DEVA Partili Cem Avşar: “Bu çocuklar nasıl okuyacak?”

28-08-2023
DEVA Partili Cem Avşar: “Bu çocuklar nasıl okuyacak?”

DEVA Partili Milletvekili Cem Avşar, bir öğrencinin ortalama aylık maliyetinin analizini yaptı. Avşar Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak’a “Bu çocuklar nasıl okuyacak?” diye sordu.

DEVA Partisi Tekirdağ Milletvekili ve Genel Başkan Yardımcısı Cem Avşar, hayat pahalılığı nedeniyle temel ihtiyaçlarını dahi karşılamakta zorlanacak üniversite öğrencilerini Meclis gündemine taşıdı.

Avşar, verdiği soru önergesinde, bu yıl kayıt yaptıracaklar dahil yaklaşık 7,5 milyon üniversite öğrencisinin, barınmadan beslenmeye, giyimden ders araç gerekçelerine, kişisel bakımdan kişisel gelişimine kadar pek çok ihtiyacının, aylık 1250 TL olan KYK burs veya kredisi ile nasıl karşılanacağını sordu.

‘Devlet yurtları, ihtiyacın onda birini karşılıyor’

Devlet yurtlarının, ihtiyacın ancak onda birini karşıladığının altını çizen Avşar, kalan öğrencilerin nasıl barınacağını, dar gelirli ve asgari ücretli aile çocuklarına yönelik bir çözümün olup olmadığını sordu.

‘Bir öğrencinin maliyeti 5642 TL’

Avşar, bir öğrenciye KYK yurdu ve kredi/burs çıkma şartı ile maliyet kalemlerini minimum tutarak yaptıkları hesaplamalarda maliyetin 5642 TL olduğunu ve asgari ücretin neredeyse yarısına denk masraflar nedeniyle ailelerin endişeli olduğunu ifade etti.

‘Geçen yıl 105 bin 772 öğrenci kayıt yaptırmadı’

Geçen yıl üniversite kazanmasına rağmen kayıt yaptıramayan 105 bin 772 öğrenci olduğuna dikkat çeken Avşar, bu yıl da kazandığı halde kayıt yaptıramayacak öğrenciler için de herhangi bir tedbir alınıp alınmadığını sordu.

SONRAKİ HABER

DEVA Partili Ösen’den bale ve operaya saldırı girişimine tepki: “Mesele, sanata yapılacak olası saldırılara zemin hazırlamaktır”

Sık Sorulan Sorulara Cevaplar


                    

BASIN BÜLTENİNİ
İNDİRİN

Haber ekinde bir basın açıklaması mevcut ise aşağıdaki indirme ikonu ile indirebilirsiniz.

28-08-2023