Ali Babacan: ‘AK Partili kardeşlerim; 28 Şubatçıların zihniyetine, diline bürünen ittifaka geçit vermeyin’

26-05-2023
Ali Babacan: ‘AK Partili kardeşlerim; 28 Şubatçıların zihniyetine, diline bürünen ittifaka geçit vermeyin’

Babacan, AK Partili seçmene seslendi: “Erdoğan, 28 Şubat ittifakının Cumhurbaşkanıdır. Erdoğan’a oy verirseniz her türlü yanlışı, hukuksuzluğu, yokluğu, yoksulluğu onaylamış olacaksınız. Bunun sorumluluğunu hep taşıyacaksınız. 28 Şubatçıların zihniyetine, diline bürünen bu ittifaka geçit vermeyin. Kılıçdaroğlu’na oy verirseniz; yarın içinize sinmeyenleri eleştirebileceksiniz. Sizin yönetimde söz sahibi olacağınız bir ülke inşa edeceğiz.”

DEVA Partisi Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Yardımcısı adayı Ali Babacan, Cumhurbaşkanı seçimlerinin ikinci turundan 48 saat önce paylaştığı görüntülü mesajla AK Parti’ye oy veren seçmenlere seslendi. Babacan şöyle konuştu:

‘Erdoğan kul hakkına dikkat ederdi, iftira atmazdı’

“Sevgili AK Partili kardeşlerim, ben Sayın Erdoğan’la birlikte, 2001 yılında AK Parti’yi kuran çekirdek ekipteydim. Bugünkü Erdoğan, yola beraber çıktığımız kişi değil. Benim beraber yola çıktığım o kişi konuşunca doğruyu söylerdi, kul hakkına dikkat ederdi, iftira atmazdı. Öfkeyle, nefretle yönetmezdi, bir inat uğruna ülkeyi ateşe atmazdı. Oy kazanmak için, sosyal medyadan, WhatsApp gruplarından yalanların yayılmasına göz yummazdı.”

“‘Makarnacı’ diye küçümseyenlerin sesini azaltmadık mı? ‘Örümcek kafalı’ diyenlere kılık kıyafet özgürlüğü öğretmedik mi?”

“AK Parti’yi kurduğumuz gün, 90’lı yılların ve 28 Şubat’ın karanlığına karşı bir mücadele başlatmıştık. Ezilen milyonların sesini yükseltmek için yola çıkmıştık. Yapmadık mı? Her türlü vesayetle mücadele etmedik mi? ‘Cahil halk’, ‘makarnacı-kömürcü halk’ diye küçümseyenlerin sesini azaltmadık mı? ‘Göbeğini kaşıyan adam’ diye aşağılanan vatandaşımızın onurunu yükseltmedik mi? Anadolu ve Trakya halkını zenginleştirmedik mi? Kadınların başındaki örtüye bakıp ‘örümcek kafalı’, ‘sıkmabaş’ diyenlere kılık kıyafet özgürlüğünü öğretmedik mi? ‘Halk doldurdu, vatandaş denize giremiyor’ diyenlere rağmen sahillerimizi vatandaşlarımızın hizmetine sunmadık mı? Bunları beraber yaptık.”

‘Yalan siyasetini kabul etmedim’

“O yıllardaki zenginleşmeyi, özgürleşmeyi bir düşünün. O güzel günlerdeki kadroları düşünün. O kadrolar nerede şimdi? Neredeler? Ben niçin kurucusu olduğum, gecemi gündüzüme kattığım partiden ayrıldım? Cevap vereyim: Çünkü yanlışlara itiraz ettim. İsrafa karşı çıktım. Yalan siyasetini kabul etmedim. Çünkü, ben yoksulluğu bu millete reva görmedim. Bir avuç insan zenginleşsin de, altta kalanın canı çıksın, demedim. ‘Haksa, herkes için hak’, ‘adaletse, herkes için adalet’ şiarımdan bir an dahi vazgeçmedim.”

‘Erdoğan, 28 Şubat ittifakının cumhurbaşkanıdır’

“Bugün, size meydanlarda montaj videolar gösteren bir Erdoğan var. Etrafında da 90’ların karanlık figürleri var. Devlet Bahçeli orada, Doğu Perinçek orada. Erdoğan’ın şu anda başında olduğu ittifak, aslında bir 28 Şubat ittifakıdır. Erdoğan, 28 Şubat ittifakının Cumhurbaşkanıdır.”

‘Erdoğan’a destek verirseniz sorumluluğunu hep taşıyacaksınız’

“Bunca yalan, haksızlık ve zulme battıktan sonra Erdoğan nereye gidiyor; hiç düşündünüz mü? Bugün Erdoğan’a oy verirseniz her türlü yanlışı, her türlü hukuksuzluğu, yokluğu, yoksulluğu onaylamış olacaksınız. Gittikçe artan israfı, talanı, yalanı onaylamış olacaksınız. Erdoğan’a destek verirseniz, bunun sorumluluğunu hep taşıyacaksınız. Bu sorumluluk, vicdanınızda hep sizinle yaşayacak. Buna geçit vermeyin dostlarım. 28 Şubatçıların zihniyetine, diline bürünen bu ittifaka geçit vermeyin.”

‘Kılıçdaroğlu’na oy verirseniz eleştirebileceksiniz, milletvekilleri ile denetleyebileceksiniz’

“Önümüzdeki pazar günü, Kemal Kılıçdaroğlu’na oy verirseniz; yarın yanlış gördüklerinizi, içinize sinmeyenleri eleştirebileceksiniz. Bizler orada olacağız, hata olursa eksik olursa hep beraber düzelteceğiz. Meclisteki milletvekilleri ile yönetenleri sürekli olarak denetleyebileceksiniz.”

‘Gelin, sessiz devrimi yapalım’

“Herkesin görüşlerini rahatça ifade edebileceği, herkesin özgürce eleştirilerini dile getirebileceği bir ülke inşa edeceğiz. Sizin, yönetimde söz sahibi olacağınız bir ülke inşa edeceğiz. Tekrar ediyorum; gelin 21 yıl önceki gibi bir kere daha, yine beraberce, yine sizlerle el ele hak için, adalet için sandıkta sessiz devrimi yapalım.”

‘Gelin, krizi 6 ay içinde silelim’

“Gelin, Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun Cumhurbaşkanlığında, yeniden ‘herkes için adalet’ diyelim. Bu yaşadığımız krizi de en geç 6 ay içinde silelim. 2 senede enflasyonu tekrar tek haneye düşürelim. Gelin, hep beraber zenginleşelim.”

SONRAKİ HABER

Babacan’dan bir uyarı daha: ‘Erdoğan kazanırsa Türkiye’yi büyük bir ekonomik felaket bekliyor’

Sık Sorulan Sorulara Cevaplar


                    

BASIN BÜLTENİNİ
İNDİRİN

Haber ekinde bir basın açıklaması mevcut ise aşağıdaki indirme ikonu ile indirebilirsiniz.

26-05-2023