Ali Babacan’dan liderler zirvesi sonrası ilk açıklama: ‘Türkiye’nin yarınlarıyla ilgili hiç olmadığım kadar umutluyum’

15-11-2022
Ali Babacan’dan liderler zirvesi sonrası ilk açıklama: ‘Türkiye’nin yarınlarıyla ilgili hiç olmadığım kadar umutluyum’

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Halk TV’de İsmail Küçükkaya’nın sunduğu Yeni Bir Sabah programında gündemi değerlendirdi. Dün (14 Kasım) DEVA Partisi Genel Merkezi’nde toplanan altı siyasi partinin ortak çalışmalarına, İstanbul Taksim’deki terör saldırısına ve HDP’ye ilişkin açıklamalarda bulunan Babacan şu ifadeleri kullandı:

DEVA Genel Merkezi’nde aynı anda üç toplantı yapıldı

“Her alanda ilerleyen Türkiye için çalışıyoruz. Dünkü toplantı çok önemliydi. Eş zamanlı olarak biz liderler üçüncü katta buluştuk. İkinci katta hukuk heyetimiz buluştu. Anayasayı bitirdiler, 10 tane yasa üzerinde çalışıyorlar. Birinci kattaki ekip ortak politikaları çalıştı. Liderler yukarıda bitmiş konuları karara bağlarken alt katta bir sonraki toplantının hazırlığı yapılıyor. Türkiye’yi iyi bir icraatla kazanacağız. DEVA Partisi olarak yaptığımız ve diğer partilerin masaya koydukları hazırlıklar seçimden sonra Türkiye’yi kazanmanın hazırlığı.”

‘Makulde hemen buluşuveriyoruz’

“Bazen arkadaşlarımız ‘Burada anlaşamadık, şurada sıkıntı çıktı’ diye getiriyorlar. Altı genel başkan oturuyoruz, inanın 5 dakikada bitiyor. Makulde hemen buluşuveriyoruz.”

‘Altılı masada merkez çek kuvveti var’

“Türkiye’nin yarınlarıyla ilgili hiç olmadığım kadar umutluyum. Hani fizikte merkez kaç kuvveti vardır ya, altılı masada merkez çek kuvveti var. Herkes şunun bilincinde: Seçimi kazanmak ancak birlik ve beraberlikle mümkün. Seçimi kazanmak, birlik ve beraberlik içerisinde cumhurbaşkanı adayımızın seçilmesi ve Meclis’te anayasayı değiştireceği çoğunluğun sağlanmasıyla mümkün. Ortak karar çıktığı zaman geniş toplum kesimleri benimsiyor.”

‘Demokrasi stadı inşa ediyoruz’

“Demokrasi stadı inşa ediyoruz. Sonraki seçimlerde partiler birbiriyle gene rakip olabilir, yarışabilir. Şimdi rekabet öncesi iş birliği yapıyoruz.”

‘Adayın birinci turda seçilmesi ortak aday formülüyle mümkün’

“Birinci turda cumhurbaşkanı adayının seçilmesi ancak ortak aday formülüyle mümkün. Başka rüyaları olan varsa buyursun gitsin. 2018’de denemediler mi? Ortak aday çıkaramadılar ve dağıldı iş. 2018’i kimseyi parmakla işaret etmek için söylemedim. Millet İttifakı vardı, ortak adayda karar veremediler. Ortak aday olmayınca seçimi kaybettiler. Ülke 5 yıl kaybetti.”

‘Bir yol kazası Türkiye’yi daha da içine kapatır’

“Seçimi mutlaka kazanmamız lazım. Yoksa Türkiye Avrupa Birliği, Avrupa Konseyi standartlarından Şanghay’a doğru kayar gider. Şanghay; insanın değersiz olduğu bir bölge demek. Hakkınızı arayacağınız yer yok. Öyle bir tahakküm kuruyorlar ki rakip çıkması mümkün değil. Rusya’da, Çin’de muhalefet partisi var mı? Allah korusun, seçimdeki bir yol kazası Türkiye’yi daha da içine kapatır. Bu, Türkiye’nin son fırsatı.”

‘HDP’ye saygısızlık 5-6 milyon vatandaşımızı rencide etmektedir’

“DEVA Partisi olarak HDP’yle diyalogumuz var. Mesele o siyasi partiye zamanında destek vermiş milyonlarca insan. HDP’ye karşı yapılacak her türlü saygısızlık, her türlü ileri ifade, her türlü terörize etme ve düşmanlaştırma o partiye oy veren 5-6 milyon vatandaşımızı rencide etmektedir.”

