DEVA Partisi İstanbul Milletvekili Elif Esen 2024 Bütçesini ve yaz saati uygulamasını eleştirdi: “Çocuklar yetersiz besleniyor, yeterince uyuyamıyor”

20-12-2023
DEVA Partisi İstanbul Milletvekili Elif Esen 2024 Bütçesini ve yaz saati uygulamasını eleştirdi: “Çocuklar yetersiz besleniyor, yeterince uyuyamıyor”

TBMM Genel Kurulu’ndan geçen Aile ve Sosyal Hizmetler bütçesinin ardından basın açıklaması yapan DEVA Partisi İstanbul Milletvekili Elif Esen, “Kadınların güçlendirilmesi ve çocukların korunması için ayrılan Aile Bakanlığı bütçesi ortalama altında kaldı. PISA 2022 sonuçları çocukların akut ve kronik beslenme sorunu yaşadıklarını ortaya koyuyor. Yaz saati uygulaması ise yoksulluğun yanı sıra çocukları uykusuz da bıraktı. Çocuklarımız için endişeliyiz.” ifadelerini kullandı.

DEVA Partisi Kadın Politikaları Başkanı ve İstanbul Milletvekili Elif Esen TBMM Genel Kurulu’ndaki TBMM Genel Kurulu’ndan geçen Aile ve Sosyal Hizmetler bütçesinin ardından yaptığı basın açıklamasında çocuklar ve kadınlar ile ilgili bütçelemeyi yorumladı.

Esen’in konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

‘Çocuklarımız doymadığı için okul performansları hızla düşüyor’

“Bakın yakın zamanda açıklanan PISA 2022 sonuçları kurcalandıkça neler çıkıyor:

PISA 2022’ye Türkiye’den katılan 15 yaşındaki öğrencilere, en temel ihtiyaç beslenme ve öğün durumları soruluyor, bakın ne diyorlar;

100 öğrenciden yaklaşık 11 çocuk haftada 1 gün, 5 çocuk 2-3 gün, 2 çocuk 4-5 gün ve 2 çocuk da neredeyse her gün paraları olmadığı için yemek yiyemediğini belirtiyor.

Yine Türkiye’de 5 yaş altı 100 çocuktan yaklaşık 2 çocuk, yani 1 milyona yakın çocuk, akut yani sürekli yetersiz beslenmeye maruz kalıyor. Yaklaşık 3 milyon çocuk ise kronik yani çoğunlukla yetersiz beslenmeye maruz kalıyor.”

‘Yaz saati uygulamasıyla, çocuklara uykularını da haram ettiler’

“Her sorun, zincirin halkaları gibi birbirine bağlanıyor. Bir çocuğun yemekle birlikte en büyük bir diğer ihtiyacı uykudur. Çocuklarımızın bir kısmı açlıkla imtihan olurken 7 senedir inatla vazgeçemedikleri yaz saati uygulamasıyla, çocuklara uykularını da haram ettiler.

Enerji verimliliği konusunda ne yazık ki ve aşikar olarak bizden çok daha ileride olan Avrupa ülkeleri yaz saati- kış saati uygulamalarına devam ediyor. Daha önce Berkeley üniversitesinin Avustralya’daki 3 aylık yaz saati-kış saati uygulama denemesindeki araştırması başta olmak üzere ilgili araştırmalar gösteriyor ki yaz saati uygulamasının kışın sürmesi elektrik tasarrufu sağlamıyor hatta daha fazla elektrik kullanılmasına neden oluyor. Saray’ın ampulleri kapansa 10 milyarlık tasarrufu kısa zamanda toparlayacağınızdan Geçen haftaki bütçe görüşmelerinde konuşan Enerji Bakanı Sayın Bayraktar, 2015 yılında İstanbul Üniversitesi’nden 11 kişilik bir akademisyen heyetinin bu konuda çalışma yaptığını, 11 kişi içinde psikolojik danışmanların da olduğunu belirtti, ancak bilimin deneyler ve gözlemler yoluyla ilerlediğini kendisinin de çok iyi bildiğini düşünerek her gün, her sabah çocukların ve ailelerin bu durumdan ne kadar muzdarip olduğunu takip etmelerini istiyoruz.

“Saray’ın ampulleri söndürülürse 10 milyarlık tasarrufu kısa zamanda toparlarlar”

Bir anket, bir referandum yapılacak olsa çok eminim ki kış saati uygulamasının geri gelmesi için inanılmaz bir oran çıkacak.

Elektrikten 7 yılda 10 milyar tasarruf etmekle övünülüyor, -ki bunun nasıl olduğunu hala anlamış değiliz- ama sarayın hiçbir masrafından, KOCAMAN HARFLERLE SÖYLÜYORUM: İTİBARINDAN tasarruf etmiyorlar. Sadece Saray’ın ampulleri söndürülse 10 milyarlık tasarrufu kısa zamanda toparlayacağınızdan eminiz.”

‘Çocuklarımız için endişeliyiz’

“Ete, süte, meyveye değil bir öğün karbonhidrata bile ulaşması mesele olan çocuklarımız hızla örgün eğitimin dışına çıkıyor. Uyuşturucu batağına bulaşıyor. Rakamlar açık: 100 çocuktan 9’u örgün eğitimi terk ediyor.

5-17 yaş arasında 1 milyon 201 çocuğun okula kaydı yok. Ama 5-17 yaş arası 720 bin çocuk çalışıyor.

2024 için ortaya konan bütçenin ne MEB için ne de Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı için yeterli olmadığı, rakamların hızla düştüğü ortada. Milli Eğitim için en yüksek bütçeden söz ediliyor, ama bütçe önceki yıla göre düşmüş. Kadınların güçlendirilmesi ve çocukların korunması için ayrılan Aile Bakanlığı bütçesi ise zaten ortalama altı kaldı. Çocuklarımız için endişeliyiz.”

‘Okul yemeği konusunun sürekli hasır altı edilmesi konusunda büyük bir hayal kırıklığı ve öfke hissediyorum’

“Bir önceki Milli Eğitim Bakanı tarafından açıklanan okul öncesi eğitimde katkı payının kaldırılması ve okul yemeklerinin ücretsiz olması konusunun yeni MEB Bakanı Yusuf Tekin tarafından rafa kaldırılmasını asla kabul edemiyorum.

İlk okul, orta okul, lise düzeyinde okullarda içme suyu ve yemek desteği ve okul öncesi eğitimin ücretsiz olması en büyük önceliğimizdir.”

 

SONRAKİ HABER

DEVA Partili Ekmen, Kültür Ve Turizm Bakanı Ersoy’a Sordu

Sık Sorulan Sorulara Cevaplar


                    

BASIN BÜLTENİNİ
İNDİRİN

Haber ekinde bir basın açıklaması mevcut ise aşağıdaki indirme ikonu ile indirebilirsiniz.

20-12-2023