Burak Dalgın: “Fahiş fiyat yapanı aramayın, hükümetin ta kendisi!”

23-05-2024
Burak Dalgın: “Fahiş fiyat yapanı aramayın, hükümetin ta kendisi!”

DEVA Partisi Milletvekili Burak Dalgın, Ticaret Kanunda yer alan fahiş fiyatı gündeme getirdi. Dalgın, ”Ülkemize bereketi fiyatları baskılayarak değil maliyetleri düşürerek, talimatlar yağdırarak değil hür teşebbüsü şevklendirerek, soğan depoları basarak değil bolluğun önünü açarak getirebiliriz” dedi.

DEVA Partisi Balıkesir Milletvekili ve Genel Başkan Yardımcısı Burak Dalgın, fahiş fiyatlara karşı hükümete seslendi. Sözlerine hükümetin genel davranışlarını eleştirilerle başlayan Dalgın,“Hükümetimizin birinci huyu: Hatalarının sorumluluğunu asla üstlenmiyor. Tam yetkiyi kullanıyor, ama asla sorumluluk üstlenmiyor. İyi şeyler olunca hükümetten, kötü şeyler olunca, muhakkak bir günah keçisi bulunuyor. Halbuki yaşadıklarımızın tek nedeni ekonomi yönetiminde yapılan fahiş hatalar.” diye konuştu.

Hükümetin fahiş fiyatlara hizmet sağladığını söyleyen Dalgın, konuşmasına şu ifadelerle devam etti:

“Hükümetimizin ikinci huyu: asla aynaya bakmıyor. Fahiş fiyatla mal satan iş yerleri kimdir diye herkes birbirine soruyor. Ben size söyleyeyim: Hükümetin ta kendisi! Geçen sene bugünlerde benzin/ mazot 18-20 liraydı şimdi benzin/mazot 41-43 lira. Geçen sene bugün KPSS oturum ücreti 150 lira, şimdi 350 lira. Aradaki fark hükümetin artırdığı vergiler ve patlattığı döviz.”

“Talimatla fiyat düşmez”

“Hükümetimizin üçüncü huyu: Ekonomiyi talimatla idare edebileceğini zannediyor. Açık söyleyeyim: bu tam bir hayaldir. Talimatla fiyat düşmez. Bunu Sovyetler ‘deki komünist parti komiserleri yapamadı. Venezuela’daki eli sopalı enflasyonla mücadele timleri yapamadı. Siz de yapamadınız. Yapamazsınız.”

“Kontrol kumanda ekonomisinin sonu 3K: Kıtlık, Karaborsa, Kalitesizlik”

“Kontrol-kumanda ekonomisinin sonu her zaman 3K’dır: Kıtlık, karaborsa, kalitesizlik. Ülkemize bereketi fiyatları baskılayarak değil maliyetleri düşürerek, talimatlar yağdırarak değil hür teşebbüsü şevklendirerek, soğan depoları basarak değil bolluğun önünü açarak getirebiliriz.

Çözümün yol haritasını hükümete göstererek sözlerine devam eden Dalgın, “Esnafla vatandaşı birbirine düşman etmeyin. Kemer sıkmanın tüm külfetini orta direğin sırtına yüklemeyin. Denetim ve ceza süreçlerini ticaret bakanlığı üzerinden değil bağımsız rekabet kurulu üzerinden işletin. Tekeller veya oligopoller fiyatlamayı bozuyorsa onlarla mücadele edin. Biz de sonuna kadar destekleyelim.” 

“Kamu harcamalarına makas!”

“Artık israfa son verin, tasarruf tedbirlerini uygulayın.” diyerek konuşmasına son veren Dalgın,  “Tedbirlerin, takvimi ve sayısal hedefleri olacak. En tepeden başlayan bir kültür değişimi olacak. Gerçekten acıtacak bir tasarruf paketinden bahsediyorum. Kamu harcamalarına makas vurulmadan Türkiye düzelemez.” ifadelerini kullandı.

SONRAKİ HABER

Milletvekili Ösen Meclisten seslendi: “Esnafın hakkı gasp edilmiştir”

Sık Sorulan Sorulara Cevaplar


                    

BASIN BÜLTENİNİ
İNDİRİN

Haber ekinde bir basın açıklaması mevcut ise aşağıdaki indirme ikonu ile indirebilirsiniz.

23-05-2024