DEVA Partili Avşar; “1 Mayıs’ta Türkiye’nin gerçek gündemi yeni anayasa değil; açlık sınırında yaşayan milyonlar, enflasyon altında ezilen işçilerdir”

01-05-2024
DEVA Partili Avşar; “1 Mayıs’ta Türkiye’nin gerçek gündemi yeni anayasa değil; açlık sınırında yaşayan milyonlar, enflasyon altında ezilen işçilerdir”

DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Tekirdağ Milletvekili Cem Avşar, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü dolayısıyla yaptığı basın açıklamasında, bugünün işçi bayramı olduğunu ancak, gündemin “bayram” gündemi olmadığını ve halkın yaşadığı sorunlara değindi. Avşar, gerçek gündemin açlık sınırında yaşayan milyonların, enflasyon altında ezilen işçilerin olduğunu dile getirdi.

“Bugün, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü, eski adıyla işçi bayramı.”, diyen Avşar; “Ama bizim gündemimizde; çocuk işçiler, asgari ücretliler, on bin TL’ye mecbur bırakılan emekliler, ürününü tarladan kaldıramayan çiftçiler, güvencesiz mevsimlik tarım işçileri, atanamayan öğretmenler, toprak altında kalan madenciler, karın tokluğuna günü birlik ev temizliğine giden kadınlar, ay sonunu getiremeyen emekçiler, açlık sınırında yaşayan milyonlar, enflasyon canavarının pençeleri arasında can çekişen yoksullar… Evet bizim gündemimiz bu.”, şeklinde konuştu.

“Asgari ücret 17.002 TL, en düşük emekli aylığı 10.000 TL iken; açlık sınırı 17.725,19 TL, yoksulluk sınırını ise 57.736,78 TL’dir”

“Asgari ücretin 17.002 TL, en düşük emekli aylığın 10.000 TL olduğu ve milyonlarla ifade edilebilecek işçinin, emeklinin bu rakamlarla geçinmek zorunda kaldığı bu günlerde; TÜRK-İŞ Nisan Ayı (Ankara’da yaşayan dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı) açlık sınırını; 17.725,19 TL, (gıda harcaması ile giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer aylık harcamalarının toplam tutarı) yoksulluk sınırını ise; 57.736,78 TL olarak açıkladı.”, şeklinde verilere yer veren Avşar; “Bu ne demektir?  Asgari ücretlimiz, emeklimiz açlık sınırı altında kalmış demektir. Ailelerinin gıda ihtiyaçlarını dahi karşılayamıyor demektir. Çoğu beyaz yakalı üniversite mezunu emekçinin, memurun dahi yoksulluk sınırında yaşaması demektir. “, dedi.

Avşar; “Bu oran hiç abartısız imtiyazlı memurlar ve çift maaşlı bürokratlar hariç toplam çalışanımızın yaklaşık yüzde 80’nine denk gelmektedir. İşte tam da bu yüzden 1 Mayıs’ta Türkiye’nin gerçek gündemi yeni Anayasa değil; açlıktır, yoksulluktur. “, dedi.

“Bu gerçekleri, gündemimizde tutmaya, halkımız adına haykırmaya devam edeceğiz”

Avşar; “Her ne kadar, yapay gündem peşinde hedef saptıran bir iktidar, tozpembe hayaller satan bir medya, zengini daha zengin yoksulu daha yoksul yapan ve iflas etmiş bir ekonomik sistemsizliği “ekonomi paketleriyle” makyajlayan bir yönetim, suya sabuna dokunmayan bir sivil toplum varsa da biz bu gerçekleri gündemimizde tutmaya, halkımız adına haykırmaya devam edeceğiz.”, dedi.

“İnsan onuruna yakışır güzel günler için çalışacağız”

Emeğin, üretimin, katma değerin ve alın terinin kutsallığını, kazanmanın hazzını, paylaşmanın ve birlikte büyümenin sihrini anlatmaya ve insanımızı inandırmaya devam edeceklerini dile getiren Avşar; “Bu düşüncelerle tüm emekçilerimizin 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Gününü kutlar, emeklerinin karşılıklarını alacakları, insan onuruna yakışır güzel günler dilerim.”, şeklinde konuştu.

SONRAKİ HABER

DEVA Partili İstanbul Milletvekili Elif Esen, 1 Mayıs’ta çocuk işçilerle ilgili açıklama yaptı: “Türkiye’nin 2 Milyonluk Çocuk İşçi sayısı yaz aylarında 5 milyona ulaşıyor”

Sık Sorulan Sorulara Cevaplar


                    

BASIN BÜLTENİNİ
İNDİRİN

Haber ekinde bir basın açıklaması mevcut ise aşağıdaki indirme ikonu ile indirebilirsiniz.

01-05-2024