Ali Babacan: ‘Türkiye’yi 6 ayda kriz ikliminden çıkaracağız’

27-04-2023
Ali Babacan: ‘Türkiye’yi 6 ayda kriz ikliminden çıkaracağız’

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan seçim çalışmaları için gittiği Balıkesir’den Tekirdağ’a geçerek burada Millet Buluşması’na katıldı. Babacan, Tekirdağ’da yaptığı konuşmada, Türkiye’nin 2001-2002 ve 2009 ekonomik krizlerini aştığını hatırlatarak, “Çok daha iyisini yapacağız” dedi. Babacan Türkiye’nin 6 ayda kriz ikliminden çıkacağını söyledi.

Süre verdi: 6 ayda kriz ikliminden çıkış, 2 senede tek haneli enflasyon

Babacan, ekonomik hedefleriyle ilgili süre vererek, “Bu ülke 6 ayda kriz ikliminden çıkar. Enflasyonu en geç 2 senede tek haneye indireceğiz. Bu, her birinizin sofrasının bereketlenmesi demek. Faturaları dert etmeyeceğiz, ödemeleri rahat yapacağız, buzdolaplarını huzurla doldurabileceğiz demek. Külliye’de Togg, yerli otomobil dolaşıyor ya… Araba var da para yok. O otomobilin herkes tarafından satın alınabileceği bir Türkiye hedefliyoruz” diye konuştu.

‘Herkesin cebindeki 124 doları kim aldı?’

200 liralık banknot gösteren Babacan, “Tedavüle çıktığı 2009 yılında 134 dolar ediyordu. Bugün 10 dolar bile etmiyor. Aradaki fark 124 dolar. Herkesin cebindeki 124 doları kim aldı?” diye sordu.

Nereden nereye?

Türkiye’nin son 5 yıldır sürekli fakirleştiğini söyleyen Babacan, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sıkça tekrarladığı “Nereden nereye” ifadesine gönderme yaptı.

Babacan, Türkiye’nin göstergelerde son yıllardaki gerilemesini “2013’te 12 bin 500 dolar olan kişi başı gelir şu anda 10 bin 500’e düşmüş durumda. Ekonomide dünya sıralamasında 16’ncılıktan, 21’inciliğe düştük. Hukukta dünya sıralamasında 59’unculuktan, 117’nciliğe düştük. İşkenceye sıfır toleranstan, Sinan Ateşlerin vurulduğu ülke haline geldik. Devlet yönetiminde ortak akıldan, tek akla, keyfiliğe. Yöneten kadrolarda liyakatten, kayırmacılığa… Dış politikada Avrupa Birliği rotasından; Şanghay beşlisine… Evet, nereden nereye… Arabulucu, güçlü, itibarlı Türkiye’den, kapı kapı 2-3 milyar para istemek zorunda kalan bir ülkeye… Tüm dünyanın cazibe merkezi olan Türkiye’den, gençlerin kaçmak istediği Türkiye’ye” sözleriyle anlattı.

2001-2002 ve 2009 krizlerinden çıkışı hatırlattı: “Çok daha iyisini yapacağız”

Türkiye’nin 2001-2002 ve 2009 krizlerinden çıkışını da hatırlatan Babacan, “Gençler KYK burslarından biriktirdikleriyle tatile yapabiliyordu. Şimdi bayramda ailelerini görmeye gidemiyorlar. İşe yeni başlayanlar, krediyle de olsa, ev alıyordu. Son model arabaları almak kolaylaşmıştı. Emekliler maaşlarıyla rahat geçinip kenara bir şeyler koyabiliyordu. İnanın çok daha iyisi olacak. Nasıl ki 2001-2002 krizinden sonra refahı yaşadıysak, nasıl ki 2009 krizinden sonra güçlenip ayağa kalktıysa, bu krizden de hep beraber çıkacağız ve çok daha iyisini yapacağız. Adaletle yapacağız. Hukukla yapacağız. Ortak akılla yapacağız. Beraberce yapacağız” ifadelerini kullandı.

‘Bu coğrafyaya ilham kaynağı olacağız’

Babacan, “Türkiye’yi mutlu insanların ülkesi yapacağız. Huzurun, güvenin, adaletin, özgürlüğün, adaletin ülkesi yapacağız. Türkiye’yi dünyanın yıldızı yapacağız. Yunanistan da Bulgaristan’da buraya gıptayla bakacak. Bu coğrafya için demokrasisiyle, özgürlüğüyle, adaletiyle, zenginliğiyle ilham kaynağı olacağız” dedi.

SONRAKİ HABER

Ali Babacan’dan seçim çağrısı: ‘Tercihimizi net ve açık yapalım. Birinci turda bu işi bitirelim’

Sık Sorulan Sorulara Cevaplar


                    

BASIN BÜLTENİNİ
İNDİRİN

Haber ekinde bir basın açıklaması mevcut ise aşağıdaki indirme ikonu ile indirebilirsiniz.

27-04-2023