Mustafa Yeneroğlu, Muş İl Jandarma Komutanlığı’ndaki işkence iddialarını sordu

05-09-2023
Mustafa Yeneroğlu, Muş İl Jandarma Komutanlığı’ndaki işkence iddialarını sordu

DEVA Partili Milletvekili Mustafa Yeneroğlu, Muhammet Erol isimli bir vatandaşın Muş İl Jandarma Komutanlığı’nda işkenceye uğradığına yönelik iddiaları İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’ya sordu. Yeneroğlu, “Muhammet Erol hakkında sağlık raporu alınmış mıdır? Alınmış ise sağlık raporu kapsamında darp izleri, kırıklar, yaralar tespit edilmiş midir?” dedi.

DEVA Partisi İstanbul Milletvekili ve Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Yeneroğlu, Muhammet Erol isimli bir vatandaşın 3 Eylül 2023’te Muş ili merkeze bağlı Sungu köyünde kenevir yetiştirildiği ihbarı üzerine gözaltına alınıp, Muş İl Jandarma Komutanlığı’na götürüldüğü ve bu binanın üst katında bir kısmı kamuflajlı olan personel ile 5-6 kişiden oluşan sivil personel tarafından işkenceye uğradığına yönelik basında yer alan haberleri Meclis gündemine taşıdı.

Erol’un işkence gördüğüne yönelik sosyal medyada paylaşımların da bulunduğuna dikkat çeken Yeneroğlu, “İşkence esnasında kendisine yönelik olarak uyuşturucu ticareti yaptığını ikrar ettirilmek suretiyle video kaydı yapıldığı da iddialar arasında yer almaktadır” dedi.

Yeneroğlu, işkence olayının duyulması üzerine Muhammet Erol hakkında kamu görevlilerine karşı “Görevi yaptırmamak için direnme” suçundan adli işlem yapıldığı, tutuklamaya sevk edildiği ve sorgu hakimliği tarafından adli kontrol kararı ile bırakıldığına dair haber ve iddiaların mevcut olduğunu belirtti.

‘Muhammet Erol’a işkence yapıldığına, videosunun çekilerek suçu kabul etmesi için baskı yapıldığına dair iddialar doğru mudur?’

Yeneroğlu, İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’nın yanıtlaması talebiyle şu soruları sordu:

 1. Muhammet Erol’un beyanına göre kendisine herhangi bir arama vs. kararı gösterilmeden ikametine kolluk gelerek işlemler yapılmıştır. Bu iddia karşısında, Muş İl Jandarma Komutanlığı tarafından yapılan işlemlerde arama, el koyma ve gözaltı kararı alınmış mıdır? Yoksa ihbar üzerine suçüstü hali değerlendirilerek bu kararlar alınmadan mı işlemler yapılmıştır?
 2. Muş İl Jandarma Komutanlığı nezdinde kaç personel görevlidir? Bu operasyonda adı geçen işlemlerde kaç kolluk görevlisi görevlendirilmiştir?
 3. Muş İl Jandarma Komutanlığı’na ait binanın 2. katında işkence yapıldığına ve bu işkence yapılırken Muhammet Erol’un videosunun çekildiğine, suçu kabul etmesi yönünde baskı yapıldığına dair iddialar doğru mudur?

‘İşkence iddialarına karışan kamu görevlileri tespit edilmiş midir? Herhangi bir adli veya idari işlem yapılmış mıdır?’

 1. Muhammet Erol’a yönelik olarak söz konusu işkence iddialarına karışan kamu görevlileri tespit edilmiş midir? Tespit edilmişse bu kişiler hakkında herhangi bir adli veya idari işlem yapılmış mıdır?
 2. Muhammet Erol hakkında sağlık raporu alınmış mıdır? Alınmış ise sağlık raporu kapsamında darp izleri, kırıklar, yaralar tespit edilmiş midir? Eğer bunlar tespit edilmiş ise söz konusu yaralanmalar, kırıklar nasıl oluşmuştur?
 3. Tüm bunlar karşısında müşteki Muhammet Erol hakkında kamu görevlilerine karşı direndiği iddiasıyla “Görevi yaptırmamak için direnme” suçundan işlem yapılmış mıdır? 

SONRAKİ HABER

DEVA Partili Avşar, Çorlu’daki koku sorununu Meclis gündemine taşıdı: “Sanayiden mi vazgeçelim, sağlığımızdan mı?”

Sık Sorulan Sorulara Cevaplar


          

BASIN BÜLTENİNİ
İNDİRİN

Haber ekinde bir basın açıklaması mevcut ise aşağıdaki indirme ikonu ile indirebilirsiniz.

05-09-2023