DEVA Partili Avşar: “Beton şirketleri ve laboratuvarlar denetleniyor mu?”

26-06-2024
DEVA Partili Avşar: “Beton şirketleri ve laboratuvarlar denetleniyor mu?”

DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Tekirdağ Milletvekili Cem Avşar, verdiği yazılı soru önergesinde, Tekirdağ Malkara ilçesinde yaşandığı iddia edilen ve kamuoyunda çokça tartışılan çürük inşaat konusunu Bakan Özhaseki’ye sordu. Müteahhit firmanın yaşadığı mağduriyete değinen Avşar, ülke genelinde bu şekilde meydana gelen başka olayların olup olmadığını sordu.

Sözlerinde Tekirdağ ili Malkara ilçesinde müteahhitlik yapan bir firmanın iddiasına ve kamuoyunda da çokça tartışılan olaya yer veren Avşar, “Müteahhit firma, 18 daireli inşaatın betonunu vermesi için bir beton şirketi ile anlaşmıştır, ancak gelen beton çürük olduğu halde bir laboratuvar tarafından sahte evrak ile sağlam gösterilmiş, diğer bir laboratuvarın da EBİS sistemine beton dökülen günleri doğru girmeyip görevini ihmal etmiştir. Daha sonra müteahhit firma, kabası biten inşaatla ilgili bu durumu fark edip Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı İl Müdürlüğü'ne bildirmiştir. İl müdürlüğü tarafından yeniden yapılan inceleme sonucu betonun kalitesiz olduğu raporlanmıştır. Müteahhit firma, ilerleyen süreçte binaya yıkım kararı verildiğini ve 18 dairelik 2 blok inşaatın yıkımını kendilerinin yaptığını iddia etmektedir.” diye konuştı.

Avşar, “Kamuoyundan ve müteahhit firmadan edindiğimiz bilgilere göre inceleme başlatılmış, bu süreç sonunda taraflara çokta önemli sayılmayacak çeşitli cezalar verilmiş ve müteahhit firmaya da 1 milyon 58 bin TL ceza verilmiştir.” dedi.

“Üniversitelerden alınan teknik raporlar ve bilir kişi raporu müteahhitti doğrulamaktadır.”

Avşar, müteahhit firmanın olayın yasal takipçisi olduğunu ve Yıldız Teknik Üniversitesi ve İstanbul Teknik Üniversitesinden teknik raporlar ile savcılık bilir kişi raporu alındığını ve bu raporlarda söz konusu müteahhidi doğrular nitelikte kararlar bulunduğunu söyledi.

Avşar, bununla birlikte müteahhit firmanın, yakın zamanda müteahhitlik belgesinin iptal edilmeye çalışıldığı iddiasını da öne sürdüğünü ifade etti.

Avşar, “Müteahhit firma, prosedüre uygun olarak süreci başlattığını ancak beton şirketleri ve laboratuvarların usulsüz işlemleri sonucu kaba işi biten 18 dairelik projeyi yıkmak zorunda kaldıklarını iddia etmekte ve bunu teknik raporlarla ispatlamaktadır” ifadelerini kullanarak, Bakan Özhaeski’ye konuyla ilgili sorularını sıraladı:

“Teknik raporlar ve bilir kişi raporu dikkate alındı mı?”

Teknik ve bilirkişi raporlarına değinen Avşar, “Karar verilirken ve söz konusu yaptırımlar uygulanırken Yıldız Teknik Üniversitesi ve İstanbul Teknik Üniversitesinden alınan teknik raporlar ile savcılık bilirkişi raporu dikkate alınmış mıdır?” dedi.

“Meydana gelen zararın tazmini husussunda bir işleminiz olacak mı?”

Avşar, “İddia edildiği üzere yasal prosedürü uygulayan ve kamuoyunda çokça tartışıldığı gibi sorumlu davranarak söz konusu olayı ortaya çıkaran bahse konu müteahhit firmaya verilen cezanın yanında 2 bloktan oluşan 18 konutun yıkılması sonucu meydana gelen zararın tazmini husussunda bir yaptırımız, işleminiz olacak mıdır?” sorusunu yöneltti.

“İlgili firmanın müteahhit belgesinin iptali söz konusu mudur?”

Müteahhitlik belgesinin iptalinin söz konusu olup olmadığını da soran Avşar, şöyle konuştu: “Müteahhit firma tarafından iddia edildiği üzere ilgili firmanın müteahhit belgesinin iptali söz konusu mudur? Şayet iddia doğruysa gerekçesi nedir?”

“Ülke genelinde benzeri başka olay yaşanmış mıdır?”

Yapı denetim şirketleri ve beton şirketlerinin denetim konusunu hatırlatan Avşar; “Tekirdağ’da ve ülke genelinde benzeri başka olay yaşanmış mıdır? Bu kapsamda yapılmış bir araştırmanız bulunmakta mıdır?” dedi.

SONRAKİ HABER

DEVA Partili Ekmen: “DEDAŞ yargı sürecini beklemeden tazminatları ödemeli, altyapıyı iyileştirmelidir”

Sık Sorulan Sorulara Cevaplar


                    

BASIN BÜLTENİNİ
İNDİRİN

Haber ekinde bir basın açıklaması mevcut ise aşağıdaki indirme ikonu ile indirebilirsiniz.

26-06-2024