiniz.