DEVA Partisi’nden Batman’da silahla yaralama sorusu: ‘Batman’daki silahla yaralama olayı derhal aydınlatılmalıdır’

05-10-2021
DEVA Partisi’nden Batman’da silahla yaralama sorusu: ‘Batman’daki silahla yaralama olayı derhal aydınlatılmalıdır’

DEVA Partisi İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu, Batman’da şafak operasyonu esnasında kolluk kuvvetleri tarafından silahla yaralanan Suat Şahin’in durumunu, olayın tam aydınlatılması maksadıyla İçişleri Bakanına sordu.

Batman ili Seyitler Mahallesi’nde 28 Ekim 2021 tarihinde kolluk kuvvetlerinin şafak operasyonu yaptığı sabah saatlerinde kolluk kuvvetlerince ateş edilmesi sonucu yaralanan Suat Şahin’in özel bir hastanede tedavi altına alınarak bir süre yoğun bakımda kaldığını, sağ böbreğinin alındığını ve bir ciğerinin de ciddi hasar gördüğünü belirten Yeneroğlu’nun açıklamaları şöyle:

‘Valiliğe göre, Şahin’in köpeğini kolluk kuvvetlerinin üstüne saldırttığı ve personelin bunun üzerine ateş ettiği iddiası bulunmakta’

“Olaya ilişkin olarak, Seyitler Mahallesi’nde şafak operasyonu yapan asker ve kolluk kuvvetlerinin o sırada köpeğini gezdiren Suat Şahin’i yanlarına çağırdıkları, Suat Şahin’in gitmemesi üzerine bir askerin kendisini hedef alarak ateş ettiği, yaralı haliyle ters kelepçelenerek sivil bir araçla özel bir hastaneye götürüldüğü şeklinde tanık beyanları bulunmaktadır. Öte yandan Batman Valiliği ise, Suat Şahin’in pitbull cinsi köpeğini kolluk personelinin üzerine saldırttığı, kaçmaya başladığı, personelin köpeği korkutmak maksadıyla zati tabancası ile bir el ateş ettiği, yerden seken merminin şahsın kalça bölgesine denk gelmesi sonucu yaralandığı yönünde bir açıklama yayınlamıştır.”

‘Valilik açıklaması, tanıklar ve ailenin anlatımları birbirinden farklıdır’

“Valilik açıklamasına rağmen Suat Şahin’in kalça bölgesinden yaralanmadığı, sağ böbreğinin alındığı açıktır. Valilik açıklaması, tanıklar ve ailenin anlatımları birbirinden farklıdır. Kolluk güçlerinin silah kullanma yetkisinin sınırları kanunla açık bir biçimde çizilmiştir. Yaşam hakkı ve vücut dokunulmazlığı temel haklardan olup, kolluk kuvvetlerinin bu temel hakları ihlal etmesi halinde faillerine idari ve cezai yaptırımlar uygulanması gerekmektedir.”

‘DEVA Partisi olarak soruyoruz’

Olayın tam olarak aydınlatılabilmesi için aşağıdaki soruları sormak gerekmiştir:

1- Valilik açıklamasında şahsın kolluk güçlerinden kaçtığı iddia edildiğine göre; herhangi bir suçun şüphelisi olmayan ve kaçmakta olan şahsın kolluk güçlerine bir zarar verme ihtimali de olmadığına göre şahsa neden hedef alınarak ateş edilmiştir?

2- Suat Şahin’e ateş eden personel hakkında idari soruşturma başlatılmış mıdır? Soruşturmanın selameti açısından ilgili personel görevden geçici olarak uzaklaştırılmış mıdır?

3- Olaya tanık olan kişilerin ifadeleri alınmış mıdır?

4- Suat Şahin hakkında ‘görevi yaptırmamak için direnme’ suçu nedeniyle soruşturma başlatılmış mıdır? Başlatılmışsa neden başlatılmıştır?

5- Valilik açıklamasında ifade edildiği üzere Suat Şahin’in üzerinde uyuşturucu veya uyarıcı madde bulunmuş mudur? Buna ilişkin başlatılan bir soruşturma var mıdır?

SONRAKİ HABER

Ali Babacan: ‘Devletin rolü marketçilik yapmak değil, satın alım gücünü artırmaktır’

Sık Sorulan Sorulara Cevaplar


                    

BASIN BÜLTENİNİ
İNDİRİN

Haber ekinde bir basın açıklaması mevcut ise aşağıdaki indirme ikonu ile indirebilirsiniz.

05-10-2021