DEVA Partili Şahin’den engelliler günü mesajı: “Hepimizin zihin dünyasında engelli yaşamına dair düşüncelerini yeniden şekillendirmesi gerekiyor”

02-12-2023
DEVA Partili Şahin’den engelliler günü mesajı: “Hepimizin zihin dünyasında engelli yaşamına dair düşüncelerini yeniden şekillendirmesi gerekiyor”

Dünya Engelliler Günü dolayısıyla açıklama yapan DEVA Partisi Sözcüsü İdris Şahin, “Engelli vatandaşlarımızın büyük bir bölümü sosyal ve ekonomik hayattan izole edilmiş şekilde yaşamlarını sürdürüyor. Yılın tek bir gününü onlara ayırmamız, sorunlarını konuşmamız var olan problemleri aşmak için yeterli değil.” dedi.

DEVA Partisi Sözcüsü ve Ankara Milletvekili İdris Şahin, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla yazılı bir basın açıklaması yaptı.

‘Yılın tek bir gününü onlara ayırmamız, problemleri aşmak için yeterli değil’

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından geçtiğimiz Ocak ayında açıklanan verileri açıklayan Şahin, şöyle konuştu:

“Kayıtlı engelli nüfusunun %56’sını erkekler, 44’ünü kadınlar oluşturuyor. Bu veriler engelli raporu almak için yetkili hastanelere başvurmamış, hizmet almak için devletle temasa geçmemiş kişileri kapsamıyor. Açıklanan 2023 Ocak ayı raporuna göre Türkiye’deki engelli sayısı 2 milyon 511 bin 950. Bu nüfusun 1 milyon 414 bin 643’ünü erkekler, 1 milyon 97 bin 307’sini kadınlar oluşturuyor, bu gruptaki 775 bin 12 kişi ise ağır engelli.

Engelli vatandaşlarımızın büyük bir bölümü sosyal ve ekonomik hayattan izole edilmiş şekilde yaşamlarını sürdürüyor. Yılın tek bir gününü onlara ayırmamız, sorunlarını konuşmamız var olan problemleri aşmak için yeterli değil. Hepimizin zihin dünyasında engelli yaşamına dair düşüncelerini yeniden şekillendirmesi gerekiyor.”

DEVA’dan engellilere yönelik vaatler

Şahin, bu bağlamda engelli vatandaşlarımızın yaşadığı sorunlara yönelik DEVA Partisi’nin çözümlerini şu şekilde sıraladı:

“Engelli bireyleri kısıtlayan yaşam şartlarını iyileştirecek ve onların ‘Engellenen Bireyler’ olmalarının önüne geçeceğiz.

Engelli yurttaşlarımızın engellilik seviyesine göre almış olduğu maaşları her kademe için iyileştireceğiz.

Evde bakım aylığı alanların, genel sağlık sigortası primlerini ödeyeceğiz, varsa geçmişe yönelik borçlarını sileceğiz.

Engellilerin; konaklama, bakım ve sağlık hizmetlerinden ücretsiz şekilde yararlanabileceği, kısa süreli bakım evleri ve yaşam merkezleri oluşturacağız.

Atamalarda ve özel sektör denetimlerinde; engelli istihdam kontenjanlarını önceliğimiz haline getireceğiz.

Engelli yurttaşlarımızın; toplu ulaşım araçlarına, iş yerlerine, kamu binalarına, konutlara ve tüm sosyal alanlara sorunsuz şekilde erişebilmesi için gerekli olan alt yapı çalışmalarının tümünü gerçekleştireceğiz.

Engelli erişimini sağlayabilmek için; kamuya, özel sektöre ve STK’lara ekonomik destek paketi sağlayacağız.

Engellilerimizin hem kamuda hem de özel sektörde kolay bir şekilde iş bulmasını sağlamak için beşeri sermayelerini arttırıcı; mesleki eğitim ve sertifika programlarını düzenleyeceğiz.

Engelli yurttaşlarımızın yasal ve insani hakkı olan çalışma hürriyetini elde etmesi için, kamu ve özel sektörde engelli istihdamına ilişkin belirlenen kontenjanların doldurulmasını sağlayacağız.

Engellilerin yararına çalışan STK’ları destekleyeceğiz.”

‘Tüm engellerin ortadan kalktığı bir dünyada yaşama arzumuzu paylaşıyoruz’

İdris Şahin, konuşmasını “Engelli vatandaşlarımızın önlerindeki engelleri kaldırmak için çalışmaya, özel gereksinimli çocuklarımızın hayatlarına deva ve umut olmaya devam edeceğimizi bildirir ve tüm engellerin ortadan kalktığı bir dünyada yaşama arzumuzu tüm kamuoyuyla paylaşıyoruz” ifadeleriyle sonlandırdı.

SONRAKİ HABER

DEVA Partili Ekmen’den Aile Bakanı’na Kritik Sorular

Sık Sorulan Sorulara Cevaplar


                    

BASIN BÜLTENİNİ
İNDİRİN

Haber ekinde bir basın açıklaması mevcut ise aşağıdaki indirme ikonu ile indirebilirsiniz.

02-12-2023