İdris Şahin'den Erdoğan'a yanıt: 'Nitelikli insan gücümüzü kovmaya çalışarak bu ülkeye daha fazla zarar vermeyin'

08-03-2022
İdris Şahin'den Erdoğan'a yanıt: 'Nitelikli insan gücümüzü kovmaya çalışarak bu ülkeye daha fazla zarar vermeyin'

DEVA Partisi Sözcüsü İdris Şahin, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sağlık çalışanlarına yönelik “Gidiyorlarsa gitsinler” sözlerine tepki gösterdi: “Adalet sarayı inşa ederken hukuk devletini yıktınız, yetmedi. Havaalanı inşa edip dış hatlarını gençlerin umut kapısı yaptınız, yetmedi. Şimdi de hastane inşaatıyla sağlık sistemini yıkıyorsunuz”.

Şahin’in açıklaması şöyle:

‘Hâlâ betonla övünmeye devam ediyor’

“Sayın Cumhurbaşkanının sağlık çalışanlarımıza yönelik ‘Gidiyorlarsa gitsinler’ sözleri hepimizi dehşete düşürdü. Pandeminin ortasında bile insana değil, betona değer veriyor. 2019 yılında Sağlık Bakanlığı bütçesinin yaklaşık yüzde 45’i personel giderlerine aktarılırken, bu oran 2020’de yüzde 42’ye, 2021’de ise yüzde 34’e kadar geriledi. Bu kaynak buharlaşmadı. İnşaat projelerine, mal ve hizmet bedellerine, kira ve gayrimenkul giderlerine aktarıldı. İnsana değil, betona yatırım yapıldı. Şehir Hastanelerine ayrılan kaynak, kamu sağlığına ve sağlık personeline ayrılmadı. Sayın Cumhurbaşkanı hâlâ betonla övünmeye devam ediyor. Biz, kendisine sesleniyoruz: Adalet sarayı inşa ederken hukuk devletini yıktınız, yetmedi. Havaalanı inşa edip, dış hatlarını gençlerin umut kapısı yaptınız, yetmedi. Şimdi de hastane inşaatıyla sağlık sistemini yıkıyorsunuz.”

‘Devleti yönetenler insan gücümüzü kovmaya çalışarak bu ülkeye daha fazla zarar vermemeli’

“Ülkemizde her 100 bin hastaya 193 doktor düşüyor. Bu rakam, Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD) ülkeleri ortalamasında 379’dur. Ülkemizdeki hekim sayısı yetersizdir. Devleti yönetenler inşaat projeleriyle övünmek yerine derhâl hekim yetiştirmeli ve insana değer vermelidir. Yetişmiş, nitelikli insan gücümüzü kovmaya çalışarak bu ülkeye daha fazla zarar vermemelidir.”

‘Bu eser, iktidarın insana verdiği kıymetin neticesidir’

“Sosyal medyada ‘Türkiye bir hekim kaybetti, Batılı A ülkesi bir garson kazandı’ esprileri hepimizi yaralamaktadır. Pandemi koşullarında gecesini gündüze katıp, sağlığını hiçe sayarak topluma hizmete kendine adamış olan hekimlerimize yapılan bu muameleyi DEVA Partisi olarak kabul etmemiz asla mümkün değil. Bu eser, iktidarın insana verdiği kıymetin neticesidir. İnsan yetiştirmekle, gençlere sahip çıkmakla övünmesi gereken iktidar; onların başka ülkelerde gelecek aramasına dahi kendince gerekçe bularak, gençlerimize aba altından sopa göstermektedir. Bu durumu kabul etmek ne siyaseten ne de vicdanen mümkündür.”

SONRAKİ HABER

Ali Babacan’dan 8 Mart mesajı: ‘Siyasetin kadınların yaklaşımına ihtiyacı var’

Sık Sorulan Sorulara Cevaplar


                    

BASIN BÜLTENİNİ
İNDİRİN

Haber ekinde bir basın açıklaması mevcut ise aşağıdaki indirme ikonu ile indirebilirsiniz.

08-03-2022