Ali Babacan: “Türkiye’nin bir ayda yaşadığı enflasyon, 91 ülkenin yıllık enflasyonundan yüksek”

13-06-2024
Ali Babacan: “Türkiye’nin bir ayda yaşadığı enflasyon, 91 ülkenin yıllık enflasyonundan yüksek”

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Halk TV’de Kürşad Oğuz ve Barış Terkoğlu’nun sorularını yanıtladı. Babacan; Sinan Ateş cinayetine, ‘Siyasette yumuşama’ diye ifade edilen sürece, Devlet Bahçeli’nin son açıklamalarına, ekonomiye ve Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin ortaya çıkardığı problemlere değindi. Ali Babacan’ın konuşmasından öne çıkan başlıklar şu şekilde:

“Hiçbir sorununa çözüm üretemedikleri gibi kendi elleriyle yeni sorunlar üretiyorlar”

“Şu anda Türkiye’nin bir ayda yaşadığı enflasyon dünyadaki tam 91 ülkenin bir yılda yaşadığı enflasyondan daha yüksek. Üstelik bu enflasyondan en büyük mağduriyeti yaşayanlar emekliler, asgari ücretli çalışanlar, çiftçiler, milyonlar. 2018’den bu yana, Cumhurbaşkanlığı Hükûmet Sistemi uygulanmaya başladıktan bu yana ülkenin hangi sorunu çözüldü? Hangi alanda güzel bir sonuç elde edebildiler? Ekonomi gittikçe daha berbat hâle geliyor. Hukuk, yargı zaten bahsediyoruz gerçekten son derece sıkıntılı. Sağlıkta aylarca hastanede beklediğiniz kuyruklar oluştu. Eğitimle ilgili sorunları görüyorsunuz, gittikçe büyüyor. Ülkenin hiçbir sorununa çözüm üretemedikleri gibi kendi elleriyle yeni sorunlar üretiyorlar.”

“Sayın Bahçeli’nin bir ayağı siyasette, bir ayağı çete-mafyanın içinde”

“Ben daha önce de söylemiştim biliyorsunuz. ‘Sayın Bahçeli’nin bir ayağı siyasette, bir ayağı çete-mafyanın içinde’ demiştim. Şimdi böyle bir siyaset olmaz. Yani Sayın Erdoğan’ın böyle ortaklıklarla bu ülkeyi daha güzel yarınlara ulaştırması da mümkün değil. Olmadı da, olmuyor da dikkat edin.”

“Bahçeli’nin tutumu, dayatmaları, AK Parti’yi ve Sayın Erdoğan’ı dar bir köşeye yıllarca sıkıştırdı”

“Sayın Erdoğan’la Sayın Bahçeli’nin ortaklığı aslında kolay bir ortaklık değil. Yani özellikle Bahçeli’nin tutumu, bazı konulardaki dayatmaları, AK Parti’yi ve Sayın Erdoğan’ı dar bir köşeye yıllarca sıkıştırdı. Bu sıkışmışlıktan ne AK Parti seçmeni memnun oldu ne AK Parti kadrolarının geneli memnun oldu.”

“Diyalog kanallarının açık olmasının memleketimizin de hayrına olacağına inanıyoruz”

“Biz Türkiye’deki bu siyasetteki yumuşamayı olumlu buluyoruz. Bu yumuşamayı, diyalog kanallarının açık olmasının memleketimizin de hayrına olacağına inanıyoruz. Çok erken yorumlarda bulunmamak lazım, çok erken kanaatlerde olmamak lazım.”

“Yıllarca nefret diliyle siyaset yapanların birdenbire normalleşmeden bahsetmesi, halka da izah edilmeli”

"Yerel seçimlerden bu yana siyasette bir normalleşme, bir yumuşama rüzgârı var. Bu, bizim desteklediğimiz bir iklimdir. Öncelikle onu söylemek istiyorum. Yani siyasette diyalog önemlidir, konuşuyor olabilmek önemlidir. Fakat yıllarca öfkeden, nefretten beslenen, öfke, nefret diliyle siyaset yapanların birdenbire dönüp normalleşmeden bahsetmesi, yumuşamadan bahsetmesi tabii, bu U dönüşlerinin, bu ani dönüşlerin halka da bir izah edilmesi gerekiyor.”

“Bir iletişim sorunu var ki Sayın Bahçeli kamuoyu üzerinden subliminal mesajlarla bir şeyler ifade etmeye çalışıyor”

“Sayın Bahçeli’nin ifadeleri çok üstü örtülü ifadeler. Sürekli subliminal mesajlarla bir şeyler söylemeye çalışıyor. Halbuki düzenli görüşmeleri var Sayın Erdoğan'la yani ne söyleyecekse gitsin başa baş görüşmelerinde anlatsın söylesin. Bu, demek ki bir iletişim sorunu var ki kamuoyu üzerinden subliminal mesajlarla bir şeyler ifade etmeye çalışıyor."

