Mustafa Yeneroğlu’ndan Fuat Oktay’a: “Cumhurbaşkanı, seçim kampanyasında kaç makam otomobili, uçak ve resmi hizmete mahsus vasıta kullanıyor?”

09-05-2023
Mustafa Yeneroğlu’ndan Fuat Oktay’a: “Cumhurbaşkanı, seçim kampanyasında kaç makam otomobili, uçak ve resmi hizmete mahsus vasıta kullanıyor?”

TBMM’ye soru önergesi veren DEVA Partisi İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu, Cumhurbaşkanı ve bakanların seçim kampanyasında devlet imkânlarını kullanmasını Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a sordu.

Yasaları hatırlatan Yeneroğlu, “298 sayılı Kanun’un 65. maddesine göre seçim yasakları kapsamında, 4 Mayıs tarihinden itibaren Cumhurbaşkanı ve bakanlar yurt içinde yapacakları gezilerde makam otomobilleri ve resmi hizmete tahsis edilen vasıtaları kullanmazlar. Aynı şekilde bu gezilerde, protokol icabı olan karşılamalarla törenler yapılamayacağı gibi resmi ziyafetlerin de verilmesi kanun gereğince yasaktır” ifadelerine yer verdi.

Cumhurbaşkanı ve bakanların seçim kampanyasında devlet imkânlarını kullanmasının kamu vicdanını da yaraladığını belirten Yeneroğlu, bu durumun hem açıkça kanuna aykırılık teşkil ettiğini hem de seçimlerin eşit ve adaletli bir şekilde yürütülmesini imkansızlaştırdığını belirtti.

‘Hangi bakanlar bakanlığın imkânlarını kullanıyor?’

Cumhurbaşkanı ve bakanların yasağa rağmen devlete ait uçak, tır, helikopter, otobüs gibi imkanları kullandığı görüntülere dikkat çeken Yeneroğlu, Oktay’dan şu soruların yanıtını istedi:

 1. Cumhurbaşkanı seçim kampanyası kapsamında kaç adet makam otomobili, uçak ve resmi hizmete mahsus vasıta kullanmaktadır?
 2. Hangi bakanlar genel seçim kampanyasında bakanlığın imkanlarını kullanmaktadır?
 3. Bakanların hangileri seçim kampanyası kapsamında kaç adet makam otomobili ve resmi hizmete mahsus uçak ve vasıta kullanmaktadırlar?
 4. Sayın Cumhurbaşkanı’nın seçim kampanyası kapsamında Cumhurbaşkanlığı bütçesinden harcanan ve harcanması planlanan miktar nedir?
 5. Bakanların seçim kampanyası kapsamında ilgili bakanlıkların bütçesinden bugüne kadar harcadıkları ve harcamayı planladıkları miktar nedir?
 6. Her iki seçim kampanyası kapsamında kamu araçlarının yakıtlarının masrafı 85 milyonun vergilerinden mi karşılanmaktadır?

SONRAKİ HABER

Ali Babacan’dan Erdoğan’a: “Hayal ürünü hikâyeler anlatıyor”

Sık Sorulan Sorulara Cevaplar


          

BASIN BÜLTENİNİ
İNDİRİN

Haber ekinde bir basın açıklaması mevcut ise aşağıdaki indirme ikonu ile indirebilirsiniz.

09-05-2023