DEVA Partisi’nden Enerji Bakanı’na Amasra Soruları

17-10-2022
DEVA Partisi’nden Enerji Bakanı’na Amasra Soruları

DEVA Partili Mustafa Yeneroğlu, Amasra’da 41 madencinin hayatını kaybettiği faciaya yol açan ihmalleri Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’e sordu: “Bakanlığınız, Sayıştay raporunda işaret edilen metan gazına ilişkin iç güvenliği açığıyla alakalı uyarılar yaptı mı?”, “Bugüne kadar yeraltı sığınma odaları konusunda herhangi bir adım atıldı mı?”, “Patlamanın gerçekleştiği ocakta üretim baskısı oldu mu?”, “TTK Genel Müdürlüğü’ne neden Kazım Eroğlu atandı?”

DEVA Partisi İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu, Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Amasra Müessesesinde yaşanan maden faciasının üzerine TBMM’ye sunduğu soru önergesinde şu ana kadar 41 işçinin ölümüne yol açan ihmallerin üzerine gitti. Yeneroğlu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Dönmez’den şu soruların yanıtını istedi:

‘İdari süreç başlatıldı mı?’

“Grizu patlaması dolayısı ile meydana gelen ve şu ana kadar 41 vatandaşımızın ölümüne yol açan faciadan sonra sorumluların tespitine yönelik herhangi bir idari süreç başlatılmış mıdır?”

‘Sayıştay raporu doğrultusunda tedbir alındı mı?’

“Sayıştay tarafından 2019 yılında hazırlanan rapor doğrultusunda, Amasra müessesesindeki eksikliklerin giderilmesine yönelik herhangi bir tedbir alınmış mıdır? Alındı ise bu tedbirler nelerdir?”

‘Denetim sonucunda kaç maden ocağı kapandı?’

“Taş kömürü üretimi yapan maden ocakları ne sıklıkta denetlenmektedir? Yapılan denetimler sonucunda, iş sağlığı ve güvenliği kriterlerini taşımadığı gerekçesiyle kapatılan maden ocağı sayısı kaçtır?”

‘En son denetim ne zaman yapıldı?’

“Patlamanın meydana geldiği maden ocağında, iş sağlığı ve güvenliği tedbirlerine ilişkin en son denetim ne zaman yapılmıştır? Yapılan bu denetimde herhangi bir eksiklik tespit edilmiş midir? Şayet eksiklik tespit edilmişse söz konusu eksikliklerin giderilmesi için herhangi bir çalışma yapılmış mıdır?”

‘Son 5 yılda kaç maden kazası meydana geldi?’

“Türkiye genelinde faaliyet gösteren taş kömürü madenlerinde son 5 yılda kaç maden kazası meydana gelmiştir? Bu kazalarda kaç işçi hayatını kaybetmiştir?”

‘Bu maden ocağında kaç işçi hayatını kaybetti?’

“Patlamanın meydana geldiği maden ocağında, son 5 yılda kaç maden kazası meydana gelmiştir? Bu kazalarda kaç işçi yaralanmış ya da hayatını kaybetmiştir? Bu iş kazalarına ilişkin herhangi bir soruşturma yapılmış mıdır?”

‘Üretim baskısı oldu mu?’

“Patlamanın gerçekleştiği maden ocağında ilave yatırım yapılmaksızın karşılanması mümkün olmayan, yıllık üretim planlarının üzerinde, belirli üretim hedeflerini tutturmaya yönelik bir üretim baskısı olmuş mudur?”

‘Enerji Bakanlığı, Sayıştay raporuyla alakalı uyarıları yaptı mı?’

“Bakanlığınıza bağlı Madencilik ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü (MAPEG) tarafından yapılan rutin denetimler yılda kaç kez yapılmaktadır? Yapılan denetimlere dair raporlarda, patlamanın olduğu üretim kotuna ilişkin 2019 yılına ait Sayıştay raporunda işaret edilen metan gazına ilişkin iç güvenliği açığı ile alakalı tedbir alınıp alınmadığı incelenmiş ve gerekli uyarılar yapılmış mıdır?”

‘Havalandırma tesisatları, fan ve bacalar hangi sıklıkla kontrol edildi?’

“Sayıştay uyarısı ve MAPEG denetimlerine rağmen Türkiye Taşkömürü Kurumu, teknik açıdan, iş süreci ve prosedürel olarak güvenlik önlemlerinden sarfı nazar etmiş midir? Patlamanın meydana geldiği maden ocağının havalandırma tesisatlarının, fan ve bacalarının aktif olarak çalışıyor olup olmadığı ne şekilde, hangi sıklıkta kontrol edilmiştir?”

‘Kazım Eroğlu neden TTK Genel Müdürlüğü’ne neden atandı?’

“Türkiye Taşkömürü Kurumu Genel Müdürü Kazım Eroğlu’nun Kozlu Taşkömürü İşletme Müessesesi Müdürü olarak görev yaptığı dönemde, 2013 yılında 8 işçinin ölümündeki sorumluluğu dolayısı ile 24 ay hapis cezası aldığı ve bu hapis cezasının adli para cezasına çevrildiği doğru mudur? Eğer bu bilgi doğru ise 29.01.2018 tarihinde Türkiye Taşkömürü Kurumu Yönetim Kurulu Başkanlığı ve Genel Müdürlük görevlerine neden atanmıştır?”

‘Yeraltı sığınma odaları konusunda herhangi bir adım atıldı mı?’

“Özellikle göçük olaylarında etkili bir önlem olan ve pahalı bir yatırım olan ‘yeraltı sığınma odaları’ konusunda bugüne kadar herhangi bir adım atılmış mıdır?”

SONRAKİ HABER

Babacan Amasra‘da: İtirazımız var!

Sık Sorulan Sorulara Cevaplar


                    

BASIN BÜLTENİNİ
İNDİRİN

Haber ekinde bir basın açıklaması mevcut ise aşağıdaki indirme ikonu ile indirebilirsiniz.

17-10-2022