Babacan’dan 10 kalkınma hedefi: 1 milyon sanayi istihdamı, 500 milyar dolar ihracat, 100 bin Süper KOBİ…

07-12-2022
Babacan’dan 10 kalkınma hedefi: 1 milyon sanayi istihdamı, 500 milyar dolar ihracat, 100 bin Süper KOBİ…

DEVA Partisi Kalkınma Seferberliği Planı’nı açıkladı, Genel Başkan Ali Babacan 10 hedef sıraladı. “Türkiye’yi iklimi güzel, insanı güzel, demokrasisi ve ekonomisi İsveç, Norveç gibi bir ülke yapmayı hedefliyoruz” diyen Babacan, “Başarılarımız Sayın Erdoğan’a emekliliğinde silmeyeceği tweetler attıracak. Bizi kutlayacağından hiç kuşkum yok” ifadelerini kullandı.

DEVA Partisi, 16. eylem planını İstanbul Kibrithane’de düzenlenen tanıtım töreninde duyurdu. DEVA Partisi Sanayi, Girişimcilik ve Dijital Dönüşüm Politikaları Başkanı Burak Dalgın’ın öncülüğünde hazırlanan eylem planı KOBİ ve sanayiye dönük toplam 76 maddeden oluşuyor.

‘İçi boş bir ‘Türkiye Yüzyılı’ masalı dinledik’

“Kalkınma Seferberliği” başlığını taşıyan eylem planında yer alan 10 hedefi açıklayan Babacan, “Geçen hafta 1,5 saat boyunca içi boş bir ‘Türkiye Yüzyılı’ masalı dinledik. Tam bir boş çerçeve. Fiilen yaptıkları ayrı telden, açıkladıkları Türkiye yüzyılı ayrı telden çalıyor. Madem çoğulcu demokrasi, katılımcılık, insan hakları diyorsun; niye gelecek yüzyılı bekliyorsun? Bugün yapsana. Adaleti her gün çiğniyorlar, ondan sonra ‘Türkiye Yüzyılı’nda adalet, özgürlük diyeceğiz’ diyorlar. Ayinesi iştir kişinin, lafa bakılmaz” diye konuştu.

‘Türkiye’yi İsveç, Norveç gibi bir ülke yapmayı hedefliyoruz’

5 yıl içinde kişi başına millî geliri yüksek gelirli ülkeler grubuna yükselteceklerini ileri süren Babacan, eylem planındaki maddeleri “sıçrama tahtasına” benzetti. Babacan, “Hani kimi dalga geçenler bizim için ‘Kendilerini İsveç’te mi, Norveç’te mi zannediyorlar?’ diyorlar… İsveç’te de Norveç’te değiliz ama Türkiye’yi iklimi güzel, insanı güzel, demokrasisi ve ekonomisi İsveç, Norveç gibi bir ülke yapmayı hedefliyoruz” ifadelerini kullandı.

İşte Babacan’ın açıkladığı 10 hedef:

En az 10 sanayi vahası: “Yeni nesil üretim üsleri kuracağız. Ülkemizi en az 10 sanayi vahasıyla taçlandıracağız. Tüm Organize Sanayi Bölgeleri’ni entegre kampüsler haline getireceğiz.”

500 milyar dolar ihracat: “İhracatımızı büyüteceğiz. Hedefimiz net: İktidarımızın ilk döneminin sonunda ihracatımızı 500 milyar dolara çıkartacağız. İhracatımızda kilogram değerini 2 dolara ulaştırırken, yüksek teknolojinin payını da tam 2 misline yükselteceğiz.”

En az 100 bin Süper KOBİ: “Esnafın işini büyütmesini sağlayacağız. Mikro işletmeler küçük, küçük işletmeler orta boy, orta boy işletme olacak. Türkiye böyle büyüyecek. Türkiye’de büyümenin lokomotifi özel sektördür. Türkiye’yi ‘Süper KOBİ’lerle’ tanıştıracağız. DEVA Partisi iktidarında dünyayla rekabet etme gücü olan en az 100 bin Süper KOBİ’miz olacak.”

Sanayide her gün bin istihdam: “İstihdamda atılım yapacağız. Her iş günü 1000 yeni sanayi istihdamı sağlayacağız. İktidarımızın ilk döneminde sanayi istihdamımızı 1 milyon kişi artıracağız.”

Ara değil, aranan eleman: “İstihdamı, ara değil, aranan elemanlarla büyüteceğiz. Özel sektörün yönettiği, iş garantili meslek ve çıraklık okullarını yaygınlaştıracağız. Cobot, yani insan-robot iş birliğine ayrı bir önem vereceğiz. İş gücünde yarınların yetkinliğine Türkiye’yi eriştireceğiz.”

Yeni finansman modeli: “Yeni bir finansman modeli sunacağız. Yatırımların artması lazım. Bunu sağlamak için de yatırımcılarımıza destek olmak lazım. Yatırımcıya uzun vadeli ve teminat şartları uygun krediler sunmak lazım. Kamunun yatırımcıya ve iş yapanlara karşı yükümlülüklerini tam ve gününde yerine getirmesi lazım. Vergi oranlarının makul olması lazım.”

Yenilikçiliğin iktidarı: “Yenilikçiliği iktidara taşıyacağız. İktidarımızın ilk döneminde en az 1 yarı-iletken tesisi ve en az 2 elektrikli araç pil fabrikası kurulmasını sağlayacağız. Yerlilik katma değerle ölçülüyor. Kritik, hayati ürünlerde Türkiye’nin dışa bağımlılığını azaltması gerek. Yarı iletken ve çip gibi alanlarda Ay’a yolculuk projesi başlatıyoruz. Ay’a öyle ‘sert düşüş’, kontrolsüz bir demir parçasını Ay’a düşürdüm, isabet ettirdim’ değil.”

