DEVA Partisi Sözcüsü Şahin EPDK yönetmeliğini değerlendirdi: ‘Enerji piyasasını işler hale getirmek bize nasip olacak’

12-08-2022
DEVA Partisi Sözcüsü Şahin EPDK yönetmeliğini değerlendirdi: ‘Enerji piyasasını işler hale getirmek bize nasip olacak’

Demokrasi ve Atılım (DEVA) Partisi Sözcüsü İdris Şahin, EPDK’nın lisanssız elektrik üretimine ilişkin düzenlemesini eleştirdi. Yenilenebilir enerji yatırımlarına tüm kanalların açılması gerektiğini savunan Şahin, dar gelirli aileler için temel ihtiyaca yönelik düşük fiyat tarifesinin kaçınılmaz olduğunu vurguladı. Ayrıca DEVA iktidarında elektriğin maliyetini düşüreceklerini iddia eden Şahin şunları söyledi:

‘Yatırımcıyı yatırım yapmaktan uzaklaştırabilir’

“Değişiklik geriye dönük uygulamalar içeriyor ve EPDK Başkanı’nın yatırımcılara yönelik suçlayıcı açıklamaları hatalı düzenlemeye dair savunmacı psikolojiyi ele veriyor. Çünkü bu uygulama ve açıklamalar, Türkiye’yi seçmiş ve bundan sonra da seçmeyi düşünen yatırımcıda güvensizliğe yol açacaktır. Maalesef yatırımcıyı yatırımdan uzaklaştırabilir.”

‘EPDK, sanayicileri itham edip adeta cezalandırıyor’

“EPDK, 2019’dan sonra yatırım yapan sanayicileri adeta cezalandırma yoluna gitti. Üstelik açıklamada sanayicilere yönelik suçlayıcı bir dil ve üslup kullanıldı. İktidar yenilenebilir enerji yatırımlarını teşvik mevzuatında da oyun devam ederken kural değişikliği yaptı. Geriye doğru işleyen bu düzenleme, paydaşlarla yeterli istişare yapılmadan, sonuçları düşünülmeden, alternatif yolları konuşulmadan, ‘Ben yaptım oldu’ zihniyetiyle gerçekleştirildi.”

‘Temerrüde düşürme sonucunu doğuracak’

“Düzenleme, yatırımını tamamlamış girişimcilerin üretimine fiilen el koyma, gelirlerini hukuksuz şekilde tırpanlama ve bankalar nezdinde onları temerrüde düşürme sonuçlarını doğuracaktır”

‘Siyasi kaygılar ve çıkarlar piyasa etkinliğini engelliyor’

“Enerji piyasası mekanizma ve kurallarının bugüne kadar belirli düzeyde oluşturulduğunu memnuniyetle görüyoruz. Ancak işlerliği arzu ettiğimiz noktada bir türlü sağlanamıyor. Açıkça ifade edelim ki ülke ekonomisi için adeta bir kara deliğe dönüşmüş enerji piyasasını işler hale getirmek de inşallah bizlere nasip olacak. Çünkü mevcut yönetim siyasi kaygılar ve çıkarlarla rekabetçi bir piyasa oluşumunu engelliyor. Bunu geride bırakacağız. Çözümlerimiz hazır.”

‘Düzenlemedeki geriye doğru unsurlar derhal kaldırılmalı’

Düzenlemenin Mayıs 2019’tan itibaren bağlantı anlaşması yapmış projelerden başlatılmasının doğru olmadığını vurgulayan Şahin şöyle devam etti:

“Eğer bir düzenleme yapılacaksa Eylül 2022’den itibaren yapılacak çağrı mektupları başvurularıyla uygulamanın başlatılması gerekiyor. Yönetmelikte geriye dönük yapılan düzenlemenin hukuki öngörülebilirlikten uzak olması ve öncesinde var olan yönetmeliğe uygun davranmış yatırımcıyı mağdur etmesi nedeniyle derhal kaldırılması gerekmektedir.”

