DEVA Partisi’nden H.K.G. davasına tepki: ‘Neden kimse tutuklu değil?’

13-12-2022
DEVA Partisi’nden H.K.G. davasına tepki: ‘Neden kimse tutuklu değil?’

DEVA Partili Elif Esen, altı yaşındaki kız çocuğunun istismarına ilişkin konuştu. Olayın üstünün örtüldüğünü söyleyen Esen beş bakanlığı sorumlu tuttu. Esen, duruşma tarihinin 22 Mayıs olarak belirlenmesine tepki göstererek “Neden kimse tutuklu değil? Neden yeniden üstü örtülüyor ve olay zamana yayılmaya çalışılıyor?” diye sordu.

DEVA Partisi Kadın Politikaları Başkanı Elif Esen, Hiranur Vakfı’nun kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’in altı yaşındaki kızı H.K.G.’yi müridi Kadir İstekli’yle ‘evlendirmesine’ ilişkin konuştu. Esen şu ifadeleri kullandı:

‘Hepimiz sarsıldık’

“3 Aralık’ta çok üzücü bir olayla hepimiz sarsıldık. 6 yaşındaki bir kız çocuğunun kendisinden yaklaşık 20 yaş büyük bir erkekle evlendirilmesi, üstelik ailesinin onayı ve isteğiyle evlendirilmesi hepimizi çok üzdü. Üzerinden 18 yıl geçmiş; kız bugün 24 yaşında. Ancak bu 18 yıl boyunca bu çocuk cinsel istismara maruz kalmış. Bu çocuk hamile kalmış. Bu çocuk, oyun zannettiği evlilikle yıllar geçirmiş. Eğitimden uzak kalmış.”

‘Bakanlıkların sorumluluğu var’

“Burada, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın, Sağlık Bakanlığı’nın, Millî Eğitim Bakanlığı’nın, İçişleri Bakanlığı’nın, Adalet Bakanlığı’nın ve ilgili kurumların ve yetkililerinin hiç mi sorumluluğu yok? Elbette var. Çocuğun hayatı, belli zamanlarda bu yetkili ve sorumlularla kesişmiş ancak üstü örtülmüş. O sebeple bugün yapılan ‘Gereği yapıldı. Avukat tahsis edildi. Soruşturma açıldı’ açıklamaları samimi mi?”

‘Neden yeniden üstü örtülüyor?’

“Neden 22 Mayıs’a (2023) ertelendi dava? Neden kimse tutuklu değil? Zanlısı, hatta faili ortadayken, sorumlular ortadayken neden 22 Mayıs? Neden yeniden üstü örtülüyor ve olay soğutulup zamana yayılmaya çalışılıyor? Bunu merak ediyoruz.

‘İbretlik cezalar almaları için takipçi olacağız’

“Bu alçak olayın, bu insanlık dışı olayın takipçisi olacağız” diyen Esen, sözlerini şöyle tamamladı:

“DEVA Partisi kız ve erkek çocuklarının eşit fırsatlarla eğitim almaları, eğitimde kalmaları, çocukluk yıllarını devletin garantisi ve güvencesiyle geçirmeleri, nitelikli bireyler olarak topluma kazandırılmaları için bu olayın takipçisi olacak. Bir daha hiçbir kız çocuğunun bu olayı yaşamaması ve suçluların ibretlik cezalar alması için bu olayın takipçisi olacak. Hukuki süreci takip edeceğiz. Toplum vicdanı rahatlayınca, suçlular ve sorumlular ibretlik cezalar alınca diğer potansiyel suçlular için de caydırıcı olacak. O zaman bizim yüreğimiz soğuyacak. O zaman rahatlayacağız. Çocukların güvende olması için yolumuza devam edeceğiz.”

SONRAKİ HABER

Yeneroğlu, TBMM Genel Kurulunda konuştu: ’28 Şubatçılar da hukuksuz rejimlerini zorbalıkla koruyabileceklerini düşünüyorlardı’

Sık Sorulan Sorulara Cevaplar


                    

BASIN BÜLTENİNİ
İNDİRİN

Haber ekinde bir basın açıklaması mevcut ise aşağıdaki indirme ikonu ile indirebilirsiniz.

13-12-2022