DEVA Partili Avşar: “Yüzde 51 engelli işçi, ölüme mi terk edildi?”

25-06-2024
DEVA Partili Avşar: “Yüzde 51 engelli işçi, ölüme mi terk edildi?”

DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Tekirdağ Milletvekili Cem Avşar, Bakan Özhaseki’ye 12 Ocak 2024 tarihinde meydana gelen ve henüz bir sonuca bağlanmayan Tunceli Belediyesi’nde temizlik işçisi olarak çalışan Zülfü Çelikdemir’in ölüm olayı sordu. Avşar, verdiği yazılı soru önergesinde, “Yüzde 51 engelli, üniversite mezunu ve büro işçisi olarak çalışan biri neden çöp aracı arkası temizlik işçisi olarak çalıştırıldı? Neden yıllık izinleri kullandırılmadı?” sorularını yöneltti. Avşar ayrıca, ölüm olayı sonrası bir inceleme ve soruşturma yapılıp yapılmadığını da sordu.

“Zülfü Çelikdemir’in itirazları ve sağlık sorunları neden dikkate alınmadı?”

Avşar, Tunceli Belediyesi’nde temizlik işçisi olarak çalışan Zülfü Çelikdemir’in 12 Ocak 2024 tarihinde temizlik kamyonunun arkasından dengesini kaybedip düşmesi sonucu hayatını kaybettiğine dikkat çekerek, olay sonrası işçinin ailesinin ve kamuoyunda da çokça tartışıldığı ihmal iddiasının gündeme geldiğini söyledi. Avşar, “Zülfü Çelikdemir, 2017’de Tunceli Belediyesi’nde çalışmaya başlamıştır. Bir süre büro elemanı olarak çalışmış, belediye yönetiminin değişmesiyle %51 engelli çölyak hastası ve üniversite mezunu olduğu halde çöp aracı arkası temizlik işçisi olarak görevlendirilmiştir. Zülfü Çelikdemir’in bu konudaki itirazları ve sağlık sorunları dikkate alınmamış ve ret edilmiştir. Ayrıca birikmiş 156 günlük yıllık izninin olduğu, kullanmak için resmi başvurularda bulunduğu ancak personel yetersizliği gerekçesiyle yöneticiler tarafından onaylanmadığı resmi kayıtlarda mevcuttur.” ifadelerini kullandı.

“Merhum Çelikdemir, mobbinge maruz bırakılarak sağlık koşullarına ve eğitimine uygun olmayan statüde çalıştırılıp ve böylece yoğun stres ve ağır iş yükü altında bırakıldı mı?”

Avşar konuşmasını şöyle sürdürdü:

“İddiaya göre Zülfü Çelikdemir’in belediye yönetimi tarafından yoğun baskı ve mobbinge maruz kaldığı, sağlık koşullarına ve eğitimine uygun olmayan statüde çalıştırıldığı, izinlerinin kullandırılmadığı böylece yoğun stres ve ağır iş yükü altında çalışmasından dolayı araç arkasından düştüğü ve beyin kanaması sonucu hayatını kaybettiği önü sürülmektedir.” ve sorularını sıraladı.

“Yıllık izin kullanma hakkı hangi gerekçeyle ve hangi mevzuat hükümlerine göre kullandırılmamıştır?”

Avşar “İddia edildiği ve belgeleriyle ispatlandığı üzere kamu personeli çalıştırma mevzuatına göre personele yıllık izin kullanma hakkı tanınmışken hangi gerekçeyle ve hangi mevzuat hükümlerine göre personele yıllık izin kullandırılmamıştır?” diye konuştu.

“%51 engelli büro elemanı statüsünde çalışıyorken hangi gerekçeyle çöp aracı arkası temizlik işçisi olarak görevlendirilmiştir?”

“Bahse konu kişi üniversite mezunu ve %51 engelli olarak büro elemanı statüsünde çalışıyorken çöp aracı arkası temizlik işçisi olarak görevlendirilmesi hangi mevzuat hükümlerine göre yapılmıştır?” diyen Avşar, “Bu geçiş sırasında İSG yönetmeliğine uygun eğitim ve oryantasyon yapılmış mıdır? Gerekli iş ekipmanları ve gereçleri sağlanmış mıdır?” sorularını yöneltti.

“Bakanlığınız tarafından gerekli araştırma ve soruşturmalar başlatılmış mıdır?”

Ailenin iddialarına değinen Avşar; “Söz konusu iddialar üzerine Bakanlığınız tarafından gerekli araştırma ve soruşturmalar başlatılmış mıdır? İddia edildiği üzere olayda yönetici kusuru veya ihmali bulunmakta mıdır? Bu konuda kamuoyunu aydınlatacak mısınız?” ifadelerine yer verdi.

SONRAKİ HABER

Ekmen: “Özel yurt, özel okul ve özel üniversite ücretlerindeki fahiş fiyat artışlarının önüne geçin”

Sık Sorulan Sorulara Cevaplar


                    

BASIN BÜLTENİNİ
İNDİRİN

Haber ekinde bir basın açıklaması mevcut ise aşağıdaki indirme ikonu ile indirebilirsiniz.

25-06-2024