Babacan: “Kapsamlı, tutarlı ve kararlı bir program uygulanmadıkça en temel ihtiyaçların bile karşılanamaz hale gelmesi kaçınılmaz olacak”

03-08-2023
Babacan: “Kapsamlı, tutarlı ve kararlı bir program uygulanmadıkça en temel ihtiyaçların bile karşılanamaz hale gelmesi kaçınılmaz olacak”

TÜİK’in verilerine göre enflasyon temmuz ayında önceki aya göre yüzde 9,49 artarak yakın tarihin rekorunu kırarken, yıllık enflasyon da yüzde 47,83 olarak açıklandı.

Bunun üzerine sosyal medya hesabından açıklamalarda bulunan DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, seçimden önceki uyarılarını gösteren bir video da yayınladı.

‘Enflasyon yeniden hızlı bir yükselme dönemine girdi’

Babacan, “Seçimleri Erdoğan’ın kazanmasının zam yağmuru ve kur patlaması anlamına geldiğini söylemiştim. Makyajlı TÜİK verilerine göre bile son 59 yılın en yüksek temmuz ayı enflasyonu gerçekleşti. Seçimlerden önce her türlü aldatma, yanıltma ve manipülasyonla bastırılan kur ve enflasyon kontrol edilemez hale geldi ve yıllık enflasyon yeniden hızlı bir yükselme dönemine girdi” dedi.

‘Dar ve sabit gelirlileri ezen politikalara son vermeye davet ediyorum’

Babacan, “Hükûmeti TÜİK verileri üzerindeki şaibeyi kaldırmaya, dar ve sabit gelirlileri ezen politikalara son vermeye, kamudaki kara delikleri tıkamaya, haksız servet transferine yol açan uygulamaları sonlandırmaya davet ediyorum” çağrısında bulundu.

Babacan, uyarılarını “Kapsamlı, tutarlı ve kararlı bir enflasyonla mücadele programı uygulamaya konulmadıkça mayıs ayında ifade ettiğim işsizliğin artması, yoksulluğun daha da derinleşmesi, en temel ihtiyaçların bile karşılanamaz hale gelmesi kaçınılmaz olacaktır” sözleriyle ifade etti.

Babacan’ın seçimden önceki uyarıları

Babacan ayrıca paylaştığı videosunda seçimlerden sonra gelen vergi, harç ve akaryakıt zamlarına, Merkez Bankası’nın yıllık enflasyon tahminini yüzde 58’e yükseltmesine, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Körfez turuna ve işsizlik haberlerine yer verdi.

Videoda Babacan’ın seçimlerden önce “Bu ülkenin vatansever bir evladı olarak diyorum ki Erdoğan’ın kazanması zam yağmuru demektir. Erdoğan kazanırsa doların, Euro’nun artması kaçınılmaz. Üzülerek söylüyorum; enflasyon artacak. Yaşadığımız pahalılık artarak sürecek. Erdoğan’ın kazanması orta direğin tümüyle çökmesi demektir. Kapı kapı yabancı devletlerin ayağına gidip para dilenmeye devam edilmesi demektir. İşsizlik katmerleneceği gibi çalışan nüfus da ezilmeye devam edecek” şeklinde uyarılarda bulunduğu görünüyor.

SONRAKİ HABER

Esen’den Bakan Göktaş’a nafaka yanıtı: “Yasalarda süresiz nafaka olmadığını görebilirsiniz”

Sık Sorulan Sorulara Cevaplar


                    

BASIN BÜLTENİNİ
İNDİRİN

Haber ekinde bir basın açıklaması mevcut ise aşağıdaki indirme ikonu ile indirebilirsiniz.

03-08-2023