DEVA Partili Avşar, Çorlu Tren Kazası Faciası’nı sordu: “Bakım onarım işleri neden gerektiği gibi yapılmamıştır?”

08-07-2023
DEVA Partili Avşar, Çorlu Tren Kazası Faciası’nı sordu: “Bakım onarım işleri neden gerektiği gibi yapılmamıştır?”

DEVA Partisi Tekirdağ Milletvekili Cem Avşar, Çorlu Tren Kazası Faciası’nın 5. yıl dönümünde Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu’na, ihmal iddalarını sordu. Son olarak 23 Mart’taki duruşmanın 19 Temmuz’a ertelendiğini belirten Avşar, “Kazanın gerçekleştiği tren rayları ile ilgili olarak ihtiyaç olduğu halde neden bakım onarım işi zamanında ve gerektiği gibi yapılmamıştır?” açıklamasında bulundu.

DEVA Partili Avşar’ın Bakan Uraloğlu’na soruları şu şekilde oldu:

 1. Olaya ilişkin savunmalarda “yeterli personel olmadığı ve gerekli yerlere yazıların da yazıldığı, ayrıca 2018 yılında yapılan ihalenin iptal edilmediği ek ödenek istenince ertelendiği” ifade edilmektedir. Bu iddia doğru mudur? Doğru ise ihtiyaç olduğu halde hangi gerekçe ile yeterli personel alımı ve ilgili ihale yapılmamıştır?
 2. Olaya ilişkin diğer savunmalarda kişiler; “Jeoloji mühendisi olduğunu uzmanlık alanı olmadığından kaza yerinde denetim yapacak bilgiye sahip olmadığını” ve “kendi dönemlerinde büyük bakım onarım işi yapılmadığını ve yapma izin sürecinin kendilerinde olmadığını” iddia etmektedirler. Kazanın gerçekleştiği yer ile ilgili jeoloji çalışmalarında, zeminin sorunlu olması karşısında bakanlığınız ilgili kurumlarda atama yaparken neden liyakati esas almamıştır? Kazanın gerçekleştiği tren rayları ile ilgili olarak ihtiyaç olduğu halde neden bakım onarım işi zamanında ve gerektiği gibi yapılmamıştır? Bu hususta sorumlular kimdir ve haklarında soruşturma açılmış mıdır? Açılmışsa nasıl neticelenmiştir?
 3. Söz konusu kaza ile ilgili olarak bakanlık tarafından müfettiş görevlendirilmiş midir? Görevlendirildiyse bugüne kadar herhangi bir rapor hazırlanmış mıdır? Hazırlanmış ise idari anlamda hangi sonuçlara ulaşılmış, hangi yaptırımlar uygulanmıştır?

 

SONRAKİ HABER

DEVA Partili Ekmen’den Bakan Işıkhan’a mevsimlik işçi soruları: Çalışma ve yaşam koşullarını iyileştirmek için neler yapılmaktadır?

Sık Sorulan Sorulara Cevaplar


          

BASIN BÜLTENİNİ
İNDİRİN

Haber ekinde bir basın açıklaması mevcut ise aşağıdaki indirme ikonu ile indirebilirsiniz.

08-07-2023