Sedat Kadıoğlu

Sedat Kadıoğlu

Erzurum, Emekli Bürokrat

1964 yılında Erzurum’da doğdu.

Erzurum Lisesi’ni bitirdikten sonra Atatürk Üniversitesi Fen Fakültesi Kimya Bölümü’nden mezun oldu. 1989 yılında Başbakanlık Çevre Genel Müdürlüğü’nde Çevre Uzman Yardımcısı olarak göreve başladı. Su, hava kalitesi ve atık konularında çalıştıktan sonra uzmanlık tezini hazırlayarak Çevre Uzmanı oldu. Sonrasında Çevre Bakanlığı’nda Ölçüm ve Denetim Daire Başkanlığı görevine atandı.

Çevre ve Orman Bakanlığı'nın birleşmesinden sonra 2003 yılında Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yaptı. Yine aynı Bakanlıkta Dış İlişkiler ve Avrupa Birliği Dairesi Başkanlığı görevlerinde bulundu. 2007 yılında aynı bakanlıkta Çevreden ve Dış ilişkiler ile AB’den sorumlu Müsteşar Yardımcısı olarak göreve atandı. 2011 yılında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na, sonrasında 2013 yılında Orman ve Su İşleri Bakanlığı’na geçerek Müsteşar Yardımcılığı görevini yürüttü.

Görev yaptığı süre içerisinde; Avrupa Birliği Odak Noktası ve Müzakerecisi, Avrupa Birliği ile yapılan Sektörel İzleme Komitesi Başkanı, Avrupa Çevre Ajansı Yönetim Kurulu Alternatif Üyesi, Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği ve Kyoto Protokolü Müzakerecisi, Küresel Çevre Fonu (GEF) Alternatif İdari Odak Noktası, Barselona ve Bükreş Sözleşmeleri Ulusal Odak Noktası gibi pozisyonlarda ülkemizi çevre alanında birçok uluslararası platform ve toplantıda temsil etti.

Emekli olduktan sonra bir süre özel sektörde yöneticilik yaptı. İngilizce bilen Sedat KADIOĞLU evli ve bir çocuk babasıdır.