DEVA Partili Dalgın; KYK’ya bağlı çeşitli yurtlarda yaşanan şüpheli ölümleri ve kötü şartları Bakan Aşkın Bak’a sordu: “KYK yurtlarında yaşanan intihar ve şüpheli ölümlere ilişkin bugüne kadar yapılmış bir soruşturma var mı?”

03-11-2023
DEVA Partili Dalgın; KYK’ya bağlı çeşitli yurtlarda yaşanan şüpheli ölümleri ve kötü şartları Bakan Aşkın Bak’a sordu: “KYK yurtlarında yaşanan intihar ve şüpheli ölümlere ilişkin bugüne kadar yapılmış bir soruşturma var mı?”

DEVA Partisi Balıkesir Milletvekili ve Genel Başkan Yardımcısı Burak Dalgın, Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak tarafından yanıtlanması istemiyle verdiği soru önergesinde KYK’ya bağlı çeşitli yurtlarda yaşanan şüpheli ölümleri, baskıları, barınma ve yemek şartlarını gündeme getirdi.

“Aydın’da bulunan KYK yurdunda arızalanan asansörün düşmesi sonucu üniversite öğrencimiz Zeren Ertaş’ın hayatını kaybetmesi başta ailesi ve yakınları olmak üzere hepimizi derinden üzdü” diyen Dalgın, aynı yurtta kalan öğrencilerin kazadan önce asansörlerin güvenli olmadığına ilişkin yetkili mercilere uyarılarda bulunduğuna dikkat çekti.

Dalgın, KYK’ya bağlı çeşitli yurtlardaki ölümlerin, öğrenciler üzerindeki baskıların, barınma ve yemek şartlarının medyaya yansıdığını belirterek bazı KYK yöneticilerinin bu konuya diyalog ekseninde yaklaştığını ancak bazılarının da tam aksi bir yaklaşım benimsediğini ifade etti.

Burak Dalgın, TBMM’ye sunduğu önergesi kapsamında Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak’a şu soruları yöneltti:

 1. Bakanlığınız tarafından, Zeren Ertaş’ın hayatını kaybetmesine ilişkin bir soruşturma başlatılmış mıdır? Olayda ihmali olduğu düşünülen kişi veya kuruluşlara ilişkin herhangi bir çalışma yapılmakta mıdır?
 2. KYK yurtlarında yaşanan intihar ve şüpheli ölümlere ilişkin bugüne kadar yapılmış bir soruşturma var mıdır? Eğer yapıldıysa, sonuçları nedir?
 3. Son dönemde, KYK yurtlarında kalan öğrencilerin kalite sorunlarına ilişkin şikayetleri bakanlığınızca değerlendirilmekte midir? Sorunların çözümüne ilişkin hangi çalışmalar yapılmaktadır?
 4. Durumun hassasiyeti göz önüne alınarak, Bakanlığınız tarafından KYK yurt yöneticilerine süreç yönetimine dair bir talimatname yayınlanmış mıdır?

 

SONRAKİ HABER

DEVA Partili Karal: “İstanbul’a su sağlayan barajlarda mega kente kaç gün yetecek su kalmıştır?”

Sık Sorulan Sorulara Cevaplar


          

BASIN BÜLTENİNİ
İNDİRİN

Haber ekinde bir basın açıklaması mevcut ise aşağıdaki indirme ikonu ile indirebilirsiniz.

03-11-2023