‘EPDK yönetmeliği anlaşılabilir şekilde yeniden yazmalı’

“Yönetmelik, ilk yayınlandığı 2010 yılından itibaren bugüne kadar üst üste yapılan yamalarla karmaşık ve anlaşılmaz hale geldi. Her değişiklikten sonra EPDK’nın ek açıklama yapmaya ihtiyaç duyması bu durumu açıkça ortaya koyuyor. EPDK, Lisanssız Üretim Yönetmeliğini basitleştirilerek yeniden yazmalı. Uygulamayı tüm sektör paydaşları için anlaşılır hale getirmeli.”

‘Yenilenebilir enerji yatırımlarına tüm kanallar açılmalı’

“Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları YEKA mevzuatı, yenilenebilir enerji yatırımları için yeterli kanal değildir. Bakanlık ve EPDK acilen lisans yönetmeliğini canlandırmalı ve ikili anlaşmalara müsaade etmek yoluyla sektörün önünden çekilmeli. Devletin, EPDK’nın her şeye müdahalesi çok büyük rahatsızlık yaratmaktadır. Yenilenebilir enerji yatırımlarına tüm kanallar açılmalıdır.”

‘Bakanlık iletim ve dağıtım altyapısındaki darboğaza el atsın’

“Yenilenebilir enerji yatırımlarının önündeki en büyük teknik engel ülkemizin iletim ve dağıtım altyapısıdır. Bakanlık, TEİAŞ’ın ve dağıtım şirketlerinin altyapı yatırımlarını destekleyecek ve hızlandıracak mekanizmaları geliştirmelidir.”

‘Dar Gelirliye Düşük Fiyat Tarifesi kaçınılmaz’

“Biz, yatırımcı dostu ve tekelci olmayan ancak rekabetçi çalışan piyasayı öne çıkaran bir yaklaşımdan yanayız. Bunun yanı sıra dar gelirli ailelerin temel ihtiyaçlarını gözeten Düşük Fiyat Tarifesi uygulanmasının kaçınılmaz olduğunu önemle vurguluyoruz. Bu tarifenin sosyal devletin gereği olarak hayat pahalılığı altında ezilen aileler için temel ihtiyaçlarla ilişkilendirilmiş sınırlar dahilinde uygulanması gerektiğini vurguluyoruz.”

‘Üretim kapısı açılırsa yatırımcı doğrudan enerji satabilecek’

“Gerek güneş enerji santralleri gerek rüzgâr enerji santralleri gerek jeotermal enerji santralleri yatırımı yapmak isteyen yatırımcılar, Yenilenebilir Enerji Kaynak Ayrımı YEKA dışında alternatif yollar bekliyor. Eğer üretim kapısı açılırsa, birçok yatırımcı lisanslı üretim yoluyla tüketicilere doğrudan enerji satabilecek.”

‘Yatırımcı, devletin yokuş yapmasını arzu etmiyor’

“Sektörün kamudan talebi şunlar: Devletin yatırıma yokuş yapmasını arzu etmiyorlar. ‘Yolu kapatmayın. Ayrıca teşvik de vermeyin. RES’leri, GES'leri, JES’leri biz kurarız. Birebir tüketiciyi buluruz, aracısız satarız diyorlar.”

‘Elektriğin maliyetini düşüreceğiz’

“DEVA Partisi olarak iktidara geldiğimizde yenilenebilir kaynaklardan enerji üretimini bu yatırımcılarla birlikte geliştireceğiz. Çok net taahhüt ediyoruz: Elektriğin maliyetini düşüreceğiz. Türkiye’nin geleceğini kendi imkânlarımızla, yenilenebilir enerji kaynaklarından azami istifade ederek aydınlatacağız.”

SONRAKİ HABER

DEVA Partili Avşar, İçişleri Bakanlığına Ceza Alan AK Partili Belediye Başkanlarını Sordu: ‘Görevden alma sadece muhalif belediye başkanları için mi geçerli?’

Sık Sorulan Sorulara Cevaplar


                    

BASIN BÜLTENİNİ
İNDİRİN

Haber ekinde bir basın açıklaması mevcut ise aşağıdaki indirme ikonu ile indirebilirsiniz.

12-08-2022