Yeneroğlu'ndan seçim yasası teklifi açıklaması: ‘DEVA Partisi’nin önünü kesme çabası beyhude’

17-03-2022
Yeneroğlu'ndan seçim yasası teklifi açıklaması: ‘DEVA Partisi’nin önünü kesme çabası beyhude’

DEVA Partisi İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu, seçim kanunlarında değişiklik yapılmasına dair kanun teklifi hakkında TBMM’de basın toplantısı düzenledi. Yeneroğlu şunları söyledi:

‘İttifak sisteminin içini boşaltıyorlar’

“Ülkemiz en derin krizlerinden birini yaşarken AK Parti ve MHP’nin vatandaşa artık hiçbir çözüm vaadinin olmadığını kabullendiklerini ve bunun itirafı üzerine bari en azından kendimize çözüm üretelim derdine düştüklerini bir kez daha görmüş olduk. Göz boyamak için seçim barajını %10’dan %7’ye indiriyorlar. Milletin gönlünden düştüklerini ve mevcut seçim sisteminin artık kendi aleyhlerine işlediğini gördükleri için ittifak sisteminin içini boşaltıyorlar ve ittifak içerisindeki oyların ittifaka yaramasının önüne geçiyorlar.”

‘Cumhurbaşkanı, devlet imkânıyla seçim mitingi yapacak’

“Yargı güvencesinde seçim uygulamasını kendi lehlerine zayıflatmak ve böylece manipülasyona açık hale getirmek için il ve ilçe seçim kurullarını yeniden oluşturuyorlar. Partili Cumhurbaşkanının devlet imkânlarıyla seçim mitingleri yapabilmesini de Anayasa’ya aykırı bir biçimde kanunlaştırıyorlar. AK Parti, tabanındaki erimeyi durdurabilmek ve rakip olarak gördüğü DEVA Partisi’nin önünü kesmek için kendince nokta atışı engeller oluşturmaya çalışıyor. Halbuki bunlar beyhude çabalar…”

‘Otoriter yönetim tarzı ülkeyi hukuksuzluklar ve yoksulluklar ülkesi hâline getirdi’

“İktidar, böyle hileli hareketleri ilk defa yapmıyor. 2019’da belediye seçimlerinde İstanbul belediye başkanı seçimleri siyasi baskı neticesinde YSK kararı ile tekrarlatıldı. Absürt bir şekilde aynı zarf içerisindeki bir oy geçerli bir oy geçersiz saydırıldı. Hile yaptılar da ne oldu? Millet ‘hadi oradan’ dedi. Şimdi de kendi getirdikleri seçim ittifakı sistemini yine kendi menfaatlerine göre uyarlamaya çalışıyorlar. Sayın Erdoğan’ın AK Parti’nin kuruluşundan 21 yıl sonra geldiği nokta işte bu. Hukukun üstünlüğü, herkesin özgürlüğü ve refahı diye yolan çıkan hareket, kişisel hırslara kurban edildi ve kural tanımaz otoriter yönetim tarzı ülkeyi hukuksuzluklar ve yoksulluklar ülkesi hâline getirdi.”

‘Maçın ortasında kural değiştirmek siyasi etiğe aykırı’

“Bugün Tayyip Erdoğan Ak Parti’nin başlangıçtaki kimliğini yok ederek partiyi MHP’lileştirdi, Ak Parti’nin kadrolarını kendisine emir eri yaptı bu anlayışın neticesinde milletin desteğini her gün kaybediyor ama millet iradesine rağmen koltuğunu korumanın derdi içerisinde. Sayın Erdoğan’ı artık milletin arasında göremiyorsunuz ve artık ağzından millet iradesi sözü hiç çıkmıyor. Milleti yoksulluğa mahkûm ettiğini görmesine rağmen yoksulun ve yetimin hakkı olan devlet imkânları ile seçim kampanyaları yapıp, seçim kanunlarını lehine değiştirip, millet iradesini rehin almak istiyor. Maçın ortasında oyunun kurallarını lehlerine olacağını düşündükleri şekilde değiştirmek siyasi etiğe aykırıdır. Kırmızı kartı verecek olan da milletimizdir.”

 ‘Ali Cengiz oyunlarınızla bu milleti kandıramazsınız’

“Tükenmişlik sendromuna yakalanmış bir iktidar partisi var. Yargıya güven yok. Ekonomik kriz vatandaşımızın belini bükmüş. Eğitim sistemi iflas etmiş. Üniversite mezunu gençlerin çoğu işsiz. İş bulan ise asgari ücrete mahkûm edilmiş. Gençlerin geleceğe dair umudu kalmamış. Tarım ve hayvancılık bitmiş. Güvensizlik ve öngörülemezlik endişelerin artmasını tetiklemiş, endişeler de panik içinde benzin ve yağ kuyruklarını sıradanlaşmıştır. Böyle bir ortamda Ali Cengiz oyunlarınızla bu milleti kandırabileceğinizi, iradelerini rehin alabileceğinizi mi sanıyorsunuz? Ziya Paşa’nın deyişiyle; “Siz herkesi kör, âlemi sersem mi sanıyorsunuz?”

‘Tuzak hazırladıklarını zannedenler dönsün bir tarihe baksın’

“Tuzak hazırladıklarını zannedenler dönsün bir tarihe baksın. Yüzlerce yok olmuş, devrilmiş, tarihin mezarlığına gömülmüş iktidar göreceklerdir. Siz de tıpkı onlar gibi utançla ve adaletsizliklerinizle anılacaksınız. Önümüzdeki seçimler, Türkiye’nin demokratik bir hukuk devleti olarak mı yoksa kalıcı olarak Rusya tarzı bir despotizmle mi yönetileceğinin seçimidir.  Mevcut kural tanımaz yönetim anlayışının 4 sene sonunda geldiği nokta hiçbir bakanın veya devlet makamının inisiyatif sahibi olamadığı bir tek kişinin keyfi rejimidir.”

‘Her Pazar iktidarı devralmaya hazırız’

“Fakat Türkiye çaresiz değil. Bu keyfi ve kural tanımaz sisteme karşılık, bizler Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem önerimizle hukukun üstünlüğüne tabi demokratik bir yönetimi hâkim kılacağız. Çoğulcu, katılımcı ve özgürlükçü demokrasinin egemen olduğu bir sistem oluşturacağız. Biz milletimizin teveccühüyle kurulan tüm oyunları bozacağız. Bu pazar ve her pazar DEVA Partisi olarak, kadrolarımızla ve eylem planlarımızla iktidarı devralmaya hazırız.”

SONRAKİ HABER

DEVA Partisi'nden zeytinlik alanların madenciliğe açılmasına karşı Danıştay'a başvuru: 'Zeytinlik alanların ranta açılmasına izin vermeyeceğiz'

Sık Sorulan Sorulara Cevaplar


                    

BASIN BÜLTENİNİ
İNDİRİN

Haber ekinde bir basın açıklaması mevcut ise aşağıdaki indirme ikonu ile indirebilirsiniz.

17-03-2022