“Türkiye’de bir sistem sorunu var”

“Şunu unutmayalım ki şu anda Türkiye’de bir sistem sorunu var. Şu anda Türkiye’de bu Cumhurbaşkanlığı Hükûmet Sistemi denilen, ama kendi içinde tamamen sistemsizlik olan bir uygulamanın içindeyiz. Ülkede güçlendirilmiş bir parlamenter sistemle ilgili irade ortaya koymadan bu ülkenin sorunlarının kalıcı olarak çözülebileceğine biz kesinlikle inanmıyoruz.”

“Birileri Sinan Ateş dosyasının üstünü örtülü tutmaya çalışıyor”

"Birileri Sinan Ateş dosyasının üstünü örtülü tutmaya çalışıyor. Bütün işaretler, iktidarın ortaklarının karanlık dünyayla yakın ilişkileri olduğunu gösteriyor. Sayın Bahçeli'nin bir ayağı siyasette, bir ayağı çete-mafyanın içinde."

“Ortada bir suç varsa, bu suçun kim tarafından işlendiği, yargı tarafından ortaya çıkarılmak zorunda”

"Ankara'nın ortasında vahşice katledilen bir insan, genç bir insan, bir baba, bir eş... 1,5 yıl sonra eşi 'Sayın Erdoğan'la görüşmeden galiba ben bu sorunu çözemeyeceğim' noktasına geliyor. Düşünün yani. Halbuki eğer haklıysa ve ortada bir suç varsa, bu suçun kim tarafından işlendiği, yargı tarafından ortaya çıkarılmak zorunda ve bu işin sorumluları da hak ettikleri cezayla karşılaşmak zorunda."

“Yüz binlerce kişi yargıyla ilgili mağduriyetler yaşıyor”

"Şu anda Türkiye'de belki yüz binlerce kişi yargıyla ilgili mağduriyetler yaşıyor. Tam 2 milyon kişi hakkında terör örgütü üyeliği iddiasıyla alakalı savcılık süreci başlatılmış durumda, 2 milyon insanla alakalı. Milyonlarca insanla ilgili sorun varken, ‘Listedeki üç-beş kişinin işini çözelim, şu kişinin işini çözelim.’ Bu bir sistem değil.”

“Cumhurbaşkanı’ndan bir sinyalle bu ülkede tek tek yargı dosyaları çözülebiliyorsa bu ülke bir hukuk devleti değildir”

“Sayın Erdoğan’dan, Cumhurbaşkanı’ndan bir sinyalle bu ülkede tek tek yargı dosyaları çözülebiliyorsa bu ülke bir hukuk devleti değildir. Bu ülkede hukukun üstünlüğünden bahsedilemez. Asıl bir masada oturup birileriyle konuşulması gerekiyorsa, bunların konuşulması lazım."

“Ay sonunda Helsinki'de olacağım”

"Son haftalarda Atina programım oldu. Tek konuşmacı olduğum, AB ve Türkiye-Yunanistan ilişkilerini konuştuğumuz bir program yaptık. Üst düzey katılım oldu, Yunan basınında geniş yer aldı. Arkasından Çin'e davet edildim. Çin'de de küresel finansal mimarinin tartışıldığı bir konferans vardı. 2018'de G20 için hazırladığımız küresel finansal mimariyle ilgili 100 sayfalık bir rapor var. Bu çerçevede orada bir konuşma yaptım. Arkasından Rusya'ya davet edildim, St. Petersburg Ekonomik Forumu'nda iki ayrı oturumda konuşma yaptım. Ay sonunda Helsinki'de benzer bir toplantıda olacağım. Orada Avrupa ağırlıklı katılımcılar olacak. Dünyanın farklı coğrafyalarından görüşlerimi merak edenler davet ediyorlar, konuşuyoruz."

“Buradayız, dimdik ayaktayız ve bu ülke için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz”

“İstedikleri kadar yok saysınlar. Biz varız, buradayız, dimdik ayaktayız ve bu ülke için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz. Çünkü partimizi kurarken gördüğümüz sorunların hepsi duruyor, daha da büyüdü ve bu sorunları çözebilecek insan kaynağı yapısını şu anda başka bir yerde görmüyoruz. Dolayısıyla biz, bu ülkenin sorunlarını çözmek için çalışmaya bütün gayretimizle devam edeceğiz. Dikkate alsınlar ya da almasınlar. Biz buradayız ve mücadeleye devam ediyoruz.”

SONRAKİ HABER

DEVA Partili Rızvanoğlu: Bakan Özhaseki’ye kıyıların işgallerini sordu

Sık Sorulan Sorulara Cevaplar


                    

BASIN BÜLTENİNİ
İNDİRİN

Haber ekinde bir basın açıklaması mevcut ise aşağıdaki indirme ikonu ile indirebilirsiniz.

13-06-2024