Ekmen, belgelerle ortaya koydu: “Kim yalan söylüyor? Sayın Bakan mı, KİK mi?”

09-07-2024
Ekmen, belgelerle ortaya koydu: “Kim yalan söylüyor? Sayın Bakan mı, KİK mi?”

DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Mersin Milletvekili Mehmet Emin Ekmen, 17 Mayıs 2024 tarihli Tasarruf Genelgesi gerekçe gösterilerek orman yangınlarıyla mücadele amacıyla çıkılan ihalelerin iptal edildiğini duyurmuş ve ilgili mercilere bunun nedenini sormuştu. İddiaların Tarım ve Orman Bakanlığı ile Orman Genel Müdürlüğü tarafından yalanlanması üzerine Ekmen, Mersin’in 7 ilçesinde yangın söndürme ihalelerinin iptal edildiğini belgeleriyle ortaya koydu.

Ekmen, 30 Haziran tarihinde, Tasarruf Genelgesi kapsamında bazı yangın söndürme hizmet ihalelerinin neden iptal edildiğini sosyal medya platformu X üzerinden sormuştu. Ekmen konuyla ilgili iki paylaşım yapmıştı:

“Bu vesileyle soralım, tasarruf genelgesi sonrası, orman yangınları için tedbir olarak açılan yeni orman yolları işlerinin hazırlıkları durdurulup, ihaleye çıkmış olanlar iptal edildi mi?”

“Tasarruf genelgesi nedeniyle yangınla mücadeleyle doğrudan ilgili onlarca ihale iptal edilmiş. İhale iptal kayıtlarında bu açıkça gözüküyor. Bu nasıl bir dağınıklıktır?”

Ekmen, ayrıca iptalin sebeplerini, 1 Temmuz’da Tarım ve Orman Bakanı Sayın İbrahim Yumaklı’ya ve Hazine ve Maliye Bakanı Sayın Mehmet Şimşek’e birer yazılı soru önergesiyle sormuştu. Ardından 2 Temmuz günü konuyu TBMM Genel Kurul’una taşımıştı:

“Sayın Başkan, havaların ısınmasıyla birlikte orman yangınları riski ve tehdidi artmaktadır. Orman yangınlarıyla kalıcı bir mücadelenin yanında her sezon alınması gereken tedbirler vardır. Bu yıl orman yangınlarıyla mücadele amacıyla yapılması gereken ihalelerin tamamı tasarruf tedbirleri nedeniyle iptal edilmiştir. Osmaniye, Gaziemir, Dalaman, Bergama, Marmaris ve Köyceğiz'deki traktör yolları, yangın havuzu, orman yolu ve yangın gözetleme kuleleri ihaleleri iptal edilmiştir. Bu ihalelerin her birinin yaklaşık bedeli 600 bin ile 1 milyon TL arasında değişmektedir. Yani iptal edilen 20 ihalenin bedeli ilgili Tarım Orman Bakanlığının bindiği Mercedes'in değeri kadardır. Bütün ormanlarımız için alınacak tedbirler Sayın Bakanın bindiği Mercedes'ten daha değersiz olamaz. Mercedeslerin tasarruf genelgesi kapsamı dışında tutulduğu bir yerde bu vahim hatadan hemen vazgeçilmeli, ormanları korumak için gereken ihaleler behemehâl yapılmalıdır.”

Ekmen’in bu açıklamalarıyla konu basına yansımış, onlarca haber sitesi ve televizyon kanalı haberi konu edinmişti. Orman Genel Müdürlüğünün olayı yalanmasının üzerine, Ekmen, Genel Müdürlüğe cevaben, “Bazı haberlerdeki eksik veya yanlış bilgi ve yorumları yalanlamışsınız. Bravo. Aşağıdaki fotoda bir kısmı yer alan, kamu ihale kurumu veri tabanından tespit edilmiş işler iptal edildi mi? Edilmedi mi? İptal edildiyse, iptal gerekçesi ne? Ve bu durum o bölgede yangınla mücadeleyi nasıl etkileyecek?” demişti.

Anadolu Ajansı, Genel Müdürlük açıklamasını esas alarak teyit incelemesi yapmış, Ekmen buna da sosyal medya üzerinden şöyle itiraz etmişti:

“Sn. Anadolu Ajansı (@anadoluajansi) ve @TekesAFT; “teyit incelemesi” demek, bakanlık açıklamasını baz alarak, netice bildirmek olamaz. Tek soru: aşağıda bir kısmı yer alan iptal edilmiş ihalelerin kamu ihale kurumu sayfasındaki son durumuna baktınız mı? Lütfen bu incelemeyi yapıp haberi tekrar yazınız. Sonuca razıyız.”

