DEVA Partili Avşar: “13 Eylül 2022’de 2 yıl içinde tamamlama sözü verilen ‘İlk Evim İlk İşyerim’ projesi yüzde kaç tamamlandı?”

10-08-2023
DEVA Partili Avşar: “13 Eylül 2022’de 2 yıl içinde tamamlama sözü verilen ‘İlk Evim İlk İşyerim’ projesi yüzde kaç tamamlandı?”

DEVA Partisi Tekirdağ Milletvekili ve Genel Başkan Yardımcısı Cem Avşar, 13 Eylül 2022 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından “Cumhuryiet tarihinin en büyük sosyal konut hamlesi” olarak kamuoyuna duyurulan “İlk Evim İlk İşyerim” projesinin son durumunu sordu.

 ‘2 yıl içinde teslim edileceği ilan edilmişti’

Projenin duyurulmasının ardından 1.5 ayda 8 milyon kişinin başvuru yaptığının ve bu başvurulardan 5 milyon 135 bin 324’ünün geçerli olduğunun tespit edildiğini belirten Avşar, “250 bin sosyal konut, 100 bin konut arsası ve 10 bin iş yerinden oluşacağı ve 2 yıl içinde teslim edileceği kamuoyuna ilan edilmişti” dedi.

 ‘İnşaatına hiç başlanmamış yerler var mı?’

Avşar, Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne verdiği soru önergesi kapsamında, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki’nin yanıtlaması istemiyle şu soruları sordu:

 1. 13 Eylül 2022 tarihinde Cumhurbaşkanı tarafından Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut hamlesi olarak kamuoyuna tanıtılan ve 2 yıl içinde tamamlama sözü verilen proje, 13 Eylül 2023 tarihinde lansmandan sonra bir yılını doldurmuş olacaktır. Bu çerçevede hangi ilde projeye başlanmış ve yüzde kaçı tamamlanmıştır?
 2. Üzerinden geçen yaklaşık 1 yıllık süreçte, inşaatına hiç başlanmamış hatta temeli dahi atılmamış yerler var mı? Varsa taahhüt ettiğiniz süre içerisinde tamamlayabilecek misiniz?
 3. Bu kapsamında başvuru ücretleri alınan, kayıt işlemleri tamamlanan ve 2 yıl içinde teslim etme sözü verilen proje ile ilgili yukarıda zikredilen sorular hakkında vatandaşlarımızı bilgilendirmeyi düşünüyor musunuz?

SONRAKİ HABER

Avşar, Yurtlardan çıkarılmak istenen depremzedeleri, Bakan Özhaseki’ye sordu

Sık Sorulan Sorulara Cevaplar


          

BASIN BÜLTENİNİ
İNDİRİN

Haber ekinde bir basın açıklaması mevcut ise aşağıdaki indirme ikonu ile indirebilirsiniz.

10-08-2023