Ali Babacan: “Sürecin şeffaf, hukuka ve adalete uygun bir şekilde yürümesinin takipçisi olacağız”

03-07-2024
Ali Babacan: “Sürecin şeffaf, hukuka ve adalete uygun bir şekilde yürümesinin takipçisi olacağız”

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Ankara 32. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen eski Ülkü Ocakları Genel Başkanı Sinan Ateş’in öldürülmesine ilişkin davanın duruşmasına katıldı. Duruşmayı Ayşe Ateş’in yanında takip eden Babacan, verilen arada yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“90’ların karanlığının tekrarının yaşandığı bir Türkiye'yi biz görmek istemiyoruz”

“Türkiye yüzyılı diye iktidarın adlandırdığı bu yüzyılın, Türkiye yüzyılının ilk yılında, bırakın yeni yüzyılı 90’ların karanlığının tekrarının yaşandığı bir Türkiye'yi biz görmek istemiyoruz. Bu vicdanı büyük, gönlü geniş milletimiz böylesine bir süreci hak etmiyor. Biz dediğim gibi hep haktan yana, hukuktan yana, adaletten yana olacağız. Sürecin şeffaf bir şekilde ama hukuka ve adalete uygun bir şekilde yürümesinin takipçisi olacağız.”

“Bir eşin, bir babanın, bir evladın hakkını, hukukunu arayanların yanında olmak için buradayız”

“Bugün Ankara'nın orta yerinde güpegündüz katledilen bir eşin, bir babanın, bir evladın hakkını, hukukunu arayanların yanında olmak için buradayız. Bugün Türkiye'de doksanlı yılların karanlıklarına geri mi dönüyoruz, yoksa artık hukuk devleti olma yolunda yeni bir yolculuğa mı başlayacağız; bunun kavşağını, dönüm noktasını izlemek üzere buradayız.”

“Ayşe Hanım sadece eşinin mücadelesini vermiyor”

“Ayşe Hanım sadece eşinin mücadelesini vermiyor burada. Ayşe Hanım'ın verildiği mücadele tüm devlete nüfuz eden ve devlet organlarını da kullanan bu çete ve suç örgütlerinin bundan sonraki süreçte önünün daha da mı açılacağı, yoksa artık bu yanlış gidişata dur mu denileceğinin aslında bir mücadelesi.”

“İddianame son derece yüzeysel ve asıl gerçeklerin görülmediği bir iddianame”

“Herkes görüyor, bütün Türkiye görüyor ki iddianame son derece yüzeysel ve asıl gerçeklerin görülmediği, asıl gerçeklerin irdelenmediği bir iddianame. Dolayısıyla eğer süreç sadece mahkemeye verilen bu iddianame üzerinden devam ederse bu davadan adil bir sonucun çıkması biraz zor gibi görünüyor.”

 

SONRAKİ HABER

Burak Dalgın: “Türkiye’nin çarkları durmak üzere”

Sık Sorulan Sorulara Cevaplar


                    

BASIN BÜLTENİNİ
İNDİRİN

Haber ekinde bir basın açıklaması mevcut ise aşağıdaki indirme ikonu ile indirebilirsiniz.

03-07-2024