Burak Dalgın, uygulanan düzensiz göç ve gevşek sınır politikası hakkında görüşlerini ifade etti

15-03-2024
Burak Dalgın, uygulanan düzensiz göç ve gevşek sınır politikası hakkında görüşlerini ifade etti

DEVA Partili Milletvekili Burak Dalgın, Çanakkale Eceabat İlçesi ziyaretinde, düzensiz göç etmeye çalışırken yaşamını yitiren 20 kişi hakkında taziyede bulundu. Uygulanan göç politikası hakkında hükümete karşı eleştirel ifadelere yer verdi.

Balıkesir Milletvekili Burak Dalgın, Çanakkale’nin Eceabat ilçesine yaptığı ziyarette DEVA Partisi Belediye Başkan adayı Sayın Davut Gazi Benli ile buluştu. Burada Sayın Gazi ile birlikte Eceabat iskelesinde bugün gerçekleşen ve vahim sonuçları olan bot kazası ile ilgili konuşan Dalgın, konuşmasına ”Şu anda Eceabat'tayız, saha çalışmaları yapıyoruz. Çanakkale Belediye Başkanı adayımız, Sayın Davut Gazi Benli ile beraberiz. Burada tabii maalesef çok üzücü bir haber aldık. Bu sabah yaşanan bir deniz kazasında, en az 20 kişinin vefat ettiğini gördük. Bunlar, Türkiye'den gitmeye çalışan göçmenler“ diyerek günümüzde var olan ve uygulanmasında büyük problemler yaşanan göçmen politikasını eleştirdi.

Dalgın, “Türkiye'ye yönelik olan bu düzensiz göç politikasının, gevşek sınır politikasının ne kadar büyük bir insani hasara yol açtığını bir kez daha gördük. Bir an önce Türkiye'nin sınırlarını zapturapt altına alması, Avrupa Birliği ile olan müzakerelerini konuyu kapsayacak şekilde ele alması ve bölgede huzurun tesisiyle, gelen vatandaşların, gelen göçmenlerin, gelen kişilerin geri gönderilmesinin sağlanmasını sağlamak durumundayız. Tekrar ölenlere başsağlığı diliyorum. Türkiye'nin bir daha böyle bir olay yaşamamasını diliyorum.” diye konuştu.

SONRAKİ HABER

DEVA Partili Karatutlu: “Sanayi tesislerinin çevresel değerlendirmelerinin titizlikle yapılması, çevre mevzuatına uygun çalışmaların teşvik edilmesi gerekir”

Sık Sorulan Sorulara Cevaplar


                    

BASIN BÜLTENİNİ
İNDİRİN

Haber ekinde bir basın açıklaması mevcut ise aşağıdaki indirme ikonu ile indirebilirsiniz.

15-03-2024