DEVA Partili Heyet, Kursiyer Teğmen Annesi Çakır’ı ziyaret etti

03-06-2024
DEVA Partili Heyet, Kursiyer Teğmen Annesi Çakır’ı ziyaret etti

DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcıları ve Milletvekilleri Mehmet Emin Ekmen, Mustafa Yeneroğlu ve İdris Şahin, 8 yıldır evlatları için adalet bekleyen askeri okul öğrencisi ve kursiyer teğmen annelerinden Sevinç Çakır’ı adalet için nöbet tuttuğu Adalet Bakanlığı önünde ziyaret etti.

15 Temmuz’un yaşandığı dönemde kursiyer teğmen statüsünde olanlar, müebbet alarak 8 yıla yakındır cezaevinde tutuluyor. Kamuoyu onları “Kursiyer Teğmenler” olarak tanıyor. Kursiyer Teğmen Murat Çakır da o teğmenlerden biri. Çakır’ın annesi Sevinç Hanım, birçok anne gibi evladı için adalet arıyor. Hak ve hukuk mücadelesini sürdüren Sevinç Hanım, Adalet Bakanlığı önünde nöbet tutuyor.

DEVA Partisi’nin milletvekillerinden oluşan bir heyet, yaşanan bu drama dikkat çekmek, konuyu kamuoyunda ve TBMM’de gündeme getirmek için Sevinç Çakır’a bir ziyaret gerçekleştirip açıklamalarda bulundu.

Şahin’den konuşmakta zorlanan Sevinç Anneye destek

Yıllardır evladı için hak mücadelesi veren Sevinç Anne, DEVA heyetinin ziyareti esnasında konuşurken zorlandı. DEVA Partisi Sözcüsü ve Ankara Milletvekili İdris Şahin, Sevinç Anne’yi teselli ederek, ona moral verdi. Şahin, Sevinç Anne’nin konuşmasına devam etmesi için şu ifadeleri kullandı:

Ankara Milletvekili olarak sizleri daha öncesinde dinledim. Evet, sorunlarınızın, sıkıntılarınızın sebebini biliyoruz. Ama bakın bir tarafta 6 yıldır bir hak mücadelesi, hak arayışı var. Yargılama az veya çok devam ediyor. Verilmiş olan bir hüküm var, ama bu hükmün sağlıklı koşullarda verilmediğini iddia ediyorsunuz. Bu yargılamanın bir şekliyle, bu yavrular açısından yenilenmesi noktasında talebinizin olduğunu ifade ediyorsunuz. 13 yaşındaki evlatlarımızı, devletin kucağı ana kucağıdır diyerek teslim ettik ama çocuklarımız henüz tam manasıyla teğmen bile olamadan böyle bir haksızlığa uğradı diyorsunuz. Doğru mudur?

“Böyle bir şeyi (tutuklama kararı) yapanlar; bu gencecik çocuklarımızı öfkelendirir ve yara açarak ötekileştirilirse, vatanım diyen bu çocuklar ne hisseder?”

Şahin’in konuya girişinden ve desteğinden sonra heyecanını yenen Kursiyer Teğmen Annesi Çakır, durumu şu sözlerle ifade etti:

Evet, bazen bu olayları anlatırken gerçekten sağlıklı düşünemiyorum artık. Aklımı yitirmek üzereyim, bazen donup kalıyorum. Bir çocuk birliğindeyken ve o gece suç teşkil eden bir şey yapmamışken, bir Kursiyer Teğmen’e müebbet verilirse ben ne anlatayım? Benim aklım almıyor. Böyle bir şeyi (tutuklama kararı) yapanlar; bu gencecik çocuklarımızı öfkelendirir ve yara açarak ötekileştirilirse, vatanım diyen bu çocuklar ne hisseder? Bu yara bilerek mi açılıyor? Bu çocuklar bir cana kıymamış, devlet malına zarar vermemiş, suçun şahsiliği var. O gece emir komuta altında bu çocuk, komutanının tehlike anında vur emrini yerine de getirseydi bile ben suçsuz derdim. Benim çocuğum o zaman 23 yaşındaydı. Sabah eve geldi, 10 gün evde bekledi. Birliğinden emir gelmesini ve göreve başlamayı beklelerken, 12. günde çocuklarımız gitti ve tutuklandı.

Sevinç Anne, konuşmasının ilerleyen bölümlerinde oğlu Kursiyer Teğmen Murat Çakır’ın başarı ve eğitim kariyeri ile ilgili bilgiler vererek; engelli kızıyla tarafsız, bağımsız, şeffaf ve güvenilir mahkemeler olsun diye adalet nöbetine başladığını ve sadece oğlu için değil ülkesine olan borcu için tüm yargı mağdurları için bu adalet nöbetini tuttuğunu dile getirdi.

“Biz de bugün sembolik olarak sizi ziyaret ederek desteğimizi sunuyoruz”

Sevinç Anne’den sonra değerlendirmelerde bulunan DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Mersin Milletvekili Ekmen, “Askeri öğrencilerle ilgili bir dosya, bildiğim kadarıyla, olumlu olarak Yargıtaydan bozuldu. Darısı sizin çocukların başına diyelim.” dedi. Sayın Yeneroğlu’nun defalarca kez, yaptığı birçok açıklamayla bu tarz haksız yargılamaları gündemde sıcak tutan birisi olduğuna dikkat çeken Ekmen, “Biz de bugün sembolik olarak sizi ziyaret ederek desteğimizi sunuyoruz.” ifadeleriyle hem sözlerini hem de ziyareti sonlandırdı.

SONRAKİ HABER

DEVA Partisi İstanbul Milletvekili Rızvanoğlu, Madam Martha Koyu iktidarın rant hırsının kurbanı olmak üzere

Sık Sorulan Sorulara Cevaplar


                    

BASIN BÜLTENİNİ
İNDİRİN

Haber ekinde bir basın açıklaması mevcut ise aşağıdaki indirme ikonu ile indirebilirsiniz.

03-06-2024