Ali Babacan: “Merkez Bankası’nın masasında milyarlık teklifler varsa neyi bekliyorlar?”

06-10-2023
Ali Babacan: “Merkez Bankası’nın masasında milyarlık teklifler varsa neyi bekliyorlar?”

Halk TV’de İsmail Küçükkaya’nın sorularını yanıtlayan DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, ağırlıklı olarak ekonomi gündemini değerlendirdiği programda yeni anayasa tartışmalarından yerel seçimlere, farklı başlıklara değindi.

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Halk TV’de İsmail Küçükkaya’nın sunduğu Yeni Bir Sabah programında gündemi değerlendirdi. “Enflasyon bu kadar arttıysa, hayat bu kadar pahalandıysa bu; Sayın Erdoğan’ın el yapımı, ev yapımı oluşturduğu ekonomik krizin sonucudur” diyen Babacan şu ifadeleri kullandı:

‘128 milyar doların üzerine 226 milyar dolar daha eklendi’

“128 milyar dolar meselesini ilk ben gündeme getirmiştim. Şu an itibarıyla bu 128 milyar doların üzerine 226 milyar dolar daha eklendi. Sonuçta toplam rakam 354 milyar dolara çıktı. Merkez Bankası rezervi yükseldi diyorlar, net döviz pozisyonundan bahsetmiyorlar. Şu anda Merkez Bankası’nın 79 milyar dolar SWAP’tan kaynaklanan borcu var. Yani artan para borç. Seçimlerden sonra, yeni Merkez Bankası Başkanı ve yeni bakanlar göreve başladıktan sonra satılan rakam 40 milyar dolar. Benim dönemimde, tam 13 yılda Merkez Bankası toplam 8 milyar dolar sattı, bunlar şeffaf. 2019’dan bu yana ise 354 milyar dolar satılmış, şeffaflık yok, tümüyle karanlık.”

‘Yeni ekonomi yönetimindeki arkadaşları iyi niyetle uyarıyorum: Rasyonalite, kendinden önceki dönemin kusurlarını örtmek değildir’

“Yeni ekonomi yönetimindeki arkadaşlara sesleniyorum, 4 ay bitti. ‘Rasyonalite’ demek aynı zamanda şeffaflık demek, aynı zamanda hesap verilebilirlik demek. ‘Rasyonalite’ demek kendinden önceki dönemin kusurlarını örtmek demek değil. Siz güven oluşturmak istiyorsanız açık ve şeffaf olmak zorundasınız. Kimin malını kimden gizliyorsunuz? Bu arkadaşları iyi niyetle uyarıyorum. Çünkü olan yalnız kendi kredibilitelerine olmayacak, olan memlekete olacak.”

‘Diğer alanlarda gerekenler yapılmazsa ekonomik sorunlar çözülmeyecek’

“Ekonomi yönetimindeki arkadaşların bireysel olarak geçmiş tecrübelerinin önemli buluyorum. Ancak topyekûn bir ekonomi yönetiminde koordinasyon içinde çalışılmazsa, bireysel geçmiş tecrübelerin önemi olmadığını düşünüyorum. Üstüne hukuk ve adaletle ilgili gerekli çalışmalar yapılmazsa, eğitimle ilgili gerekenler yapılmazsa ekonomi ile ilgili sorunlar yine çözülmeyecek.”

‘Dolar 27 buçuk lirada nasıl duruyor? Bilmek hakkımız’

“Bugün dolar 27 buçuk lira. Acaba dolar piyasada kendi dengesini bularak mı burada duruyor, yoksa Merkez Bankası piyasaya 3 milyar dolar sürdü de ancak o şekilde mi burada tutunabiliyor? Bunu bilmek vatandaş olarak benim hakkım. Bunu bilenler var, bilmeyenler var. Bilenler buradan kendilerine fayda sağlayabilirler. Şeffaflık bunun için lazım.”

