DEVA Partisi, orman yangını riskine yönelik önleyici tedbirleri sordu

23-06-2023
DEVA Partisi, orman yangını riskine yönelik önleyici tedbirleri sordu

Havaların ısınmasıyla ormanlık alanlarda yangın riski arttı. DEVA Partisi İstanbul Milletvekili Evrim Rızvanoğlu, Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı’na önleyici tedbirleri sordu. Rızvanoğlu’nun önergesinde yangın işçisi alımı, itfaiye tatbikatı, tahliye planları ve erken uyarı sensör sistemi gibi önlemler yer aldı.

TBMM’ye soru önergesi veren Rızvanoğlu, “İklim değişikliğiyle beraber coğrafyamız özelinde dünya geneline kıyasla daha ciddi boyutlarda hissettiğimiz sıcaklık artışı ve kuraklığın da etkisiyle daha sık ve daha şiddetli yangın dalgalarıyla karşılaşacağımız bir gerçektir. Orman yangınlarını önleyici tedbirlere, en az söndürme faaliyeti kadar önem verilmeli; vatandaşlarımıza, altyapımıza ve ekosistemimize gelebilecek zarara karşı azami hazırlık yapılmalıdır” ifadelerini kullandı.

Orman yangın işçisi alındı mı?

“Geçtiğimiz yıllardaki orman yangınları bize gösterdi ki hem önleyici tedbir hem de söndürme faaliyetleri konusunda sınıfta kalınmıştır” diyen Rızvanoğlu’nun sorularından bazıları şöyle:

“Yangına karşı birinci derece hassas illerde arazöz (sulama cihazı) başına düşen orman yangın işçisi sayısı kaçtır? 2022 yılında 10 bin yangın işçisi alınacağı açıklanmışken, bu sayı 5 binde kalmıştır. 2023 yılında yeni orman yangın işçisi alımı yapılmış mıdır? Yapıldı ise sayısı nedir?”

İtfaiye tatbikat yaptı mı?

“Yangın mevsimi öncesinde itfaiye ve diğer ilgili birimlerle birlikte eğitim ve tatbikatlar yapılmış mıdır? Bu eğitim ve tatbikatların içeriği nedir? 2023 yılında denetimli yangın uygulaması yapılmış mıdır? Eğer yapıldıysa sayısı kaçtır?”

Tahliye planları yapıldı mı?

“Yangın riski yüksek ormanlardaki yerleşim alanları ve tesisler için yangın tahliye planları yapılmış mıdır? Bu planlar ne sıklıkla güncellenmektedir? Bu konuda diğer kurumlarla iş birliği gerçekleştirilmiş midir?”

Erken uyarı sensör sistemi

“Orman alanlarında erken uyarı sensör sistemi kullanılmakta mıdır? Bu alanlarda nem, sıcaklık, rüzgar gibi şartların ölçümü ne sıklıkla yapılmakta ve analiz edilmektedir?”

Orman yangınlarıyla mücadele edecek kişiler önceden belli mi?

“Yangın eğitimleri almış ve bu alanda uzmanlaşmış personeli orman yangınlarına müdahale süreçlerine dahil etme çalışmalarınız mevcut mudur? Orman köylerinde orman yangınlarıyla mücadelede yer alacak kişiler önceden tespit edilmekte midir? Eğer tespit ediliyorsa nasıl bir yöntem izlenmektedir?  Bu kişilere orman yangınlarına müdahaleye dair eğitim verilmekte midir? Orman yangınlarıyla mücadele edecek personel istihdam etme şartları nelerdir?  Bu personelin sürekli istihdamını sağlamak konusunda planlamalar var mıdır?”

Suçüstüne müdahale

“Orman muhafaza memurlarının görev ve yetkilerini genişleterek, ormanlardaki suçüstü hallerine müdahale edebilme yetkilerini artırmaya yönelik bir çalışma yapılmakta mıdır?”

SONRAKİ HABER

Esen’den “6284” vurgusu: Yasa etkisizleştiriliyor, tedbir kararı için sunulan deliller reddediliyor

Sık Sorulan Sorulara Cevaplar


                    

BASIN BÜLTENİNİ
İNDİRİN

Haber ekinde bir basın açıklaması mevcut ise aşağıdaki indirme ikonu ile indirebilirsiniz.

23-06-2023