DEVA Partisi Karaman İl Başkanı’nın darp edilmesine neden olan kaçak yapı iddiası TBMM’de

15-08-2022
DEVA Partisi Karaman İl Başkanı’nın darp edilmesine neden olan kaçak yapı iddiası TBMM’de

DEVA Partisi İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu, Karaman’da partisinin il başkanı Mustafa Burak Demirer ile gazeteci Hüseyin Ölger’e yapılan sopalı saldırıya neden olan iddiaları TBMM’ye taşıdı. DEVA Partili Demirer ve gazeteci Ölger, Kazımkarabekir Belediyesi Meclis Üyesi Mehmet Kalaycı hakkındaki kaçak yapılaşma iddialarını takip ediyordu.

Bakanlığın kaçak yapıyı yıkma yetkisi var

Konuyla ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’a soru önergesi veren DEVA Partili Yeneroğlu, Karaman’daki kaçak yapı inşaatında belediye işçisi çalıştırılmasını, belediye araçlarının kullanılmasını ve belediye başkanının kaçak yapıyı yıkmayacağını söylemesini Kazımkarabekir Belediyesi’nin ihmaline örnek gösterdi.

Ayrıca belediye meclis üyesinin kaçak depo yaptığı yerin kendisine bırakılacağına emin davrandığını söyleyen Yeneroğlu, belediyenin gerekli işlemleri tesis etmemesi halinde bakanlığın kaçak yapıyı yıkma yetkisi olduğunu hatırlattı.

Yeneroğlu, Bakan Murat Kurum’a şu soruları sordu:

 ‘Kaymakamlık denetimde bulundu mu?’

“Karaman ili Kazımkarabekir ilçesi Subaşı Mahallesi 942 Ada, 44 Parsel üzerinde yapılan kaçak yapıya ilişkin Kazımkarabekir Kaymakamlığı 04.08.2022 tarihinde yapılan şikâyet ile ilgili inceleme başlatıp, denetimde bulunmuş mudur? Bu olay dışında buna benzer kaç şikâyet yapılmıştır?”

‘Kazımkarabekir’de kaç tane kaçak yapı var?’

“Kazımkarabekir İlçesinde tespit edilen kaç tane kaçak yapı vardır ve tespit edilen kaçak yapılardan kaçı hakkında yapı tatil tutanağı tutulmuştur?”

‘Gerekli yaptırımları uygulayacak mısınız?’

“Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı olarak, Kazımkarabekir Belediyesi tarafından göz yumulan kaçak yapılaşmayı engellemek üzere bu ilçede yaygın denetim başlatacak ve gerekli yaptırımları uygulayacak mısınız?”

SONRAKİ HABER

DEVA Partili Karlıtekin’den İstanbul Havalimanı açıklaması: ‘Duyduk duymadık demeyin; Ulaştırma Bakanı harikalar diyarında’

Sık Sorulan Sorulara Cevaplar


                    

BASIN BÜLTENİNİ
İNDİRİN

Haber ekinde bir basın açıklaması mevcut ise aşağıdaki indirme ikonu ile indirebilirsiniz.

15-08-2022