‘Devletin elinde başka bilgiler mi var bilemiyoruz, güvenimiz yok’

“(Taksim saldırısı) Bir sürü bilgi var da hangisi doğru, hangisi yalan açıkçası hiç inanamıyoruz. İçişleri Bakanı bir şey söylüyor, bir uluslararası ajansa üst düzey bir yetkili başka şeyler söylüyor. Hangisine inanacağız? Acaba birisi iç politikada siyasi atraksiyon peşinde mi? Yoksa devletin elinde gerçekten başka bilgiler mi var? Bunları bilemiyoruz. Hiç güven yok. Kritik devlet kurumlarının başında kendi şahsi siyasi amaçları peşinde koşan siyasi karakterlerden bahsediyorsak iki kere düşünmek lazım. Kendi şahsi meseleleriyle alakalı tutuyor, Emniyet Genel Müdürlüğü’nün resmî antetli kağıdına açıklama yaptırıyor.”

‘İç güvenlikle ilgili sen ne yaptın, ondan bahset’

“İçişleri Bakanı iç güvenlikten sorumlu değil mi? ‘Burada hata yaptık, istihbaratımız çalışmadı, şurada önleyemedik’ demiyor, suçu başkalarına yansıtmaya çalışıyor. Falanca ülkenin taziyesini kabul etmeyecekmiş. Siz dış politikanızı düzeltin, kendinize düşman aramayın. ‘Terör dünyanın başına bela. Beraber çalışıp terör örgütlerini beraber yok edelim. Varlık sebebini beraber ortadan kaldıralım’ deyin. Sen ne yapıyorsun? Senin sorumluluk alanındaki bir mesele değil mi iç güvenlik? İç güvenlikle ilgili sen ne yaptın? Ondan bahset.”

‘Güvenilir bir hükûmet olun, hiçbir yeri kısmaya gerek kalmaz’

“Açıklamalara güven olmayınca insanlar sosyal medyadan, başka kaynaklardan bilgiye erişmeye çalışıyor. ‘Bu işin aslı başkadır’ diyorlar. Onu görünce ‘Bizim konuştuğumuzdan başka ses duyulmasın’ diye orayı burayı sıkıyorlar, yayın yasağı getiriyorlar. Siz güvenilir bir hükûmet olun, insanlar söylediğinize güvensin, ondan sonra hiçbir yeri kısmaya gerek yok.”

‘Terörün finansmanıyla ilgili adımları niye atmadığını açıklasın’

“Türkiye, terörün finansmanında ve kara paranın aklanmasında beyaz listeden gri listeye düşmüş. Terörle mücadeleden bahsediyorsunuz ama terörün finansmanıyla ilgili alınması gereken tedbirleri almıyorsunuz. Sayın Erdoğan terörün finansmanıyla ve kara paranın aklanmasıyla ilgili gerekli adımları niye atmadığını açıklasın. Bu kafayla giderlerse Türkiye kara listeye düşecek.”

‘Çabalıyorlar ama engelleyemiyorlar’

“Denizli’de miting yaptık. Tek bir billboard asmamıza izin vermediler. Maşallah, alan doldu. Gaziantep’te billboard vermediler. Gebze’de meydan vermediler. Siirt’te Sayın Erdoğan’ın bizden önce miting yaptığı alanın 2 buçuk misli büyüklükteki Siirt Meydanı doldu taştı. Çabalıyorlar ama engelleyemiyorlar. Halkın iradesinin önünde hiçbir güç duramaz.”

‘Hükûmetin atacağı adımlar saman alevi’

Babacan, asgari ücret ve EYT düzenlemeleriyle ilgili bir soruyu “Bundan sonra hükûmetin atacağı her adım saman alevi gibidir. Parlar, söner” diye yanıtladı.

SONRAKİ HABER

Ali Babacan’dan iktidar hedefi: ‘Sözde değil, özde hazırız’

Sık Sorulan Sorulara Cevaplar


                    

BASIN BÜLTENİNİ
İNDİRİN

Haber ekinde bir basın açıklaması mevcut ise aşağıdaki indirme ikonu ile indirebilirsiniz.

15-11-2022