DEVA Partili Yeneroğlu’ndan Erdoğan’a: ‘Siz yolsuzlukla mücadele edemezsiniz’

11-10-2022
DEVA Partili Yeneroğlu’ndan Erdoğan’a: ‘Siz yolsuzlukla mücadele edemezsiniz’

DEVA Partisi Hukuk ve Adalet Politikaları Başkanı Mustafa Yeneroğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Yolsuzluğun ve rüşvetin olmadığı bir Türkiye’yi biz hallederiz” sözlerine yanıt verdi. Partisinin genel merkezinde açıklama yapan Yeneroğlu, Erdoğan’a şöyle seslendi:

‘Ayağınıza kurşun sıkmak istemeyeceğiniz için mücadele edemezsiniz’

“Son yıllarda yolsuzluk ülkemizde daha önce hiç olmadığı kadar yaygınlaştı. Kamu ihalelerinden sosyal yardımlara, atamalardan ruhsat ve lisans işlemlerine kadar her alanda yolsuzluk ve usulsüzlükle karşılaşılıyoruz. Nasıl mücadele edeceksiniz? Siz yolsuzlukla mücadele edemezsiniz. Bilmediğiniz için değil, kendi ayağınıza kurşun sıkmak istemeyeceğiniz için mücadele edemezsiniz.”

‘Mülakatı mı kaldıracaksınız, ballı maaşlara mı son vereceksiniz?’

“Yolsuzluğu nasıl halledeceksiniz Sayın Erdoğan? Kamu atamalarında şeffaflık mı sağlayacaksınız? Mülakat sistemini mi kaldıracaksınız? Üç beş müteahhidi doyurmaktan vaz mı geçeceksiniz? Çoklu, ballı maaşlara mı son vereceksiniz?”

‘Kendi şirketinden mal satan bakan hakkında ne yaptınız?’

“Madem yolsuzluğu bitirmeye çok hevesliydiniz; Ticaret Bakanlığına kendi şirketinden mal satan bakan hakkında ne yaptınız? Sahibi olduğu oteli genişletmek için sit alanının kendi oteline katılmasına izin veren bakan hakkında ne yaptınız?”

‘Eşine 2,5 milyon dolar verdiğini itiraf eden milletvekili hakkında ne yaptınız?’

“Siz millete ‘Dolarlarınızı bozdurun’ derken, eşine elden 2,5 milyon dolar verdiğini itiraf eden milletvekili hakkında ne yaptınız? Bu milletvekilinin sermaye piyasalarını adeta kendine bağlayan abisine ne yaptınız? Bir suç örgütü liderinden ayda 10 bin dolar alan parti yöneticisi için ne yaptınız?”

‘Uyuşturucu baronlarını rüşvetle hapisten çıkartan çeteyi çözdünüz mü?’

“Rüşvet ve yolsuzluk iddialarının üzerine görevden aldığınız iki danışmanınızın yaptıkları yanlarına kâr mı kaldı? Yurt dışına kaçan bir iş adamından, bir gazeteci aracılığıyla 10 milyon Euro isteyen Ankara’daki lobi ve klikleri buldunuz mu? Uyuşturucu baronlarını rüşvetle hapisten çıkartan çeteyi çözdünüz mü? Rüşvet vererek hasmı hakkında ceza soruşturması açtıran çetelerden haberiniz var mı?”

‘Size yolsuzlukla ilgili sabaha kadar soru sorabilirim’

“Sayın Erdoğan, size sorularımı uzatabilirim. Suçsuz insanlar hakkında FETÖ soruşturması açtırıp paralarına çöktükten sonra o soruşturmayı kapattıranlar hakkında ne yaptığınızı sorabilirim. Örgütün yöneticisi olma ihtimali çok yüksek olanların ise soruşturmalarına rüşvetle takipsizlik kararı verildiği iddialarını da sorabilirim. Size, yolsuzlukla ilgili sabaha kadar soru sorabilirim. Siz bunların bir tanesini yanıtlayın, yeter.”

‘Siz yolsuzluğu ‘muhafazakâr devrimcilere’ sorun’

“Yolsuzluk ve rüşvetle mücadeledeki karnenizi sokağa sorun. İster AK Partili, ister CHP’li, ister DEVA Partili, ister HDP’li olsun, hiç fark etmez. Şöyle bir vatandaşla konuşun. Yolsuzluğu; çocuğunun sırtına bir mont alamayan babalara sorun. Rüşveti; bir kalıp peyniri 2 lira daha ucuza alabilmek için dükkân dükkân gezen annelere sorun. Haksızlığı; mülakatlarda elenen gençlere sorun. Usulsüzlüğü; meyveyi sebzeyi akşam pazarından alan emeklilere sorun. Sayın Erdoğan, siz yolsuzluğu ‘muhafazakâr devrimcilere’ sorun.”

SONRAKİ HABER

DEVA Partisi’nden dış politika manifestosu: ‘Evlatlarımız, Avrupa’nın başı dik Türkiye’sinde büyüyecek’

Sık Sorulan Sorulara Cevaplar


                    

BASIN BÜLTENİNİ
İNDİRİN

Haber ekinde bir basın açıklaması mevcut ise aşağıdaki indirme ikonu ile indirebilirsiniz.

11-10-2022