DEVA Partili Ekmen, Enerji Bakanı Bayraktar’a Dedaş Çilesini Anlattı

21-11-2023
DEVA Partili Ekmen, Enerji Bakanı Bayraktar’a Dedaş Çilesini Anlattı

DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Mersin Milletvekili Mehmet Emin Ekmen, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın bütçesinin görüşüldüğü TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu toplantısında söz alarak vatandaşın DEDAŞ ile ilgili yaşadığı sorunları ve maruz kaldığı zulmü anlattı.

‘DEDAŞ vatandaşa yargısız infaz ve toplu cezalandırma yapıyor’

DEDAŞ’ın herhangi bir yargı kararına veya idari karar olmaksızın toplu cezalandırma yaptığını ifade eden Ekmen, bu yargısız infaz sebebiyle vatandaşın mağdur olduğunu belirtti:

DEDAŞ bugün bizim bölgemizde her türlü denetimden uzak ve dokunulmaz bir şekilde devlet desteğiyle vatandaşa zulmetmektedir. Takdir edersiniz ki enerji tedariki, Anayasamızda devletin görevleri arasında sayılan, vatandaşa insanca yaşam sağlamanın birinci şartlarından birisidir. Ve yine takdir edersiniz ki AK Parti hükûmetleri döneminde çok geniş bir haczedilemez icra malları tasnifi genişletildi. Ancak, bugün elektrik, bırakınız bir haczi doğrudan bir toplu cezalandırmanın ve yargısız infazın konusu yapılarak vatandaş mağdur edilmektedir. Bir anda bir fatura ya da birkaç fatura için bir köyün ya da bir mahallenin elektriği kesilebilmekte ve o mahallede bir cihaza bağlı olarak yaşam mücadelesi veren yaşlı bir amca, bir hasta ya da bir bebek ölümle burun buruna gelebilmektedir. Bu açıdan, bu kadar önemli yaşam hakkını ilgilendiren bir şeydir ve maalesef DEDAŞ, geçmişten de gelen bizim bölgemizle ilgili kaçak elektrik vakalarından güç alarak doğrudan herhangi bir yargı kararına, idari karara, bir adalet mekanizmasına ihtiyaç duymadan toplu cezalandırma yapmaktadır.

‘Bakanlık kamu gücünü DEDAŞ üzerinde kullanmalı’

Mehmet Emin Ekmen, DEDAŞ’ın elektrik dağıtım bölgesinde yaşayan herkesin rahatsız olduğunu vurguladı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar’a seslenerek, Bizim buradaki sözlerimizi vatandaşın bir çığlığı olarak kabul edin ve ilk fırsatta bizi de değil bölgemizin seçilmiş AK Partili milletvekillerini, atanmış veya seçilmiş AK Partili il, ilçe başkanlarını bir yere toplayın ve onlardan DEDAŞ'ın uygulamalarıyla ilgili aldığımız geri dönüşler üzerinden hukuk devletinden vazgeçtim, kanun devletine yakışır, vatandaşını toplu bir şekilde ilkel kabileler gibi cezalandırmayan uygulamalar için elinizdeki kamu gücünü lütfen bu şirket üzerine kullanın dedi.

“Düzova ve Yeşilsırt zulme uğradı, AK Partili vekiller ‘DEDAŞ’a gücümüz yetmiyor’ dedi”

Geçtiğimiz yaz Diyarbakır’ın Dicle ve Çınar ilçelerinde bulunan Düzova ve Yeşilsırt köylerine uygulanan ve günlerce süren elektrik kesintilerini eleştiren Ekmen, iktidar partisi vekillerinin de duruma müdahale edemediğini ifade etti:

“Çınar ilçesi Düzova köyünde 10 Ağustos tarihinde sondaj borçları nedeniyle köy günlerce yaz şartlarında elektriksiz kaldı. Bakın, o kadar elektriksiz kaldı ki konu adliyeye intikal etti. Mahkeme haklı buldu ve baro bu konuda açıklama yaparak konuya değindi. Aynı şekilde, sadece vatandaş değil, kendi işçilerine karşı da bir hukuk tanımıyorlar. Temmuz ayında işçiler, özlük hakları nedeniyle sorun yaşadılar. Bir muhatap bulamadılar, bunun üzerine Şanlıurfa Barosu açıklama yapmak zorunda kaldı. Eylül ayının sonunda Diyarbakır ili Dicle ilçesi Yeşilsırt köyünde sekiz gün boyunca elektrik kesildi kaldı. Burası iki milletvekilimizin köyüydü ve bu iktidar partisi milletvekilleri maalesef sekiz gün boyunca bir sonuç alamadılar. “Bizim bu şirkete gücümüz yetmiyor” dediler.”

Mehmet Emin Ekmen, DEDAŞ meselesini daha ayrıntılı bir şekilde görüşmek için Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar’dan randevu aldı.

SONRAKİ HABER

Elif Esen: “Bu Meclis artık daha da fazla ‘çocukların meclisi’ olsun”

Sık Sorulan Sorulara Cevaplar


                    

BASIN BÜLTENİNİ
İNDİRİN

Haber ekinde bir basın açıklaması mevcut ise aşağıdaki indirme ikonu ile indirebilirsiniz.

21-11-2023