TIBBİ MALZEME KRİZİNE ACİL ÇÖZÜM BULUNMALI

15-09-2020
TIBBİ MALZEME KRİZİNE ACİL ÇÖZÜM BULUNMALI

Büyük alıcı kamunun borçlarını sözleşme hükümlerine uymayarak zamanında ödememesi ve bunu alışkanlık haline getirmesi sektördeki firmaları zor durumda bırakmış, firmalar bu finansal yükü karşılamak durumunda kalmıştır. Üstelik medikal ve ilaç sektöründeki pek çok girdi ithal edilmektedir ve dövizdeki oynamalar da ayrı bir risk teşkil etmektedir. Son yıllarda giderek artan şekilde keyfi, hukuka uymayan ve piyasa kuralları dışında davranmayı alışkanlık haline getirmiş bu yönetim anlayışı acilen terk edilmelidir.

 

Kamu hastaneleri tarafından alınan, kullanılan ve 19 milyar TL’ye ulaşan malzeme ve ilaç borçlarının ödenmesi için devlet gücünü kullanarak ödememe kozuyla indirim talep edilmesi mevzuat ve hukuk kurallarına uygun düşmemektedir. Devleti yönetenlerin bu şekilde davranmasının kurumlara ve sözleşmelere olan güveni zedelediği açıktır. 

 

Devletin, bakanlıkların görevi özel sektörün yerini almak, işlerini zorlaştırmak, ihracat yaparken hibe almak ve onlara rakip olmak değil özel sektörün serbest piyasa kuralları ve hukuk zemininde rahatça üretim, ihracat ve ticaret yapmalarını sağlamaktır.   

 

Kamu ihale kanununa tabi olmayan USHAŞ A.Ş’nin başta COVID-19 testleri olmak üzere piyasadan hangi ürünü, hangi şartlar ile aldığı ve kamuya kaça sattığı da bilinmemektedir. 

 

DEVA Partisi olarak, gerek borç alacak konusunda gerekse başta USHAŞ şirketi olmak üzere yapısal sorunlar konusunda, sektörün piyasa kuralları içinde çalışabileceği, üretim ve ihracat yapabileceği bir ortam oluşturulması adına tarafları bir araya gelerek karşılıklı anlayış, özveri ve hukuk içinde çözümler bulmaya davet ediyoruz.

SONRAKİ HABER

Afganistan Barış Sürecine Kadınların Katılımına Genel Başkanımız Ali Babacan’dan Çağrı

Sık Sorulan Sorulara Cevaplar


                    

BASIN BÜLTENİNİ
İNDİRİN

Haber ekinde bir basın açıklaması mevcut ise aşağıdaki indirme ikonu ile indirebilirsiniz.

15-09-2020