Ekmen’den Adalet Bakanı Tunç’a: “Savaş suçlularının Türkiye’de yargılanması için gerekli izinleri verin”

14-05-2024
Ekmen’den Adalet Bakanı Tunç’a: “Savaş suçlularının Türkiye’de yargılanması için gerekli izinleri verin”

DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Mersin Milletvekili Mehmet Emin Ekmen, TBMM Genel Kurulu’nda Filistin halkına yapılan soykırımı ele alarak; Adalet Bakanı Sayın Yılmaz Tunç’a savaş suçlularının Türkiye’de yargılanması için savcılara gerekli izni vermesi konusunda çağrıda bulundu.

“Adalet Bakanlığı savaş suçlularının yargılanması için gerekli adımları atmalıdır”

Aylarca iktidara mensup bütün siyasetçilerin “Biz uluslararası sözleşmeler gereği Lahey Adalet Divanının tarafı değiliz, böyle bir dava açamayacağımız gibi böyle bir davanın tarafı da olamayız." dediğini hatırlatan Ekmen, Güney Afrika Cumhuriyeti’nin bizden daha cesur ve erken davrandığını bizim ise ülke olarak aylar sonra davaya müdahil olduğumuzu belirterek, hala yapmamız gerekeni tam olarak yapmadığımızı ifade etti.

Ekmen, İktidara ve Adalet Bakanı’na şu sözlerle çağrıda bulundu:

“Türk Ceza Kanunu'na göre, uluslararası suçlar Türk mahkemelerinde yargılanabilir. Yüzlerce suç duyurusu Türk savcılarının önünde bekliyor. Türk savcıları niçin soruşturma başlatmıyor? Çünkü Adalet Bakanı izin vermiyor. Sn. Yılmaz Tunç'a buradan sesleniyorum: Türk savcılarının önünde bekleyen, başta Netanyahu olmak üzere savaş kabinesinin savaş suçlarını soruşturma yönündeki suç duyurularına niçin izin vermiyorsunuz? Sizi engelleyen nedir? Eğer sizi engelleyen bir şey varsa buyurun konuşun, bu Meclisin iradesi arkanızda dursun ve bu ayıptan bir an önce vazgeçin diyoruz.”

SONRAKİ HABER

DEVA Partili Rızvanoğlu bisikletten alınan KDV’nin %1’e düşürülmesi için kanun teklifi verdi

Sık Sorulan Sorulara Cevaplar


                    

BASIN BÜLTENİNİ
İNDİRİN

Haber ekinde bir basın açıklaması mevcut ise aşağıdaki indirme ikonu ile indirebilirsiniz.

14-05-2024