Katma değer hamlesi: “Katma değer hamlesi başlatacağımız ilk dört sektörde otomotiv, kimya, tekstil ve medikal var. Tüm bu sektörlerdeki başarılarımız, Sayın Erdoğan’a emekliliğinde silmeyeceği tweetler attıracak. Bizi kutlayacağından hiç kuşkumuz yok, sonuçta memleketin başarısı. O da sevinir diye tahmin ediyoruz.”

Kaliteli büyüme: “Ekonomik büyümemize kalite kazandıracağız. Şu anda emeğin millî gelirden aldığı pay yüzde 36’dan yüzde 25’e düşmüş durumda. Yüzde 75’i sermaye alıyor. Türkiye niteliksiz, gelişigüzel ve ülkenin yoksul kesiminin sırtına basarak gerçekleşen büyüme yaşıyor. Böyle bir büyüme istemiyoruz. Biz; dünyadaki dönüşümü avantaja çeviren, uluslararası patent ve marka başvurularını ikiye katlayan bir aklı devreye sokacağız.”

“Yeter ki Sen İste” projesi: “Devlete girişimcilik yaptırmayacağız. Devlet, girişimcinin işini kolaylaştıran bir katalizör işlevi görecek. Katalizör devlet; KOBİ’sine, esnafına ve girişimcisine kolay ve hızlı hizmet sağlayan, tek durak ofiste herkesin işini kolaylaştırmak… Bir de yeni sistem projesi hazırladık. Adı, ‘Yeter ki Sen İste’. E-devlet’e benzer bir şekilde girişimcilerimiz, küçük işletmelerimiz, esnafımız internet üzerinden her türlü işini yapacak. Devlet kapısında sürünmeyecek.”

Lokomotif teşvikler: “Lokomotif teşvikler vereceğiz. Net katma değer, tedarik zincirindeki rol gibi kriterlere bakacağız. Teşvik sistemimizi komple sadeleştireceğiz.”

TOGG ve savunma sanayi: “Doğruları sürdüreceğiz, eksikleri tamamlayacağız, yanlışları düzelteceğiz”

Kalkınma Seferberliği Eylem Planı’nın ayrıntılarını DEVA Partisi Sanayi, Girişimcilik ve Dijital Dönüşüm Politikaları Başkanı Burak Dalgın anlattı.  Dalgın, eylem planının başlıklarını “sağlam altyapı”, “uygun finansman”, “aranan eleman”, “açılan pazarlar”, “yaygınlaşan yenilikçilik” ve “etkin teşvikler” şeklinde sıraladı.  Dalgın, “Anlayışımız, kontrol-kumanda ekonomisi yerine hür teşebbüs odaklı, lobilerin değil KOBİ’lerin kalkınma seferberliğidir” dedi.

Dalgın, “TOGG, savunma sanayi ve diğer alanlar… Her şeyi düşünün. Bizim genel prensibimiz kavga etmek ya da reddetmek etrafında değil. Bizim büyük bir prensibimiz var: Doğruları sürdüreceğiz, eksikleri tamamlayacağız, yanlışları düzelteceğiz. TOGG için, savunma sanayi için, her alan için geçerli” diye konuştu.

‘Elektrik motoru ve güç elektroniğinin yerlileşmesini çok önemsiyoruz’

“Ortalama bir arabada en iyi ihtimalle yüzlerle ifade edilen çip varken elektrikli arabada binlerle ifade edilen bir çip var. Aynı şey buzdolapları, cep telefonları, endüstri 4.0… Türkiye’de bunların olması lazım. Avrupa’nın değer zincirine entegre olmamız lazım. Boş bir hamasetin olmayacağını da ifade edeyim. ‘Bütün çipleri kendimiz yapacağız, Türkiye’ye zırnık çip girmeyecek’ diye bir dünya yok. Ama en azından bir tane yarı iletken fabrikasına ihtiyacımız var. TOGG gündemdeyken tekrar belirteyim: Elektrik motoru ve güç elektroniğinin yerlileşmesini çok ciddi şekilde önemsiyoruz. Otomotiv, en büyük sanayimiz.”

Hizmet sektörü reformu

Çalışanların yaklaşık üçte ikisinin hizmet sektöründe olduğunu belirten Dalgın, “Burada pazar, finansman ve kurumsal kapasiteyi beraber ele almamız, çeşitlendirmeyi artırmamız lazım. Rekabetin önünde çok ciddi duvarlar var. Onları kırmamız lazım ki tüketici için seçenekler, girişimciler için pazara girme imkanları artsın. Yeni istihdam alanları oluşsun. Sanayicilerimizin tedarikçileri iyi çalışsın. Baskılarla korunan bir hizmet sektörü kendisini yenileyemez. Ekonominin üçte ikisindeki zincirleri kırmamız lazım. Hizmet sektörü reformu yapacağız” ifadelerini kullandı.

OSB’lerde kreş ve yaşlı bakım hizmetleri verilecek

Kadınların rahat çalışması için bütün OSB’lerde kreş ve yaşlı bakımı hizmeti verileceğini açıklayan Dalgın, ayrıca sanayi bölgeleri ile liman ve demiryolu bağlantılarının kurulacağını sözlerine ekledi.

Dalgın ayrıca ihracatçıların döviz satma yükümlülüğünü sona erdireceklerini söyledi.

SONRAKİ HABER

DEVA Partisi’ne siyaset, iş dünyası, yargı ve bürokrasiden katılımlar

Sık Sorulan Sorulara Cevaplar


                    

BASIN BÜLTENİNİ
İNDİRİN

Haber ekinde bir basın açıklaması mevcut ise aşağıdaki indirme ikonu ile indirebilirsiniz.

07-12-2022