YENEROĞLU, İKİ AYRI BAKANA SIĞINMACILARIN KİŞİSEL VERİLERİNİN SIZDIRILMASINI SORDU: “Sığınmacıların toplu olarak kimlik bilgileri ve diğer kişisel verileri kimler tarafından ele geçirilmiş veya sızdırılmıştır?”

05-07-2024
YENEROĞLU, İKİ AYRI BAKANA SIĞINMACILARIN KİŞİSEL VERİLERİNİN SIZDIRILMASINI SORDU: “Sığınmacıların toplu olarak kimlik bilgileri ve diğer kişisel verileri kimler tarafından ele geçirilmiş veya sızdırılmıştır?”

DEVA Partisi Hukuk ve Adalet Politikaları Başkanı Mustafa Yeneroğlu, İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğünün elinde bulunan ve yaklaşık 3 milyondan fazla Suriyeli sığınmacıya ait pasaport ve kimlik bilgilerinin hukuka aykırı olarak ele geçirilmesi ve sosyal medya platformlarında yayınlanması hakkında Adalet Bakanı Yılmaz Tunç’a ve İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’ya soru önergeleri verdi.

Son günlerde ülkemizde Suriyeli sığınmacılara yönelik pek çok ırkçı şiddet olayının yaşandığını ve ülke çapında çok sayıda saldırı gerçekleşmiş olup bu saldırıların toplumun huzurunu da ciddi bir şekilde etkilediğini belirten Yeneroğlu, Suriyeli sığınmacıya ait pasaport ve kimlik bilgilerinin “ayaklanist” gibi bazı sosyal medya sayfaları ile Telegramda açık döküm olacak şekilde yayınlandığına dikkat çekti.

Yeneroğlu, yayımlanan bu bilgiler ile sığınmacıların hayati tehlike altında olduklarını, saldırıya uğrama ve bunun gibi istenmeyecek pek çok olaya maruz kalma tehlikeleri bulunduğunu hatırlattı.

Yeneroğlu, konuya ilişkin olarak Bakan Ali Yerlikaya’ya ve Kişisel Verileri Koruma Kurulu‘nun gerekli incelemeyi yapması için Bakan Yılmaz Tunç’a şu soruları yöneltti;

‘14 yaşındaki E.P.’ye yardım eden kişiler hakkında adli ve idari soruşturma başlatılmış mıdır?’

 1. Sığınmacıların toplu olarak kimlik bilgileri ve diğer kişisel verileri kimler tarafından ele geçirilmiş veya sızdırılmıştır? Bu durumun tespiti için nasıl bir çalışma yapılmaktadır?
 2. Verileri paylaşan sosyal medya hesabının yöneticisi 14 yaşındaki E.P.’ye yardım eden ve bu verilerin ele geçirilmesini veya sızdırılmasını sağlayan kişiler veya kamu görevlileri hakkında adli ve idari soruşturma başlatılmış mıdır?
 3. Ele geçirilen veya sızdırılan verilerin yaygınlaşmasını engellemek için hangi önlemler alınmıştır?
 4. Ele geçirildiği iddia edilen bilgiler güncel veriler midir? Hangi bilgiler ele geçirilmiş veya sızdırılmıştır?
 5. Sığınmacıların kişisel verilerinin yayınlandığı site sayısı kaçtır? Bu veriler ne zamandan beri internet ortamında yayındadır?
 6. Söz konusu olaya ilişkin kişisel verileri koruma yükümlülüğünü yerine getirmeyen tüm sorumlular tespit edilerek, haklarında inceleme başlatılmış mıdır? Bugüne kadar kaç memur hakkında disiplin soruşturması yapılmıştır?
 7. Bakanlığınız tarafından verilerin sızdırılmasını sağlayan kamu görevlileri hakkında suç duyurusunda bulunulmuş mudur?

‘Ülkemizde dramatik bir biçimde artan yabancı düşmanlığı ve ırkçılıkla mücadele programınız var mıdır?’

 1. Geçmişte de vatandaşlarımızın kişisel verilerinin ele geçirildiği veya sızdırıldığı iddiaları göz önüne alındığında, kişisel verilerin korunması ve ele geçirilen veya sızdırılan kişisel verilerin engellenmesi ile ilgili olarak bugüne kadar Bakanlığınız tarafından hangi çalışmalar yapılmıştır? Kişisel verileri koruma yükümlülüğünü yerine getirmeyen tüm sorumlular tespit edilmiş midir ve haklarında hangi işlemler yapılmıştır?
 2. Kişisel verileri açık olarak kamuoyunda paylaşılan sığınmacıların maruz kaldıkları tehlikelere karşı korunması için bir çalışma başlatılmış mıdır?
 1. Ülkemizde dramatik bir biçimde artan yabancı düşmanlığı ve ırkçılıkla mücadele programınız var mıdır? Bu konuda şimdiye kadar neler yapılmıştır?

 

SONRAKİ HABER

DEVA Partili Karal, Bakan Şimşek’in ‘Asgari ücret altında gelir açıklayan avukat, doktor ve kuyumcular var’ açıklamasını Meclis gündemine taşıdı

Sık Sorulan Sorulara Cevaplar


          

BASIN BÜLTENİNİ
İNDİRİN

Haber ekinde bir basın açıklaması mevcut ise aşağıdaki indirme ikonu ile indirebilirsiniz.

05-07-2024