Milletvekili Ekmen, son olarak Bakan Sayın Yumaklı’nın konuya itirazları üzerine şu cevabı vermişti:

“Sn. Bakanım, Genel müdürlük bazı haberlerdeki eksik veya yanlış bilgi ve yorumları yalanlamış. Aşağıdaki fotoda bir kısmı yer alan, kamu ihale kurumu veri tabanından tespit edilmiş işler iptal edildi mi? Edilmedi mi? İptal edildiyse, iptal gerekçesi ne? Ve bu durum o bölgede yangınla mücadeleyi nasıl etkileyecek?”

Yaklaşık 10 gündür Mersin Milletvekili Ekmen ile Tarım ve Orman Bakanı Sayın İbrahim Yumaklı ve Orman Genel Müdürü Sayın Bekir Karacabey arasında karşılıklı iddialar devam ederken, Ekmen, Türkiye’deki birçok yerde olduğu gibi Mersin’in 7 ilçesinde de orman yangınlarıyla mücadele amaçlı açılan ihalelerin Tasarruf Genelgesi gerekçesiyle iptal edildiğini ortaya çıkardı.

Mersin’in 7 ilçesinde yangınla mücadele ihalelerinin iptal edildiği, ihalelerin tamamının Genelgeden sonra Haziran ayının ilk haftası yapıldığı ortaya çıktı. İptal edilen ihalelerle ilgili detaylı bilgiler şöyle:

1. Bozyazı Orman İşletme Müdürlüğü, orman ve kırsal alan yangın söndürme işçiliği ve yangına yönelik malzeme alımı ve şoförlü minibüs kiralama ihalesi tasarruf tedbirleri gerekçesiyle 12.06.2024 tarihinde iptal edilmiştir.

2. Tarsus orman, kırsal alan yangın söndürme işçiliği ve yangın malzeme alımı işi ihalesi ödeme bütçesinin türünün değiştirilmesi sebebiyle 04.06.2024 tarihinde iptal edilmiştir.

3. Çamlıyayla Orman İşletme Müdürlüğü 2024 yılı orman ve kırsal alan yangın söndürme işçiliği ve yangınla mücadele malzemeleri alınması hizmet alımı işi ihalesi tasarruf tedbirleri gerekçesiyle 06.06.2024 tarihinde iptal edilmiştir.

4. Silifke Orman İşletme Müdürlüğü, orman ve anız yangınlarına ilk müdahale için; işçi, mühendis, malzeme alımı ve minibüs kiralama işi ihalesi tasarruf tedbirleri gerekçesiyle 06.06.2024 tarihinde iptal edilmiştir.

5. Gülnar Orman İşletme Müdürlüğü, orman ve anız yangınlarına ilk müdahale için 30 işçi ve 1 orman mühendisi, malzeme alımı ve 16+1 kişilik minibüs kiralama işi ihalesi tasarruf tedbirleri gerekçesiyle 06.06.2024 tarihinde iptal edilmiştir.

6. Anamur Orman İşletme Müdürlüğüne orman ve kırsal alan yangın söndürme işçiliği ve yangına yönelik malzeme alımı ve şoförlü 14+1 kişilik minibüs kiralama hizmet alım işi ihalesi Orman Genel Müdürlüğü’nden sayılı emir ile 06.06.2024 tarihinde iptal edilmiştir.

7. Mut 2024 orman ve kırsal alan yangın söndürme işçiliği ve yangınla mücadele malzemeleri hizmet alımı işi ihalesi tasarruf tedbirleri gerekçesiyle 06.06.2024 tarihinde iptal edilmiştir.

Ekmen, bu ihalelerin artık doğrudan temin yoluyla yapılacak olsa dahi, olası bir yangın ihtimalinde büyük bir risk oluşturduğunu ifade etti.

SONRAKİ HABER

Dalgın: “TÜİK istatistiklerinin doğruluğunu ve güvenilirliğini değerlendirmek üzere bağımsız komite kurulması planlarınız arasında mı?”

Sık Sorulan Sorulara Cevaplar


                    

BASIN BÜLTENİNİ
İNDİRİN

Haber ekinde bir basın açıklaması mevcut ise aşağıdaki indirme ikonu ile indirebilirsiniz.

09-07-2024