DEVA Partisi, KPSS skandalının sorumlularının 3 ayrı suçtan cezalandırılmasını istedi

04-08-2022
DEVA Partisi, KPSS skandalının sorumlularının 3 ayrı suçtan cezalandırılmasını istedi

DEVA Partisi Hukuk ve Adalet Politikaları Başkanı Mustafa Yeneroğlu, iptal edilen KPSS sınavının sorumluları hakkında suç duyurusunda bulunduklarını söyledi. DEVA Partisi, sorumlular hakkında “görevi kötüye kullanma, resmî belgede sahtecilik ile kamu kurum ve kuruluşları aleyhine nitelikli dolandırıcılık suçuna teşebbüs” suçlarından kamu davası açılması için Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına başvurdu. Açıklamasında KPSS soruları ile birlikte gençlerin hayallerinin de çalındığını vurgulayan Yeneroğlu şu ifadeleri kullandı:

‘İlgili kamu görevlileri ve onlarla hareket edenler cezalandırılmalı’

“KPSS sınav sorularının önceden ele geçirilmesi veya çalınması hususu ilgili kamu görevlilerinin açık sorumluluğunu gerektirmektedir. Bu husus gerek ÖSYM ile ilgili yasa olan 6114 sayılı yasa gerekse de 5237 sayılı Türk Ceza Yasası kapsamında cezai sorumluluğu gerektirmektedir. Bu nedenlerle ilgili kamu görevlilerinin ve aynı zamanda bu kişilerle birlikte hareket eden diğer şüphelilerin tespit edilmesi ve cezalandırılmaları gerekmektedir. DEVA Partisi olarak kamuoyunu ilgilendiren bu olayda gençlerimizin yanındayız.”

‘Suç duyurusunda bulunduk’

“KPSS sınav sorularının çalınması, daha önceden ele geçirilmesi konusunda sorumluluğu ve ihmali olan başta kamu görevlileri olmak üzere tüm şüphelilerin tespiti ile cezai sorumluluklarına gidilmesi için suç duyurusunda bulunduk. Süreci tüm boyutlarıyla sonuna kadar takip edeceğimizin bilinmesini isteriz.”

‘KPSS daha iyi maaş ve güvencenin tek yolu haline geldi’

“Cumhurbaşkanı ve kabinesi Türkiye tarihindeki en başarısız hükûmet dönemlerinden birini ortaya koyuyor. Üniversite mezunu gençlerde işsizlik oranı yüzde 35,1. Gençler üniversiteyi bitirdiklerinde asgari ücretle çalışma, alanları dışında çalışma ve asgari ücretle çalışma arasında seçim yapmaya zorlanıyorlar. İktidar gençlere istihdam ve yaşam standardı yaratamadığı için gençlerimiz umutlarını, hayallerini kamu görevlisi olmaya bağlıyorlar. 2022 KPSS’ye de 1,5 milyon gencimizin girdiği tahmin ediliyor. Bu yüzden KPSS sadece bir sınav değil. İktidarın kötü yönetimi sonucunda KPSS, daha iyi maaş ve güvenceli bir iş için neredeyse tek yol hâline gelmiştir. KPSS soruları skandalıyla birlikte gençlerimizin hayalleri de çalınıyor. Bu sistemik bir sorundur.”

‘Büyük bir skandal’

“İktidarın yine kendi döneminde geçmiş yıllarda meydana gelen benzer mahiyetteki olaylardan hiç ders almadığı anlaşılmaktadır. Bürokrasiden ehil insanların tasfiye edilmesi sebebiyle benzer sonuçların devamı kaçınılmazdır. KPSS sorularının bir kısmının, KPSS dershaneciliği yapan bir yayınevinin deneme kitapçıklarında yer alması büyük bir skandaldır. Eğer ÖSYM, soru hazırlama konusunda yetersiz olduğu için bu yayınevinin sorularını çalmışsa, mevcut iktidarın liyakatsiz kamu görevlisi atama ısrarının sonucunun nerelere kadar geldiğini gösteren ibretlik bir durum söz konusudur. Eğer bir suç örgütü, bu soruların sorulacağını bilerek KPSS’ye yerleştirmiş ve soruları daha önceden bazı adaylara satmışsa bu durumda da çok büyük bir ihmal ve güvenlik zafiyeti vardır. İki durumda da iflas etmiş bir iktidarla karşı karşıyayız.”

SONRAKİ HABER

Çanakcı’dan Nebati’nin sözlerine tepki: ‘Bu aymazlığın cevabını sandıkta alacaklar’

Sık Sorulan Sorulara Cevaplar


                    

BASIN BÜLTENİNİ
İNDİRİN

Haber ekinde bir basın açıklaması mevcut ise aşağıdaki indirme ikonu ile indirebilirsiniz.

04-08-2022