DEVA Partisi Hukuk ve Adalet Politikaları Başkanlığından Meriç nehrine atıldığı iddia edilen göçmenlerle ilgili açıklama: ‘Adli ve idari soruşturma yapılmalıdır’

04-09-2021
DEVA Partisi Hukuk ve Adalet Politikaları Başkanlığından Meriç nehrine atıldığı iddia edilen göçmenlerle ilgili açıklama: ‘Adli ve idari soruşturma yapılmalıdır’

DEVA Partisi Hukuk ve Adalet Politikaları Başkanlığı, Meriç nehrine atıldığı iddia edilen göçmenlerle ilgili Edirne Valiliğinin yaptığı açıklamayı gündeme taşıdı. DEVA Partisi Hukuk ve Adalet Politikaları Başkanlığı: “Adli ve idari soruşturma yapılmalıdır”

 “24 Ağustos 2021 tarihinde, Türkiye’den Yunanistan’a geçmek isteyen yaklaşık 55-60 kişilik bir grup Yunanistan sınırındaki güvelik kuvvetleri tarafından yakalanmıştır. Bu kişiler daha sonra Yunanistan’dan Türkiye’ye sınır dışı edilmişlerdir.  Sınır dışı edildikten sonra Türkiye’ye giren bu grup Edirne ili sınır bölgesinde sınır güvenliğini sağlamakla görevli olan askeri personelce durdurulmuştur. Görgü tanıklarının ifadelerine göre askeri personel komutanının emriyle, bu grup içerisindeki kadın ve 10 yaş altı çocukları ayrılmış, erkekler Meriç nehrine atılmıştır. Meriç nehrine atıldığı iddia edilen biri Afgan, ikisi Suriyeli olmak üzere üç kişi hayatını kaybetmiştir.”

‘Olaya ilişkin somut delil ve bilgiler mevcuttur’

“Olayın tanıklarından ve Meriç nehrine atılan Suriye uyruklu Türk vatandaşı Sad El Delli, yaşadıklarını ayrıntısı ile anlatmıştır. Sad El Delli, nehre atılmasına rağmen kendisini kurtarmayı başarmıştır. Aynı şekilde Yusuf Elkellas, Mehdi Davudi ve Abdulkerim Al Ali isimli şahıslarda suça konu olayı yaşayan ve olayın bizzat tanıkları olan kişilerdir. Bu kişilerin olayla ilgili beyanları vardır. Buna göre de kendilerinin Yunanistan’dan Türkiye’ye sınır dışı edildiklerini, Türkiye’de sınırda bulunan askerlerce durdurulduklarını, bu askerlerin komutanının vermiş olduğu emirle beşer beşer Meriç nehrine atıldıklarını ve atılanlardan üç kişinin de öldüğünü açıkça beyan etmişlerdir. Dolayısıyla olaya ilişkin somut delil ve bilgiler mevcuttur.”

‘Edirne Valiliği suça konu olayın hiç gerçekleşmediğini iddia etti’

“Olay üzerine Edirne Valiliği tarafından “herhangi bir başvurunun bulunmamasına rağmen hem jandarma hem de sınır birliklerinin yetkilileri tarafından kendi sorumluluk alanlarıyla ilgili araştırma yapılmış olup, iddia edildiği gibi bir olayın varlığına ilişkin hiçbir sonuca ulaşılmamıştır.” şeklinde bir açıklama yapılmış, suça konu olayın gerçekleşmediği iddia edilmiştir.”

Olayla ile ilgili yazılı açıklama yapan DEVA Partisi Hukuk ve Adalet Politikaları Başkanlığı, mağdurların dinlenmesi ve olayın açıklığa kavuşturulması gerektiğini söyledi.

Yapılan yazılı açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

‘Tanıklar mutlaka dinlenmeli, olay en kısa zamanda açıklığa kavuşturulmalıdır’

“Olayı bizzat yaşayan mağdurlar, tanıklar vardır. Bu tanıkların, mağdurların dinlenilmesi ve araştırma yapılması zaruridir. Hiçbir araştırma yapılmadan bir sonuca varılması mümkün değildir. Yukarıda isimleri verilen olayın tanıkları mutlaka dinlenmeli, mağdurlar ve ölen kişilerin aileleri ile irtibata geçilmek suretiyle olay en kısa zamanda açıklığa kavuşturulmalıdır.”

‘Adli ve idari soruşturma yapılmalıdır’

“Bir hukuk devletinde hiç kimse başına buyruk hareket edemez. Yasalar, kurallar hepimizi bağlamaktadır. Bu çerçevede gerek askeri personelin olsun gerekse de sivil personelin olsun mutlaka yasalar çerçevesinde olayın aydınlatılması ile birlikte sorumlulukları ortaya konulmalı, adli ve idari soruşturma yapılmalıdır. İlgili kişiler tespit edilmeli ve görevden bir an önce uzaklaştırılmalıdır. Adli soruşturma gereken hususlarda da etkin bir soruşturma yapılmak suretiyle suça konu olayın failleri bulunmalı, cezalandırılmalı ve kamuoyu da bilgilendirilmelidir.”

 

                                                                                   

                                                                                                                                                                                                                

 

 

 

 

 

 

SONRAKİ HABER

Çanakcı’dan enflasyon artışına tepki: ‘İktidarın yapacağı en hayırlı iş, alım gücünü yükseltmektir’

Sık Sorulan Sorulara Cevaplar


                    

BASIN BÜLTENİNİ
İNDİRİN

Haber ekinde bir basın açıklaması mevcut ise aşağıdaki indirme ikonu ile indirebilirsiniz.

04-09-2021