DEVA Partili Cem Avşar’dan sel açıklaması: ‘Bakan Yanık umursamazlık seviyesini arşa çıkardı’

01-07-2022
DEVA Partili Cem Avşar’dan sel açıklaması: ‘Bakan Yanık umursamazlık seviyesini arşa çıkardı’

DEVA Partili Avşar, Batı Karadeniz’de yaşanan sel felaketi nedeniyle yaptığı açıklamada Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık’a “Umursamazlık seviyesini arşa çıkardı” sözleriyle yüklendi. Dere yatağına imar izni verilmesini eleştiren Avşar, DEVA Partisi’nin bu uygulamaya son vereceğini duyurdu.

DEVA Partisi Yerel Yönetimler ve Şehircilik Politikaları Başkanı Cem Avşar Batı Karadeniz’de yaşanan sel felaketinden etkilenen vatandaşlara geçmiş olsun dileklerini iletti. Geçen sene 78 kişinin hayatını kaybettiği sel felaketinden ders alınmadığını savunan Avşar, yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

‘Vatandaşlarımıza bunları layık görenleri kınıyoruz’

“Geçtiğimiz yıl afet alanında vatandaş ile ilgilenmek yerine insanlara çay fırlatan iktidarın Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık ‘Bölgenin kaderi bu...’ diyerek umursamazlık seviyesini arşa çıkardı. Bu da yetmezmiş gibi evi hasarlı olan ve tahliye edilmek zorunda kalan vatandaşlarımıza 3 bin TL, afetten etkilenen 5 ilimize ise ihtiyaçların karşılanması ve zararların telafisi için 500’er bin TL destek vereceklerini açıkladı. Bu sözde destek ve kullanılan ifadeler kabul edilemez. Vatandaşlarımıza bunları layık görenleri en açık ifade ile kınıyoruz.”

‘Sorumsuzluğun en büyük aktörü iktidar’

“İklim değişikliği sebebiyle giderek yoğunlaşan sel felaketlerine acilen önlem almak yerine gözü ranttan başka bir şey görmeyen iktidar, dere yataklarına geçmişten gelen imar verme uygulamasını son hızla sürdürerek genişleyen daralan dere yataklarını hesaba katmadı. Derelerin olağan akış yataklarını bozdu. Sel kontrol projelerine yeterli ödenek ayırmadı. Bu nedenle faciaya kapı aralanmasında sorumsuzluğun en büyük aktörü iktidar oldu.”

‘DEVA iktidarında dere yatağına imar izni verilmeyecek’

Avşar, partisinin önerilerini şu sözlerle sıraladı:

“DEVA Partisi iktidarında; dere yatağına imar izni verilmeyecek. Tehlikeli bölgede bulunan yapıların tehlike düzeyine göre kademeli olarak imar durumları tashih edilerek yeniden yerleşim uygulamasına geçilecek. Akarsuların genişleyen daralan yatakları iklim değişikliği koşulları göz önüne alınarak yeniden tespit edilecek. Doğal akışı bozan müdahalelerden kaçınılacak. Yoğun yağış alan bölgelerde gerekli sel uyarı işaretleri görünür şekilde yaygınlaştırılacak. Riskli bölge halkına eğitim verilecek. Yeşil alanlar arttırılarak erozyon ve selin etkisi en aza indirilecek. Şehir ve yerleşim yerlerinden geçen dere yatakları ise ıslah edilecek ve yağmur suyu kanallarının fazlalığı ile afetin etkisi azaltılacak.”

‘Uyarılarımıza kulak verin’

“Geçtiğimiz yıl sel felaketinde, dere yatağında bulunan ve yıkılan apartmanların yerine yenilerini yapmakla övünen iktidara sesleniyoruz. Dere yatağına imar izni vermekten vazgeçin ve en azından seçime kadar uyarılarımıza kulak verin. Afet anında milletimizi kendi kaderiyle baş başa bırakanları, milletimiz affetmeyecektir.”

SONRAKİ HABER

Yeneroğlu’ndan Şehir Üniversitesi açıklaması: ‘İktidar, çok önemli bir birikimi heba etti’

Sık Sorulan Sorulara Cevaplar


                    

BASIN BÜLTENİNİ
İNDİRİN

Haber ekinde bir basın açıklaması mevcut ise aşağıdaki indirme ikonu ile indirebilirsiniz.

01-07-2022