DEVA Partili Dalgın: “Acı reçeteyi iktidar önce kendi uygulamalı”

06-05-2024
DEVA Partili Dalgın: “Acı reçeteyi iktidar önce kendi uygulamalı”

DEVA Partisi Balıkesir Milletvekili Burak Dalgın, kamuda tasarruf meselesini değerlendirdi. Dalgın, "Acı reçetenin faturasını her zaman halk ödüyor acı reçeteyi iktidar önce kendisine uygulamak zorunda" dedi.

“Acı ilacı ilk kendin içeceksin”

Milletvekili Dalgın, hükümetin itibar anlayışında lüks arabalar, şatafatlı binalar, özel uçaklar olduğu için bürokratlarında itibarı aynı yerde aradığını sırf bu sebeple bile kamuda tasarrufun gerçekleşmeyeceğini iddia etti.

Milletvekili Dalgın, kamuda tasarruf ve yüksek enflasyon konularında özetle şunları dile getirdi: "AK Parti iktidarının şatafatı hakkında en çok konuşan vekillerden birisi de benim. Geçen yazdan beri bunu söylüyorum çünkü Sayın Maliye Bakanı diyor ki kemeri sıkacağız, acı reçete, acı ilaç falan diyor. İlk önce acı ilacı sen kendin içeceksin, kemeri sıkmaya kendinden başlayıp sonra vatandaşa geleceksin" dedi.

Milletvekili Dalgın, kamuda tasarruf ve yüksek enflasyon konularında özetle şunları dile getirdi:

"AK Parti iktidarının şatafatı hakkında en çok konuşan vekillerden birisi de benim. Geçen yazdan beri bunu söylüyorum çünkü Sayın Maliye Bakanı diyor ki kemeri sıkacağız, acı reçete, acı ilaç falan diyor. İlk önce acı ilacı sen kendin içeceksin, kemeri sıkmaya kendinden başlayacaksın sonra vatandaşa geleceksin. Vatandaşın sırtında ki vergiyi arttır sonra acı ilaç de, sen ilk in bakalım o lüks arabalardan, çık bakalım o şatafatlı kamu binalarından ilk senin yaptığını görelim de sonra vatandaştan bunu talep et. Bir diğer tarafı da felsefi tarafı. Sayın Cumhurbaşkanı diyor ki 'itibardan tasarruf olmaz'. İtibar anlayışı konusunda bir sorunumuz var ben bunu Cumhurbaşkanı Yardımcımıza da söyledim. Mesela benim itibar anlayışım Türkiye'de aç çocuk olmaması, Türk Lirası'nın değer kazanması, pasaportumuzun değerli olması, Türkiye'de yeni sanayi tesislerinin kurulması ama hükümetin itibar anlayışı ise lüks arabalar, şatafatlı binalar, özel uçaklar falan siz şimdi itibarı orada arıyorsanız bürokratlarınız da orada arar. Siz eğer tepede bunu yapmaya devam ederseniz sizin aşağı kademe bürokratlarınız da bunu yapmaya devam eder. Biliyorsunuz vergilerin yüzde yetmiş sekizi dolaylı vergi yani kabaca ÖTV ve KDV dir. Yani elektriği öderken, telefon alırken alttan alta ödediğimiz vergiler. Mesela siz 100 lira maaş aldığınızı düşünüyorsunuz ama sizin maaşınız aslında çok daha yüksek. Sizin orada görmediğiniz vergiler kesiliyor ve direkt sonucu görüyorsunuz. Aslında sistem direkt orta direğin üstüne basmak üzerine kurulu. Türkiye'nin buradan kapsamlı bir kalkınma planıyla çıkması gerekiyor".

"Sadece faizi yükselterek enflasyon çözülmez"

Hükümetin enflasyonu düşürmek için yaptığı çalışmalarında eksik ve yanlış olduğuna değinen Milletvekili Dalgın, sadece faiz yükseltmekle enflasyonun düşmeyeceğini söyledi. Dalgın sözlerini şu şekilde sürdürdü:

"Enflasyonun mücadelesinde yanlış yerde arıyorlar. Türkiye'deki enflasyonu sadece faizi yükselterek çözmek mümkün değil. Türkiye'de kalkınma perspektifinden bakarak bir plan yapılmıyor. Bir tanesi orta direğin sırtında küfret planı. Kapsamlı bir program yok ortada ben faizi arttırayım vergiyi arttırayım şeklinde olmaz. Diğeri de kalkınma çalışması perspektifi yok Türkiye'de milyonlarca genç işsizin biz bunlara nasıl iş bulacağız konusunda yeni fabrikalar açılacak yeni işletmeler açılacak Türkiye'de bir bolluk bereket olacak ki bunlar olacak. Yüzde 60'la yüzde 70'le borç alan, yarınını göremeyen insanlar yatırım yapmadıktan sonra bu istihdam nasıl olacak?”

SONRAKİ HABER

Ekmen: “TPAO emekçisinin sesini duyun”

Sık Sorulan Sorulara Cevaplar


                    

BASIN BÜLTENİNİ
İNDİRİN

Haber ekinde bir basın açıklaması mevcut ise aşağıdaki indirme ikonu ile indirebilirsiniz.

06-05-2024