DEVA Partili heyet, Güney Afrika Büyükelçiliğini destek ve teşekkür amaçlı ziyaret etti

01-02-2024
DEVA Partili heyet, Güney Afrika Büyükelçiliğini destek ve teşekkür amaçlı ziyaret etti

DEVA Partisi Genel Merkez Yöneticileri ve DEVA Partili Milletvekilleri Güney Afrika Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliğine, İsrail aleyhine açtıkları "soykırım" davasına destek amacıyla bir ziyaret gerçekleştirdi.

Güney Afrika Cumhuriyeti’nin Ankara Büyükelçisi Dipuo Bertha Letsatsi-Duba ile görüşülen ziyarette, DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı Aysun Hatipoğlu, DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Mersin Milletvekili Mehmet Emin Ekmen, DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Elif Esen, DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Evrim Rızvanoğlu yer aldı.

Görüşme sonrası basın açıklamasında bulunan DEVA Partili yetkililer, ziyaretin amacının İsrail aleyhine açılan "soykırım" davasına destek vermek ve teşekkür etmek olduğu vurguladı.

“Güney Afrika’ya liderlik aldıkları için bütün dünya nezdinde teşekkür ettik, desteklerimizi ilettik”

DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı Aysun Hatipoğlu, “Biz bugün DEVA Partisi olarak Güney Afrika Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisini ziyarete geldik. Uluslararası Adalet Divanı’na yapılmış olan başvuru süreciyle ilgili bilgi aldık. Bu konuda liderlik aldıkları için teşekkür ettik ve desteklerimizi ilettik.

Başından beri bu hukuki süreci destekliyoruz. Saldırılar başladığı ilk günden beri İsrail’in insanlık dışı tutumuna karşı tepkimizi her platformda gösterdik. Bu saldırıların, bu katliamın durması için sürekli mesajlar veriyoruz. Bir eleştirimiz de hükümete; aslında bu süreçte Türkiye daha öncü bir rol oynamalıydı.” dedi.  

“Türkiye Cumhuriyeti devletinin bu süreçte davaya müdahil olması gerekir”

Mersin Milletvekili Mehmet Emin Ekmen, “Uluslararası sistemin İsrail’in yürüttüğü bu soykırıma karşı sessiz kalma planı, açıkça destek verildiği bir dönemde, Güney Afrika Cumhuriyeti’nin dünyanın dört bir yanında ayağa kalkan küresel vicdanın sözcüsü olması çok kıymetli bir şey. Doğrusu ‘Mandela’nın ülkesine de bu yakışır.’ dedik. Daha önce Nobel Barış ödülü aldıkları barış süreci gibi bu süreçte de arkadaşlarımın Güney Afrika’ya barış ödülü verilmesi yönünde de paylaşımları oldu. Güney Afrika Cumhuriyeti çağdaş, uluslararası sistemin çöktüğü bu noktada, aldığı bu hukuki ve vicdani duruşla tarihe çok önemli bir not düştü.” dedi.

“Türkiye Cumhuriyeti devletinin de bu süreçte davaya müdahil olması gerektiğini düşünüyoruz” diyen Ekmen sözlerini şöyle sürdürdü:

“Oraya izleme heyeti göndermek yeterli bir tutum değildir. Türk Ceza Kanunumuza göre Savcılarımız, İsrailli yetkililer hakkında insanlığa karşı işlenen suçlar ve savaş suçları nedeniyle soruşturma açabilir. Ancak bu Adalet Bakanı’nın iznine bağlıdır. Defalarca DEVA Partisi olarak ifade ettik, bir kez daha ifade ediyoruz; adalet Bakanı Sayın Yılmaz Tunç, değişik illerde yapılan suç duyuruları için savcılara soruşturma izni vermelidir. Burada yürütülecek soruşturmada toplanacak deliller, başta Uluslararası Adalet Divanı olmak üzere önümüzdeki süreçte çok farklı siyasi ve yargısal faaliyetlerde önemli birer delile dönüşecektir. Kendi devletimizden ve iktidardan beklentimiz hem bu davaya resmen taraf olarak dahil olmak hem de Türkiye’de yapılan suç duyurularına soruşturma izninin verilmesidir.”

“DEVA Partisi olarak bu onurlu çıkışın arkasındayız”

DEVA Partisi Kadın Politikaları Başkanı ve İstanbul Milletvekili Elif Esen, “Bu güne kadar alınan raporlarda can kayıplarının yaklaşık yüzde 70’inin kadın ve çocuklardan oluştuğu belirtiliyor. Bu, katliamın artık soykırıma varan boyutunu gözler önüne seriyor. Güney Afrika Cumhuriyeti’ne yapmış olduğumuz bu elçilik ziyaretinde onurlu duruşları ve bu baş kaldırışları için kendilerine teşekkürlerimizi ve minnetlerimizi sunduk. Çünkü dünyada adaletin, umudun, özellikle çocukların ve kadınların hayallerinin canlı kalması lazım. Bu anlamda çok kıymetli buluyoruz. Biz de DEVA Partisi olarak, ülkemizde iç siyasette verilen mesajların yanı sıra dış siyasette bu konuda çok sessiz kalındığını ifade ediyoruz. DEVA Partisi olarak bu onurlu çıkışın arkasında, Türkiye’yi temsilen özellikle kadınlar için yapılacak olan organizasyonlarda da yanlarında olacağımızı belirttik.” diye konuştu.

DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Evrim Rızvanoğlu ise yaptığı açıklamada, Güney Afrika Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Sayın Dipuo Letsatsi-Duba’nın, Uluslararası Adalet Divanı’na yapılmış olan başvuru süreciyle ilgili bilgiler verdiğini ifade etti.

 

SONRAKİ HABER

DEVA Partili Avşar: “Okullarımızı, yurtlarımızı, çocuklarımızı siyasetinize alet etmeyin”

Sık Sorulan Sorulara Cevaplar


                    

BASIN BÜLTENİNİ
İNDİRİN

Haber ekinde bir basın açıklaması mevcut ise aşağıdaki indirme ikonu ile indirebilirsiniz.

01-02-2024