DEVA Partisi ÖTV zammını Danıştay’a götürdü

18-07-2023
DEVA Partisi ÖTV zammını Danıştay’a götürdü

DEVA Partisi, Motorlu Taşıtlar Vergisi’nin bu yıl iki kez ödenmesini öngören ve doğal gaz ve akaryakıttaki özel tüketim vergisini artıran Cumhurbaşkanı Kararı’nın iptali için Danıştay’a başvurdu. DEVA Partili milletvekilleri Cem Avşar, Mehmet Emin Ekmen, Evrim Rızvanoğlu, İdris Şahin, Mustafa Yeneroğlu ve Medeni Yılmaz Danıştay’a giderek partilerinin dilekçesini teslim ettiler.

‘Yürütmenin durdurulması talebiyle davamızı açtık’

Danıştay önünde açıklamalarda bulunan DEVA Partisi Sözcüsü İdris Şahin, “Sayın Erdoğan, seçimden önce milletimizi kandırmış olabilir. Hak etmeden bir iktidarın da sahibi olmuş olabilir. Parlamentodaki sayısal gücü nedeniyle Anayasaya aykırı düzenlemeler de gerçekleştirebilir. Biz, hukuk devletine inanmış demokratlar olarak, DEVA Partisi’nin kuruluş felsefesine uygun şekilde, her şeyi hukuk düzeni içerisinde gerçekleştirmenin hepimizin asli vazifesi olduğuna yürekten inanıyoruz. Bu düzenlemeye karşı, öncelikle Cumhurbaşkanı Kararı’nın iptali noktasında vatandaşı mağdur etmemesi açısından yürütmenin durdurulması talepli olarak bu davamızı açtık” diye konuştu.

‘Anayasa Mahkemesi’nde norm denetimi yapılmalı’

“Cumhur İttifakı, parlamentoda sahip olduğu sayısal güce dayanarak ‘Vur’ demiş, Sayın Erdoğan da ölçüyü kaçırıp 85 milyonu öldürmüştür” ifadelerini kullanan Şahin, düzenlemelerde kanunilik ve ölçülülük ilkelerinin ihlal edildiğini söyledi.

Şahin, “Parlamento, Cumhur İttifakı’nın kendisine vermiş olduğu sayısal gücü kullanarak yasal düzenleme yaparken ne ölçülülük ilkesini ne anayasaya uygunluk ilkesini en ufak bir şekilde düşünmeden bir karar vermiştir. Dolayısıyla parlamentodan geçen bu yasanın norm denetimi mutlak suretle yapılmalıdır. Danıştay ilgili dairesinin, norm denetim yoluyla bu yapılan yasal değişikliği Anayasa Mahkemesi’ne götürmesi en büyük arzumuz ve isteğimiz. Yasalar düzenlenirken kanunilik ilkesine uygun hareket edilmesi gerekir” dedi.

‘DEVA Partisi yasaya tam kadro ret oyu kullandı’

Şahin ayrıca “DEVA Partisi olarak, milletimizin bize vermiş olduğu denetim yetkisini en iyi şekilde kullanmayı arzu ettiğimizi ve bunu her platformda da kullanacağımızı ifade ettik. Malum, bu yasa geçerken parlamentoda tam kadro olarak bu düzenlemeye ret oyu kullandık” açıklamasında bulundu.

SONRAKİ HABER

DEVA Partisi ÖTV zamlarını yargıya taşıyor

Sık Sorulan Sorulara Cevaplar


                    

BASIN BÜLTENİNİ
İNDİRİN

Haber ekinde bir basın açıklaması mevcut ise aşağıdaki indirme ikonu ile indirebilirsiniz.

18-07-2023