‘Kendi Anayasa Mahkemesi kararlarını uygulamayan bir ülkeye dışarıdan yatırım gelmez’

“Doğrudan yatırımlar güven ister, öngörülebilirlik ister. Kendi Anayasa Mahkememizin kararlarını mahkeme uygulamıyor. AİHM kararlarını uygulamıyor. Cumhurbaşkanı da çıkıp ‘Uymayabilir’ diyor. Kendi anayasasına uymayan, kendi Anayasa Mahkemesi kararlarını uygulamayan bir ülkeye dışarıdan yatırım gelmez. Merkez Bankası yetkilileri ‘Masada milyar dolarlık teklifler var, bekletiyoruz’ diyor. Hiç bekletmesinler, başlasınlar, niye bekletiyorlar ki? Para yok işte.”

“Özal ‘DÇM, kendini uyanık sananların dalavere yöntemidir’ diyor”

Son vergi artışıyla devletin vatandaştan topladığı vergi 100 milyar TL. Kur Korumalı Mevduat’a 700 milyar TL bir kur ödendiğini tahmin ediyoruz, çünkü o da karanlık. Aradaki farkı Merkez Bankası para basarak ödüyor. Bu rahmetli Özal’ın ‘dalavere’ diye açıkladığı bir yöntemdir, 70’lerdeki adı ‘Dövize Çevrilebilir Mevduat.’ Özal ‘DÇM, kendini uyanık sananların dalavere yöntemidir’ diyor. Depremin maliyeti 104 milyar dolardı, Kur Korumalı Mevduat’ın maliyeti 125 milyar dolar. Asrın doğal felaketi deprem ise asrın ekonomik felaketi KKM’dir.”

‘Sadece ekonomiyi değil demokrasiyi de orta direk taşır’

“TÜİK’in gerçekten bağımsız olması ve bir dış denetime tabi tutulması lazım. Bağımsız ENAG, eylül sonu itibarıyla enflasyonu %130 açıklıyor, TÜİK %61 açıklıyor. Devlet asgari ücreti, emekli maaşını, memur maaşını bu uydurma düşük enflasyona göre artırıyor. Bunun için halk fakirleşiyor. Rahmetli Özal’ın da çok önemsediği orta direk çöktü. Sadece ekonomiyi değil demokrasiyi de orta direk taşır. Bu çökünce çok geniş yoksul halk kesimleri oluştu. Az sayıda da servetine servet katan insan ortaya çıktı. Türkiye’nin tablosu bu.”

‘Beş yıldır yeni anayasa diyor, beş tane yeni madde getirmiş değil’

“Anayasa sizin için gerçekten önemli bir toplumsal sözleşme ise, önce mevcut Anayasa’ya uyun. ‘Anayasa Mahkemesi kararlarına uymuyorum, saygı duymuyorum’ diyen bir zihniyetin getirdiği yeni anayasanın ne değeri olabilir? Bu işin bir samimiyet testinden geçmesi gerekiyor. Beş yıldır yeni anayasa diyor, beş tane yeni madde getirmiş değil. Yine de eğer bir toplumsal mutabakat arayışı varsa, biz buna destek veririz”.

“Doğruya ‘doğru’ deriz, Türkiye’deki klasik muhalefet anlayışını reddediyoruz”

“Denetleme sadece yanlışa ‘yanlış’ demek değildir. Türkiye’deki klasik muhalefet anlayışını reddediyoruz. Biz yanlışları eleştiriyoruz, doğru bir şey varsa ‘doğru’ diyoruz.”

‘Yerel seçimlerde tüm Türkiye’de aday çıkaracağız’

“Yerel seçimlerde İstanbul’da, Ankara’da, İzmir’de; her yerde bir adayımız olacak. Yerelde durum genel seçimlerden farklı. Biz ‘DEVA belediyeciliği diyoruz, temiz belediyecilik’ diyoruz. Burada başkalarının yanlışlarına ortak olmak istemiyoruz.”

SONRAKİ HABER

Rızvanoğlu, artan sıcakların insan sağlığına etkilerine karşı alınan önlemleri Bakan Koca’ya Sordu: “Çalışmaların olup olmadığına dair şeffaf bir süreç yönetilmemektedir”

Sık Sorulan Sorulara Cevaplar


                    

BASIN BÜLTENİNİ
İNDİRİN

Haber ekinde bir basın açıklaması mevcut ise aşağıdaki indirme ikonu ile indirebilirsiniz.

06-10-2023