Milletvekili Ösen’den 1 yıllık faaliyet raporu

24-05-2024
Milletvekili Ösen’den 1 yıllık faaliyet raporu

İzmir Milletvekili Seda Kaya Ösen, düzenlediği basın toplantısında göreve gelmesinin üzerinden geçen bir yılı değerlendirerek, çalışmalarını içeren raporu kamuoyuyla paylaştı.

DEVA Partisi İzmir Milletvekili Seda Kaya Ösen, göreve gelmesinin 1’inci yılında basın mensuplarının karşısına çıkarak meclis ve saha çalışmaları hakkında bilgi paylaştı. Soru önergeleri, kanun teklifleri, TBMM Genel Kurul konuşmaları, komisyon toplantılarının yer aldığı raporda saha çalışmaları, STK ziyaretleri ve basın toplantıları da yer aldı.

 “18 yazılı soru önergesi”

Saha faaliyetlerinde sıcak temaslar kuran Milletvekili Ösen, vatandaşlardan dinlediği sorunları 18 yazılı soru önergesine imza atarak meclis gündemine taşıdı. Ankara İzmir Otoyolunun Akıbeti, Kuzey Ege Çandarlı Limanı Projesi, Alsancak Limanının İşletme Hakkının Devri, Tire-Belevi Bölünmüş Yol Çalışması, Bayraklı KYK Kız Öğrenci Yurdunda Yaşanan Sorunlar, Kemeraltı Yangınları gibi milletvekili seçildiği İzmir özelinde çeşitli sorunlar hakkında bakanlıklardan bilgi isteyen Ösen; partisinin Kültür, Sanat ve Turizm Koordinatörü olarak 2023 Turizm Sektörünün Yaşadığı Olumsuzluklar, Antalya-Alanya Otoyolu Projesi, Konaklama Vergisinden Belediyelere Ve İl Özel İdarelerine Pay Verilmemesi, Antalya’da Yaşanan Teleferik Kazası, Hazineye Ait Bazı Turizm Tesislerinin Yerli Ve Yabancı Girişimcilere Tahsisi gibi konu başlıklarını da gündemine aldı. Kamuoyunda tepki toplayan Çedes Projesi, Ehliyet Affı, Ehliyet Affı Süresince İl Sağlık Müdürlüğünce Verilen Eğitim, Elektrikli Skuter Kullanımı ve Engelli Vatandaşların sorunlarına dair konuları da soru önergeleriyle meclise taşıdı.

 “3 kanun teklifi”

İzmir Milletvekili Ösen, bir yıl içinde TBMM Başkanlığı’na sunduğu 3 kanun teklifiyle kamping hizmeti sunan konaklama tesislerinin konaklama vergisinden muaf tutulmasını; kitap, sesli ve elektronik kitap satışından kaynaklanan teslimlerin katma değer vergisinden istisna tutulmasını ve elektrikli skuter sürücülerinden 18 yaşından küçük olanların kask ve koruyucu ekipman takmaları ve elektrikli skuterlerı bisiklet yolunda kullanmalarını amaçladı.

“9 Genel Kurul ve 6 Komisyon Toplantısında değerlendirmelerde bulundu”

Göç Uyum, Turizm, Dış İlişkiler, Plan Bütçe Komisyonlarında ve TBMM Genel Kurul toplantılarında kamuoyunda oluşan soruları ilgili bakanlıklara iletti. Airbn, Mülakatlar, 2024 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Teklifi İle 2022 Yılı Merkezi Yönetim Kesin Hesap Kanunu Teklifi, Turist Rehberliği Meslek Kanunu Teklifi, Konutların Turizm Amaçlı Kiralanması, Esnaf Kefalet Faiz Oranlarının Artışı gibi ülke gündemine ilişkin konuları dile getirirken; Karşıyaka Spor Kulübünün Stadyum İnşaatı ve İzmir’e ilişkin değerlendirmelerde de bulundu.

“1 yılda 58’den fazla saha ve 33 STK ziyareti”

İzmir başta olmak üzere Aydın, Muğla, Antalya gibi çeşitli illerde saha ve sivil toplum kuruluşu ziyareti düzenleyen Ösen, EGİAD, ESİAD, KADER, KONSİAD, ANGİKAD, TUREB, İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği gibi sektör temsilcilerinin nabzını tutan STK’larla temas halindeydi.

“Milli bayramları Cumhuriyet Meydanı’nda kutladı”

İl başkanlığı döneminden itibaren hiçbir milli bayramı atlamayan Ösen, milletvekili olduktan sonra da Cumhuriyet Meydanında ki yerini hiç boş bırakmadı. Anıtkabir ve Zübeyde Hanım ziyaretlerini düzenli olarak gerçekleştiren Milletvekili, bayramlaşma merasimlerine de İzmir’den katıldı.

“Basınla sıcak temas”

Katıldığı televizyon programlarının yanı sıra İzmir, Aydın, Antalya ve Ankara’da düzenlediği toplantılarda basın mensuplarıyla iletişimi hiç kesmedi. 1 yıl içerisinde 16 kez basın buluşması, 53 kez ise basın bülteni servis eden Milletvekili Ösen, yayın kuruluşlarına da ilgileri nedeniyle teşekkür etti.

SONRAKİ HABER

DEVA Partili Avşar; “İktidarın inşaat iştahındaki namı 7 düveli aşmışken nasıl oluyor da barınma, kriz haline geliyor?”

Sık Sorulan Sorulara Cevaplar


                    

BASIN BÜLTENİNİ
İNDİRİN

Haber ekinde bir basın açıklaması mevcut ise aşağıdaki indirme ikonu ile indirebilirsiniz.

24-05-2024